Ven z města

Romantická zákoutí a nádherná příroda. Vydejte se na výlet opomíjeným regionem

Při putování podél Odry na vás čekají i romantická zákoutí / Pixabay
Region Poodří tvoří svazek jednadvaceti měst a obcí ležících u řeky Odry. Území se konkrétně nalézá jižně od Ostravy směrem na Studénku, Kunín, Jeseník nad Odrou a končí až u Nového Jičína. Téměř čtvrtinu tohoto regionu zabírá Chráněná krajinná oblast Poodří. Vypravit se sem, znamená poznání jak přírodních krás, tak mnoha zdejších památek. Navíc k civilizačním vymoženostem spojených s rekreací je vždy blízko. Stačí, když si podle vlastního výběru naplánujete své volné dny.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

04. dubna 2019   |   18:15

Poodří je rozhraním dvou geologických jednotek, a to Českého masivu a Západních Karpat. V těsném sousedství je Přírodní park Pobeskydí a Přírodní park Oderské vrchy. Region se vyznačuje rozlehlými loukami, strouhami, tůněmi, lužními lesy. Zvláště v chráněné krajinné oblasti (CHKO od roku 1991, rozloha 81,7 kilometru čtverečních) jsou mezinárodně cenné mokřadní biotopy v nivě řeky Odry a porosty stojatých a pomalu tekoucích vod, močálů a rybníků.

Rybníků tady najdete přes padesát a za zmínku stojí, že jsou připomínány již v dobových listinách z 15. století. O unikátním přírodním fondu svědčí, že v CHKO naleznete Národní přírodní rezervaci Polanská niva, Přírodní rezervaci Polanský les a Přírodní rezervaci Kotvice.

Naučné stezky provedou každého

Ideální podmínky se prakticky samy nabízejí pěším turistům, cykloturistům, rybářům, ornitologům, fotografům, rodinám s dětmi a vůbec všem milovníkům přírody. K výletním oblíbeným turistickým cílům patří například Naučná stezka Kotvice, což je jedno z nejcennějších území Poodří.

Na trase navštivte i zámek Bartošovice

Na trase je deset informačních tabulí a svůj začátek má v Nové Horce pod bývalým mlýnem. Zapomenout nesmíte ani na Zámeckou naučnou stezku, která má svůj počátek v Bartošovicích, vede mimo jiné okolo místního zámku a Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Stanici je možné navštívit. I zde je deset informačních tabulí.

Pro cyklisty i vodáky

Poodří je doslova protkáno řadou cyklistických stezek v čele s významnou mezinárodní cyklistickou trasou Jantarová stezka. S jízdním kolem se zde určitě nikdo neztratí. Samozřejmě, že láká i řeka Odra (nejvýznamnější tok oblasti protékající Vítkovskou vrchovinou úzkým a zalesněným údolím). Odra znamená jistou a neodolatelnou výzvu pro vodáky, kteří vyrážejí na vodu už brzy zjara. Automobilem je možné Poodří procestovat od Ostravy směrem na Klimkovice, Bílovec, Fulnek a Odry. Navrhovaná mototuristická trasa prochází rozhraním mezi Nízkým Jeseníkem a úvalovým údolím Moravské brány. Poblíž Bělotína vede nejnižším bodem rozvodí Baltského a Černého moře na území České republiky.

Zámek či muzeum? Sami si vyberte

O prázdninách a dovolené máte nepochybně rádi i jiné věci, než jsou výlety do přírody a s tím spojené sportovní aktivity. A o to v celém Poodří rozhodně není nouze. O zámku v Bartošovicích jsme se již zmínili, v Albrechtičkách najdete zase půjčovnu motokár, v Jeseníku nad Odrou mají veřejně přístupné minerální prameny Jesenické kyselky, ve Skotnici si prohlédneme vodní mlýn a ve Studénce Vagonářské muzeum (vstupné 45 Kč dospělí, 25 Kč děti, 110 Kč rodinné).

Zámky stojí rovněž v Trnávce, Kuníně a Novém Jičíně. Pro zajímavost, v Hynčicích se narodil zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel a v Příboru zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. O ubytování a dobrou kuchyni není nouze. Vlastně v každém pooderském městě či obci je dostatek možností.

Pro rodinné akce ideální

Pokud se do Regionu Poodří nebo přímo do Chráněné krajinné oblasti Poodří vydáte, určitě nebudete litovat. Výhodou je, že turisticky jde o nenáročnou, ba přímo lehkou oblast, své pěší výlety si každý můžete podle sebe přizpůsobit. Sem, do jižní části Ostravska se zkrátka jezdí za přírodou a památkami a těch je v kraji dostatek. Mobilní rekreanti si pak odtud lehce odskočí třeba do sousedních Beskyd či Nízkého Jeseníku v oblasti Vítkova a Budišova nad Budišovkou. Ostatně, přijeďte a přesvědčte se sami na vlastní oči. Není přece nad osobní zkušenost.   

Další zajímavé články
Reklama