Ven z města

Na Velký Javorník se můžete vydat i s dětmi. Kouzelnou a čistou přírodu oceníte zejména na jaře

Na Velký Javorník se můžete vydat hned ze tří stran / Pixabay
Blížící se jarní počasí doslova zve k výletům a jedním z vašich cílů může být právě Velký Javorník (918 m. n. m.), na který se můžete vydat kteroukoliv ze tří tras. Kterou z nich si případně zvolíte pro svůj výlet, není až tak podstatné. Důležité je, že najdete chuť a náladu se podívat na nejvyšší vrchol Veřovických vrchů v Moravskoslezských Beskydech, v západní části Karpatského oblouku. Jen se nenechte zmýlit názvoslovím, vrchol stejného jména se nachází i ve slovenských Javornících.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

25. února 2019   |   11:08

Na tento náš Velký Javorník se spolehlivě dostanete z Frenštátu pod Radhoštěm, Rožnova pod Radhoštěm nebo Veřovic. Hora byla ve válečném roce 1943 útočištěm partyzánské skupiny, ale dnes zde potkáte jen výletníky, turisty, cyklisty či rogalisty.

Užijte si báječné vyhlídky

Těsně pod vrcholem v nadmořské výšce 905 metrů stojí turistická chata z roku 1935, která nabízí příjemné osvěžení a posilnění. Zvláště vyhlášená je zde kyselica, kvasnicové pivo a opečená klobása. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Ale pozor, ubytování tady neposkytují.

Občerstvit se můžete v horské chatě

Když je jasno a krásné počasí, můžete z Velkého Javorníku vidět až na nejvyšší beskydský štít Lysou horu (1323 m n. m.), na bájný Radhošť (1129 m n. m.), čarokrásnou Kněhyni (1257 m n. m.), populární Smrk, Palkovické hůrky či masiv Ondřejníku. Ostatně ne nadarmo je Velký Javorník řazen k nejnavštěvovanějším vrcholům této části Beskyd.

Vzhůru na rozhlednu

V roce 2013 vybudoval na vrcholu Státní podnik Lesy České republiky rozhlednu Velký Javorník. Rozhledna je jako málokterá z rozhleden, budovaných v posledních letech, vystavěna v tradičním, valašském stylu, navazujícím na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Má devět podlaží, přičemž první z nich je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby. Celková výška rozhledny je 26 m a má dvě vyhlídkové plošiny. Z rozhledny je nádherný panoramatický výhled na Beskydy, Poodří, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě.

Pěší turisté i cyklisté

Všechny tři cesty, vedoucí na vrchol jsou značené, proto se nemusíte obávat, že zabloudíte, a to i když sem jedete poprvé. Z Frenštátu pod Radhoštěm se jde po zelené turistické značce a tady se jedná dokonce o Naučnou stezku Velký Javorník. Ta navazuje na Naučnou stezku Veřovické vrchy a dovede vás až na vrchol. Cestou jsou zastavení s informačními tabulemi o místní přírodě. Délka je zhruba 5 kilometrů (dohromady s NS Veřovické vrchy pak 20 kilometrů a spojuje Frenštát p. R. s Valašským Meziříčím), proto se nemusíte obávat, že cestu nezvládnete. Teprve až ke konci jde o strmé stoupání, takže tuto variantu by měli spíše použít pěší turisté než cyklisté.

Tradiční ráj vzduchoplavců

Ostatně ti ještě mohou vyjet z Rožnova pod Radhoštěm také po zelené či z Veřovic nejprve po žluté a pak po modré turistické značce. Velký Javorník je oblíbeným místem pro starty rogalistů a paraglidistů. Právě paraglidisté tady mívají svá tradiční setkání. Vidět někoho plachtit na obloze s rogalem či padákovým křídlem patří tedy k nevšedním zážitkům, jež nejsou na jiných horských štítech tak úplně běžné. Všechny tři výstupní stezky jsou lemovány opravdu nádhernou beskydskou přírodou, výhledy do okolí to ještě umocňují a v letních měsících je pro mlsouny dostatek příležitostí k borůvkovým hodům.

Podívejte se i na Malý Javorník

Kousek od vrcholu Velkého Javorníku je pak Malý Javorník (840 m n. m.). Rovněž sem se dá jít pěšky či vyjet na horském nebo trekingovém kole. Na rozcestníku, který najdete mírně pod vrcholem Malého Javorníku se protínají tři turistické značky – červená, modrá a zelená. Červená vás pak dovede do cíle této osmistovky.

Odpočinek v aquaparku

Kdo se ve zdejším kraji zdrží déle, může se ubytovat ve Veřovicích, Rožnově pod Radhoštěm nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Veřovicemi kdysi vedla důležitá obchodní stezka ze Štramberku do Rožnova pod Radhoštěm. Protéká tady říčka Jičínka a v okolí jsou k vidění břidlicové lokality, kde se v 19.století těžila železná ruda ocelek. Pro koupání pak je nejvhodnější frenštátský aquapark (vstupné dospělí od 60 Kč, děti od 50 Kč), jenž leží hned vedle autokempu na okraji města nebo rožnovský autokemp, kde jsou dva velké bazény.

Obdivovaná Valašská dědina

Kromě toho se Rožnov pod Radhoštěm může pochlubit svou unikátní Valašskou dědinou, lidovým skanzenem v přírodě (dospělí od 80 Kč, děti od 40 Kč, rodinné od 160 Kč). Velký Javorník ani Malý Javorník nejsou nijak zvlášť náročné horské vrcholy, dají se zvládnout i s dětmi a vůbec nezáleží na tom, že nepatří k těm nejvyšším. Možná právě tohle je jednou z jejích předností. Dobrý pocit z výletu, který může být zakončen u něčeho dobrého v příjemné hospůdce jistě zůstane v každém turistovi ještě dlouho poté.    

Další zajímavé články
Reklama