Ven z města

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí hlavně běžkaři, nádherný výhled ocení každý

Zimní pohled na mohutný masiv Lysé hory / Shutterstock
Nejvyšší vrchol Beskyd Lysá hora (1323 m n. m.), je častým cílem turistů a cykloturistů. Není divu. Lysé hoře se někdy přezdívá Královna Moravskoslezských Beskyd a z jejího vrcholku je nádherný rozhled na okolní horské velikány a hluboká údolí pod nimi. Pravidelně sem kdysi chodíval i básník Petr Bezruč. Dnes jde o jedno z nejvíce navštěvovaných míst těchto mimořádně krásných hor. V okolí si v zimě užijí hlavně běžkaři.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

12. prosince 2018   |   06:04

Lysou horu najdete mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Masiv Lysé hory je od dalších beskydských vrcholů oddělen údolími řek Ostravica, Řečice a Mohelnice. Na jeho území jsou přírodní rezervace Mazák, Mazácký Grúnik, Malenovický kotel, Vodopády Satiny, Koryto řeky Ostravice a Ondrášovy díry. Lesní porost tvoří především původní horský typ beskydského smrku, dále pak jedle, javor, buk či jilm. I přes vysokou návštěvnost, si zdejší příroda dokázala na mnoha místech udržet divoký ráz nepoznamenaný civilizačními vlivy.

Pěšky, na běžkách nebo autobusem

Typickou dominantou vrcholku Lysé hory je televizní vysílač vysoký 78 metrů. Sídlí zde i meteorologická stanice. Občerstvení a ubytování lze najít v chatě SKI, chatě Lysá hora nebo ubytovně Kameňák. Vedle běžkařů, pěších turistů a cyklistických vytrvalců sem rádi zavítají i vyznavači paraglidingu. Pokud nechcete šlapat pěšky, případně z nějakého zdravotního důvodu nemůžete využít vlastní fyzické síly, máte šanci každý pátek sem dojet autobusem. Je však dobré mít na paměti, že tato linka jezdí opravdu jen jednou týdně, a to v pátek.

Náročná, ale krásná cesta vzhůru

Na Lysou horu vede hned několik značených tras. My si povíme o jedné z nich. Patří sice k náročným horským túrám s velkým a prudkým stoupáním, ale překrásná okolní příroda a scenérie nabízející se při pohledu do okolí vše vynahradí. Navíc, trasa není dlouhá, jen asi 7 kilometrů. Výšlap začnete ve Frýdlantu nad Ostravicí, kam se dá dojet vlakem, autobusem i automobilem. Pokračujete do sousedních Malenovic a po zelené turistické značce. Na rozcestí Hradová nad Salašem (790 m n. m.) odbočíte na modrou turistickou značku a kolem mohyly Ivančena (925 m n. m.) dojdete k dalšímu rozcestí, a to Malchor.

Občerstvení najdete na některé z horských chat

Tady se navazuje na žlutou turistickou značku, která vás neomylně dovede až do kýženého cíle – vrcholku Lysé hory (1323 m n. m.). Unavená těla si jistě ráda odpočinou v některé z výše jmenovaných chat při dobrém pití či jídle. Zažil jsem i situaci, že chata byla narvaná k prasknutí, protože venku pršelo, uvnitř hrály tři kytary, celá hospoda zpívala a nikomu se nechtělo odejít, i když už déšť ustal. Zkrátka maximální pohoda a souznění cestovatelských duší.

Na mohylu položte kámen

Při popisu cesty jsme se krátce zmínili o Ivančeně. Tady bychom si toho měli říci trochu více. Ivančena je kamenná skautská mohyla postavena na paměť pěti skautů, které nacisté za II. světové války popravili. Každý rok okolo 24. dubna (má svátek Jiří a svatý Jiří je patronem všech skautů) se sem sjíždějí skauti z celé republiky, aby uctili památku svých mrtvých předchůdců.

Každý z nich přitom donese kámen, který uloží na mohylu. Stavba tak pořád roste a udržuje se. V době totality sem jezdívali trampové za stejným účelem, a navíc toto místo chápali jako malý ostrůvek svobody a odporu vůči útlaku. Nejednou se tehdejší shromáždění neobešla bez policejní asistence. Ať už půjdete kolem v kteroukoliv roční dobu, stojí za to se zde na chvíli zastavit, dobře si mohylu prohlédnout a třeba i přidat svůj kámen.

Při sestupu do trampské hospůdky

Při zpáteční cestě z Lysé hory, když jdete po žluté turistické značce, nevynechejte návštěvu v hospůdce U Veličků. Pověstná a dnes už legendární trampská hospoda leží asi 3,5 kilometru severozápadně od vrcholku Lysé hory. Mají tady i venkovní posezení. Rodina Veličků zde působí již od roku 1825, což je skoro neuvěřitelné. Hospůdku najdete ve stylové beskydské dřevěnici, kolem je pak ještě několik dalších dřevěnic. Vidět je odtud na Kykulku (996 m n. m.), Hradovou (717 m n. m.) a údolí horního toku potoka Satina. Jedná se o velmi oblíbené místo nejen trampů, ale vůbec všech, kdo rádi jezdí do přírody. Veličkovi se s maximální ochotou postarají o všechny hosty.

Relax ve Frýdlantu či Malenovicích

Po náročném výletě se můžete ve Frýdlantu nad Ostravicí osvěžit v místním koupališti. Město má i tenisové kurty a halu, hřiště pro plážový volejbal či fitcentra. V Malenovicích si lze prohlédnout ukázku lidové architektury v podobě několika dřevěnic. Obě místa samozřejmě disponují možnostmi pro ubytování a občerstvení. Mimochodem, řeka Ostravica bývá i cílem vodáckých aktivit. Tak hodně sil a slunečné počasí při výšlapu na Lysou horu.

Lyžování na Lysé hoře

Z důvodů ochrany přírody není na Lysé hoře v současné době v provozu žádná sjezdovka. Vleky i sjezdovka byly v provozu pouze do roku 2000 a místní stále usilují o jejich obnovení. Zoufat však nemusí milovníci běžeckého lyžování. Na Lysé hoře a v jejím okolí jsou v provozu a udržovány tři běžecké trasy, které jsou součástí Lysohorské magistrály. Ta nejhezčí, nazývaná Trasa 1A, začíná na parkovišti v Krásné - Papežov. Další je běžecká Trasa 1B, začínající na Albínově náměstí nad Dřevjankou u Zbuja. A konečně, třetí trasou je Trasa 1C, která vede z Bílého kříže přes rozcestí Pod Surovcem, dále na Visalaje, Křížové cesty, Muroňku a Pasičky, kde se dá napojit na trasu 1A směr Lysá hora - trasa je dlouhá 7 km.

Další zajímavé články
Reklama