Ven z města

Přírodní úkazy, jejichž půvab vyniká jen v zimě: Kde můžete v Čechách obdivovat ledopády?

Mrznoucí voda dokáže vytvářet v přírodě nádherné scenérie / Pixabay
Zima za humny může být také inspirující. Jsou přírodní úkazy, jejichž půvab vyniká právě v tomto období. Potřebují totiž ke své existenci mráz a led. Pak se místa, která byste v létě nejspíše přehlédli jako nepříliš zajímavá, mění v opravdové skvosty. Kam se tedy vydat?
Reklama
Reklama

autor  redakce

29. ledna 2019   |   14:01

V Českém Švýcarsku poblíž vesnice Brtníky na Děčínsku najdete překrásné ledopády. Při procházce údolím Vlčího potoka můžete obdivovat nejrůznější ledové útvary od krápníků až doslova po masivní ledové záclony. V některých místech jsou dokonce i pěkně zbarvené. A barvy ještě neopustíme. Můžete je totiž spatřit i na Pulčínských skalách v Javorníkách. Ve zdejším ledu se vyskytuje sněžná řasa, a právě díky ní pulčínské ledové krápníky hrají do oranžova.

Něco pro milovníky ledolezení

Patříte mezi příznivce horolezectví a vaše vášeň vás neopouští ani v zimě? Tak si ji klidně dopřejte. Nemusíte kvůli tomu vyrážet nikam do zahraničí. Klidně zůstaňte doma, i tady máte na výběr. Alfou a omegou zimních horolezců je Ledová stěna Vír. V tomto případě jde o uměle vytvořený ledopád nacházející se v údolí řeky Svratky na Českomoravské vrchovině u obce Vír.

Ledové stěny přitahují vyznavače adrenalinu

Jde o cvičný terén Českého horolezeckého svazu, uznaný jako stěna k nácviku lezení po ledu. Mezi ledolezci jsou oblíbené také skály v údolí Velkého Štolpichu v Jizerských horách – i ty bývají v zimě zaklety do ledové masy. A do třetice všeho dobrého si můžete zkusit vylézt i na ledopád v Labském dole v Krkonoších.

Procházka vás zavede do jeskyně

I ten, kdo dá před šplháním po ledem pokrytých skalách raději přednost obyčejné procházce, narazí na lokality, které stojí za návštěvu. Prvním z nich je zcela jistě ledová jeskyně u Naděje, která se nalézá v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Tuto puklinovou pseudokrasovou jeskyni objevíte poblíž osady Hamr u Naděje, a to na severním úbočí Suchého vrchu. Můžete ledové jeskyně spatřit i jinde v Čechách? V trochu jiné podobě ano. V Křinickém údolí poblíž Kyjova v Národním parku České Švýcarsko se nachází ledová jeskyně Víl. Jedná se vlastně o skalní převis, který pod sebou v zimě skrývá také pěkné ledové útvary.

Výzdoba vydrží i do léta

V Oderských vrších najdete u Spálova Petrovu skálu. V někdejších břidličných štolách také můžete obdivovat umění výtvarnice paní Zimy. Jsou zde spousty ledových krápníků. A ledové ozdoby často přetrvávají až do léta i podzemních slujích v meandru Dyje v Národním parku Podyjí. Jak je možné, že se tu led uchová tak dlouho a neroztaje? Příčinou je mikroklima v těchto podzemních prostorách. Pozoruhodným jevem je i kopec Boreč v Českém Středohoří. Z toho se pro změnu v zimě kouří. Abyste ale tenhle efekt viděli, musí být venku mráz pod 10 °C a jasné a suché počasí.

Další zajímavé články
Reklama