Ven z města

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor Martin vás čeká spousta zábavy

Zimní hory vybízejí k procházkám zasněženou krajinou / Shutterstock
Provozovatelé zimních středisek si postupně uvědomují, že lidé, kteří si chtějí zalyžovat mají také děti a obvykle je na hory berou s sebou. Malí návštěvníci se však musí nějak zabavit a nejlépe tím, co dělají jejich rodiče. Nejlepší cestou, jak skloubit zájmy dospělých a dětí, je vytvořit vhodné podmínky, které umožňují vzájemné soužití v zimních střediscích. Jedním z takových ukázkových míst je SKI areál Soláň Rožnov pod Radhoštěm v Beskydech.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

13. prosince 2018   |   09:59

Rekreační a sportovní středisko najdete na severovýchodních svazích hory Soláň (861 m n. m.) v centru Vsetínských vrchů, a to mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Velkými Karlovicemi (jen pro zajímavost, ve Velkých Karlovicích se natáčel televizní seriál Doktor Martin). Jedná se o jedno z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů ve Zlínském kraji.

Historie SKI areálu Soláň spadá až do 60. let 20. století. Největší rozmach však byl po roce 1980. Významným krokem vpřed se stalo zprovoznění systému zasněžování technickým sněhem a úpravy sjezdovek moderní rolbou. Přibylo i umělé osvětlení pro večerní lyžování.

Pokročilí lyžaři i děti

SKI areál má v současné době čtyři vleky a sedm sjezdovek. Sjezdové tratě jsou svými parametry vhodné jak pro velmi pokročilé lyžaře, tak pro začátečníky a rodiny s dětmi. Závodní sjezdovka (obtížnost černá) má délku 300 metrů s převýšením 100 metrů. Tady je možné lyžovat i večer. Další tři sjezdovky jsou červené s délkou tratě od 300 do 800 metrů a převýšením od 100 do 140 metrů.

Zalyžovat si můžete i při umělém osvětlení

Poslední dvě tratě mají obtížnost modrá. Jedna sjezdovka je turistická s délkou 900 metrů a převýšením 140 metrů. Další dvě sjezdovky jsou určeny vyloženě pro děti, a to s délkou 100 metrů a převýšením pouhých 20 metrů. Provoz vleků je v zimní sezóně denně od 9 do 16 hodin a v pátek a v sobotu navíc ještě od 18 do 21 hodin pro večerní lyžovačku při umělém osvětlení. Skipas pořídíte pro dospělého od 310 Kč, pro děti od 250 Kč a od 700 Kč rodinná varianta.

Ze svahu do bazénu

Ve středisku nechybí ski servis, půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení a provozuje se lyžařská škola. Návštěvníkům je k dispozici velké parkoviště. Přijet se však dá rovněž autobusem. Takzvané skibusy jezdí jak od Rožnova pod Radhoštěm, tak od Velkých Karlovic. Výstupní stanicí je vždy Čarták, odkud je to již jen patnáct minut pěšky. Na lyžaře a vůbec všechny návštěvníky je na Soláni pamatováno snad po všech stránkách.

Přímo v sousedství sjezdových tratí stojí vyhlášená horská chata Soláňka. Nejenom, že tady dobře vaří, ale zájemci se mohou i ubytovat. Součástí služeb této chaty je rovněž krytý bazén, takže o opravdovou relaxaci není vůbec nouze. No řekněte, není krásné po celodenním lyžování ponořit unavené tělo do příjemné vody a jen tak si užívat nebo si v klidu zaplavat a pak odejít třeba na večeři v čerstvé kondici?

Pěší turistika i běžky

Zimní hory pochopitelně nejsou určeny jen milovníkům lyžování. Kdo se rád projde zasněženou krajinou, určitě nebude litovat námahy. Ze Soláně je dobře vidět na masiv Radhoště, dále na vrcholky jako je Smrk, Lysá hora či hřeben Javorníků. Při krásném a jasném počasí můžeme zahlédnout i vzdálené Jeseníky či na opačné straně Malou Fatru. Okolí SKI areálu Soláň disponuje přímo ukázkovou běžeckou trasou Bumbálka – Soláň – Vsacký Cáb. Tato hřebenovka patří k dosti vyhledávaným a oblíbeným. Překrásné přírodní horské scenérie doslova uchvátí každého a obvykle se sem pak rád vrací.

Služby a vyžití na jednom místě

Provozovatel skiareálu dokázal na jednom místě soustředit služby a vhodné podmínky snad pro všechny skupiny milovníků pobytů na horách, a to samozřejmě nejen zimních. Kdo chce, může vzít lyže či snowboard a vyrazit na sjezdovku, jiný si vezme běžky a projede celé zdejší okolí a další se prostě pěšky vypraví na menší túru.

S dětmi si můžete dostatečně užít na jejich minisjezdovce nebo je vzít do bazénu, pokud se ubytujete v již zmíněné chatě Soláňka. Vzhledem k různé náročnosti sjezdových tratí si nebudou navzájem překážet nároční pokročilí lyžaři a ti méně zdatní nebo vyloženě začátečníci. Ostatně, lyžařské kurzy jsou zde v sezóně prakticky pořád, takže se počítá s naprostými lyžařskými laiky.

Až tedy nastane ta pravá zimní doba bohatá na sněhovou pokrývku a vy budete přemýšlet kam vyrazit, zkuste to třeba právě ve SKI areálu Soláň ve Vsetínských vrších Beskyd. Určitě se nebudete nudit.

Další zajímavé články
Reklama