Ven z města

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní Povltaví

Při putování Dolním Povltavím můžete obdivovat kouzelné scenérie okolní přírody / Wikimedia Commons/ŠJů
Pěší turistika má nesporně něco do sebe. Přesněji, má toho opravdu hodně, čím může prospět člověku. Když pomineme zdravotní stránku, je tu stránka poznávací a ta je obrovská. Poznáme nejen krajinu, ale i sebe. Naučná stezka Rozhlédni se, člověče je jako dělaná pro celé rodiny a provede vás malebnou krajinou Dolního Povltaví. Na nic nečekejte a naplánujte si výlet někdy o víkendu. Nebudete litovat.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

19. března 2019   |   17:19

Naučná stezka má vážně velmi příznačný název – Rozhlédni se, člověče. Zapomeňte na shon všedního dne, sbalte si do batohů to nejnutnější, obujte dobré boty a na svém putování se čas od času zastavte a dobře si prohlédněte krásu okolní přírody. Dolní Povltaví vás rozhodně nezklame, ba právě naopak.

Stezka jen kousek od hlavního města

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče tvoří osmikilometrový okruh nacházející se jen kousek od Prahy. Začátek i konec je v Úholičkách u Prahy, což je hned vedle Roztok u Prahy. Z hlavního města tady můžete být za chvíli a stejně tak potom zase zpátky. Trasa je koncipována tak, aby turistům ukázala ta nejkrásnější místa Dolního Povltaví. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o 8 kilometrů, nemusíte nijak spěchat a vše si můžete náležitě vychutnat.

Vrcholy i výhledy do údolí

Cestou po naučné stezce vás čekají vrcholy se skalní vyhlídkou, a to Řivnáč (292 m n. m.) a Stříbrník (311 m n. m.). Zároveň budete mít možnost si prohlédnout údolí řeky Vltavy. Trasa vede po lesních nebo polních cestách a místy je strmá.

Zajímavosti o fauně, floře a historii vám nabídnou informační tabule

Směr udávají dřevěné ukazatele, neměli byste tedy zabloudit. Jdete po levém břehu Vltavy. Využijte možnosti a prostřednictvím informačních tabulí se seznamte s místními zajímavostmi z oblasti fauny a flory. Děti nepochybně uvítají houpačky a lanové hřiště Švestkovna, které jsou součásti stezky.

Nejen se rozhlédni, ale taky zastav, člověče

Čas od času se zastavte a dobře prozkoumejte zajímavá místa. Jedná se například o zastavení u Podmoráňských lomů, kde je odbočka na Podmoráňskou vyhlídku nebo pozůstatky bývalého hradiště Levý Hradec, někdejšího sídla knížete Bořivoje I. Kdo chce, může využít přívozu přes Vltavu v obci Řež. Jak dlouho, a kde se zdržíte, záleží jen a jen na vás. Vyloučena není ani změna trasy a pak už si vše řídíte podle svého individuálního plánu.

Jaro a léto jsou pro výšlap jako dělané

Na naučnou stezku Rozhlédni se, člověče, se můžete samozřejmě vydat v kteroukoli roční dobu. Jaro a léto jsou však pro takový výšlap ideální dobou. Navíc, 8 kilometrů není nijak moc a z tohoto hlediska se jedná o nenáročnou trasu. Ano, místy je strmé stoupání, a tedy je třeba dát do toho trochu víc sil, nicméně, nejedná se o žádný extrém. Na naučnou stezku můžete bez obav s dětmi, ale s kočárky to raději nezkoušejte. Dolní Povltaví se vám odmění nevšedními zážitky a vy zjistíte, že i kousek od Prahy je ta pravá divočina.

Další zajímavé články
Reklama