Ven z města

Tip na výlet: Český Grand Canyon prostě musíte vidět na vlastní oči

I česká republika má svůj Grand Canyon / Shutterstock
Máte chuť na nezapomenutelný výlet, za kterým nemusíte procestovat půl světa? Navštivte český Grand Canyon. Že jste o ničem takovém ještě neslyšeli? O důvod víc přečíst si následující řádky a nechat se inspirovat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. června 2019   |   12:05

Český Grand Canyon bývá nazýván i Novou Amerikou, Malou Amerikou, Mexikem nebo dokonce Velkou Amerikou - takto jsou totiž pojmenovány jednotlivé lomy. Domácí mu říkají jednoduše Lomy Amerika. Jde o skutečně nádherné a pozoruhodné místo, ve skutečnosti vápencový lom, téměř kilometr dlouhý, dvě stě metrů široký a až sto metrů hluboký.

Kde Grand Canyon najdete?

Český Grand Canyon najdete nedaleko obce Mořina, v Českém krasu. Stačí odbočit z cesty, směřující z Karlštejna do obce Kozolupy (směr na tabuli: Loděnice - Praha).

Navštivte jedno z nejkrásnějších míst u nás

Auto nechte zaparkované v obci Mořina a vydejte se po žluté turistické značce na přibližně sedmi kilometrovou procházku. Kromě mírného stoupání hned v úvodu cesty vás čeká pohodová a nenáročná procházka po rovině. Při zvolení tohoto okruhu budete moci shlédnout 4 lomy.

Lom Velká Amerika

Je jeden z nejkrásnějších a největších lomů, které se zde nachází. Jeho délka je 750 metrů a šířka 150 metrů, do hloubky lom dosahuje 67 metrů. Turistická stezka vede po vrcholu lomu a je doplněna o několik vyhlídek. 

Lom Mexiko

Lom Mexiko je vzdálen od Velké Ameriky asi 1 km.  Lom byl také nazýván Trestaneckým lomem, neboť v letech 1949 – 1953 sloužil jako pracovní tábor pro politické vězně. Nachází se zde i pomník politických vězňů. Spodní část lomu pokrývají jehličnany a bažina. Od Mexika pokračujte dále po žluté značce, okolo lomu Kanada až k Malé Americe.

Lom Kanada

Temto lom v současné době slouží jako odkladiště stavební firmy, proto ho jen obejděte není zde žádný hezký výhled.

Malá Amerika

Malá Amerika je druhý nejkrásnější lom na této trase. Na jedné z lomových stěn se nachází nápis: „Zákaz vstupu a koupání v plavkách zakázáno“. Vznikl v 80. letech jako protestní akce nudistů, kterými byl lom hojně navštěvován.

Pokud se rozhodnete navštívit lomy Amerika, určitě nebudete litovat. Naskytne se vám totiž jedinečný pohled, který není v Čechách jen tak k vidění. Obdivovat zde budete navzájem propojená jezírka s křišťálově čistou vodou.  

Zajímavosti o Českém Grand Canyonu

  • Byl tu natáčen slavný Limonádový Joe či Akumulátor a filmaři je to dodnes velmi oblíbené místo.
  • Ještě před několika lety sloužil jako oblíbená nudistická pláž, dnes byste ji zde však marně hledali.
  • Koupání v jezerech je zde přísně zakázáno. Už nejeden odvážlivec doplatil na to, že se k jezírku pokusil dostat slezením skalní stěny, jde o mimořádně nebezpečnou frajeřinu.
  • Během druhé světové války byl lom pracovním táborem pro zločince, později pro německé zajatce a ještě o pár let později pro politické vězně komunistického režimu.
  • Lomy lákají  i sebevrahy. Smrt některých nešťastníků má mít na svědomí záhadný Hagen. O něm koluje hned několik legend. Údajně se jedná o vojáka wehrmachtu jménem Hans Hagen, který se v lomech ukrýval před spojeneckými vojsky. Zůstal v místních štolách uvězněn závalem a ze zoufalství se zastřelil. Jeho duch prý nenalezl pokoj, a proto bloudí podzemím dodnes. 
Další zajímavé články
Reklama