Ven z města

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu nezapomenutelných zážitků

Kouzelná scenérie horského jezera Doxa na Peloponésu / Wikimedia Commons/G Da
Jaro je konečně tady. Řecká příroda je v tomto období nejkrásnější a přímo vybízí k tomu, abychom zažili nezapomenutelné výlety do zelených hor a roklí, do údolí a rozkvetlých luk, k řekám, bouřícím jarními přívaly i na břehy klidných jezer . V řeckém vnitrozemí i na ostrovech najdete skutečně všechno a je jen na vás, zda si zde budete chtít jaro užít.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. května 2019   |   12:02

Řecko se dá objevovat v každém ročním období. Už jsme vám představili zimní destinace, které si co do vybavení a sněhové nadílky nijak nezadají s alpskými středisky a právě jaro je ten nejlepší čas na toulky řeckým venkovem a jeho nádhernou přírodou. Zjistíte, že jsou zde místa, která jsou jakoby důvěrně známá, ale i přírodní unikáty, jaké jinde na světě nenajdete. Vydejte se tedy s námi na pět míst, která jsou na jaře nejzajímavější.

Horské jezero Doxa

Tohle úžasné jezero, nacházející se v hornaté oblasti Korintu na Peloponésu, dokonale harmonizuje s přírodním prostředím. Zasazeno je mezi vysokými horskými štíty zvanými Zireia a Chelmos. Jezero je velmi oblíbeným cílem výletníků. Náhorní plošina Feneos, na které se jezero rozkládá, leží v nadmořské výšce 850 metrů a kolem jezera se nachází devět kamenných vesnic, které dotvářejí úžasnou krásu této oblasti.

Jezero jako drahokam uprostřed hor

Kolem celého jezera se táhne dobře upravená cesta, zvoucí k romantické procházce nebo projížďce na kole, při které si můžete užívat výhled na hory. Do jezerních vod vstupuje úzký pruh země na němž stojí zajímavý kostel Agios Fanourios. Nedaleko, na zalesněném úbočí uvidíte historický klášter Agios Georgios, známý svým architektonickým stylem podobným pevnosti. Ten sloužil během osmanské okupace Řecka jako tajná řecká škola.

Přírodní rezervace Nestos Straits

Nachází se nedaleko bulharských hranic, kde tvoří řeka Nestos geografickou hranici mezi regiony Kavala a Xanthi. Řeka zde protéká rozlehlými, hustými lesy, mezi impozantními geologickými formacemi, tvořenými ostrými skalními ostrohy. Tato oblast je součástí sítě Natura 2000. Nejkrásnější část řeky se nazývá Straits, starobylý název zní Thracian Tempi.

Je to památná přírodní rezervace o rozloze 23 800 000 m2. Vaše cesta do Nestos Straits může začínt v oblasti mezi Toxotes a Stavroupoli, 12 km od města Xanthi. Tato lokalita nabízí nádherný výhled na řeku. V oblasti je široká nabídka alternativních turistických programů, ze kterých si můžete vybrat, mezi ně patří například turistika, kanoistika, jízda na koni, jízda na horském kole či pozorování ptáků.

Ostrov Samothraki, krajina potoků a vodopádů

Stovky potoků a říček proudí z Mt. Saos a protékají ostrovním horským masivem ve tvaru luku. Vody se rozbíhají po skalách a roklích jako Fonias, Gria Vathra, Tsivdogiannis či Kremastos a mění se v bouřící vodopády, protékající jarní bujnou zelení. Ve skalách můžete obdivovat průzračné přírodní bazény s křišťálově čistou smaragdovou vodou, zasazené do skalních dutin. Své putování můžete začít v místě, zvaném Therma, ráji horkých sirných pramenů známých již od byzantských časů. Odtud vede několik turistických tras na Mt Saos. Pokud se některou z nich vydáte, mějte na paměti, že vás čekají dost náročné terény a chce to pořádnou turistickou obuv.

Kaňon Vikos Gorge

Podle Guinnessovy knihy rekordů je to nejhlubší kaňon na světě a jeden z nejznámějších v Řecku. Leží v srdci národního parku Vikos - Aoos. Divoká krása této úchvatné soutěsky, která se táhne severozápadně od města Ioannina podél hranic s městem Konitsa vás opravdu ohromí. Strmé svahy jsou posety vzácnými květy a bylinkami s léčivými vlastnostmi, které místní lidoví léčitelé, zvaní Vikogiatroi, velmi dobře znají a vědí, jak je používat.

Oblíbená je turistická trasa, která vede do soutěsky Vikos. Zkušení turisté budou potřebovat na prohlídku 4-5 hodin. Nejzajímavější lokality s nejkrásnějšími výhledy na kaňon jsou ve vesnici Vradeto. Soutěskou protéká řeka Voidomatis, která patří pro svou kvalitu vody mezi ty nejčistější evropské řeky. Řeka je oblíbená pro rafting a během plavby můžete obdivovat i odvážné jednoobloukové mosty nad kaňonem. Ten nejkrásnější je prý je most Kleidonia.

Národní park Valia Calda

Národní park Pindos je také známý jako Valia Calda, v místním dialektu to znamená „teplé údolí“ a nachází se mezi regiony Grevena a Ioannina. Nádhernou krajinu vysokých vrcholů a zalesněných svahů oživují horské bystřiny a jezera, známá také jako dračí jezera (drakolimni). Podle místních pověstí zde spolu bojovali draci, házející po sobě obrovské skály, což mělo za následek vznik zdejších divokých přírodních krás. Celá oblast je ideální pro pěší turistiku a vybírat si můžete z několika dobře značených tras, v závislosti na úrovni vašich fyzických schopností. Nejlepším místem pro vstup do národního parku je vesnice Spilaio, 26 km jihozápadně od města Grevena.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama