Ven z města

Slovenský unikát, který okouzlil svět. Je na čase se seznámit

Člověk se zde cítí jako v pohádce o perníkové chaloupce / Depositphotos
Chystáte se navštívit naše východní sousedy? Pak by ve vašem hledáčku měla být i jedna z nejmalebnějších slovenských vesnic, Čičmany. Zcela výjimečné místo, které okouzlí každého návštěvníka. Široko daleko jsou známé díky srubovým dřevěnicím, pomalovaným bílými ornamenty. Kvůli nim byla obec jako první na světě vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. února 2020   |   15:44

I pokud jste je osobně nenavštívili, určitě jsou vám dobře známé alespoň fotky a záběry z této specifické obce. Pro cizince jsou Čičmany nezapomenutelným místem s absolutně unikátní architekturou. 

Kde se Čičmany nacházejí?

Čičmany najdete asi 40 kilometrů od Žiliny a krásnou scenérii jim dotvářejí Strážovské vrchy a Malá Fatra. Obec navštíví množství turistů nejen ze Slovenska a z Česka, ale také ze vzdálenějších koutů Evropy a dokonce i ze zámoří. Tím hlavním magnetem, který je do vesničky se 204 obyvateli táhne, jsou malované srubové dřevěnice, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné lidové výšivce.

Čičmany patří k nejkrásnějším vesničkám na světě

Historie maleb

Ačkoliv historie obce Čičmany sahá až do 13. století, ornamentální výzdoba domů je stará jen zhruba 200 let. Malby se na domy nanášely bílým vápnem, což mělo i své praktické důvody, neboť se jím chránilo a konzervovalo dřevo. To vše se dělalo bez předkreslování. Chaloupky jsou tak velmi cenným dokladem mistrovské zručnosti a estetického cítění tehdejších obyvatel.

Zajímavosti obce

Když zavítáte do této krásné rázovité podhorské obce, rozhodně byste kromě národopisné expozice neměli vynechat ani návštěvu místního zděného barokního kostela zasvěceného Nalezení sv. Kříže nebo zeměpanského zámečku v barokně-klasicistním stylu z konce 18. století, který se zachoval v horní části obce. Kdysi sloužil pro potřeby správce, majerských úředníků i zeměpána a jeho součástí byla stodola, ovčírna, stáj, a dokonce i hospoda. Dnes je v něm zřízen hotel s restaurací a hostincem. 

Čičmanské domy zná celý svět

V souvislosti se vznikem Čičman se hovoří o silném bulharském vlivu, což není na Slovensku ani trochu obvyklé. Malované srubové čičmanského roubenky jsou však známé po celém světě. Zajímavostí je, že autorkami ornamentů na těchto domech byly ženy. Zpočátku na zdobení dřevěnic využívaly hlínu, později i vápno a domy zdobily domy podle ornamentů, které se nacházely na jejich krojích. Najdete zde vše - od křížů, spirál, přes různé vlnovky, až po obrázky zvířat.

Život jako v perníkové chaloupce

Člověk se zde jednoduše cítí jako v pohádce o perníkové chaloupce. Zajímavostí je, že pomalované čičmanského domky jsou dodnes obydlené. Lidé vás tu rádi přivítají a popovídají si o tom, jak se v obci s takovou jedinečnou architekturou žije. A přestože Čičmany napohled působí jako skanzen, jde skutečně o živou obec, kde vás rozhodně nebude čekat pokladna požadující od vás nemalé vstupné.

Rozsáhlý požár

V roce 1921 Čičmany postihl rozsáhlý požár, který zničil dolní část obce. Většina zdejších dřevěnic tak již bohužel není původní, ale byly postaveny jako repliky včetně zdobných fasád. Na obnově vsi se podílel i známý architekt Dušan Jurkovič. V roce 1977 byla část obce vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury, první svého druhu na světě. Dnes jsou čičmanské ornamenty významným národně reprezentativním prvkem Slovenska. Objevily se například i na oblečení slovenských sportovců na olympiádách v Soči i Londýně.

Další zajímavé články
Reklama