Ven z města

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a možná i nejdelší bruslařskou dráhu na světě

Šumava, to i nejdelší bruslařská dráha na světě / Shutterstock
Šumava je po Krkonoších naším nejnavštěvovanějším pohořím, a to jak v létě, tak v zimě. Velkou část pohoří tvoří Národní park Šumava, založený v roce 1991. Proto také na území Šumavy platí některá omezení, zejména pro milovníky běžecké stopy. Nicméně i tak zde najdete na 450 kilometrů běžeckých tras, a to zejména v rámci Šumavské magistrály. Ta se táhne od zimního střediska Železná Ruda až po Lipno. Pokud byste ji chtěli projet celou, dovolená vám na to těžko bude stačit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

06. prosince 2018   |   17:34

Nastoupit na magistrálu můžete prakticky kdekoliv. Začít můžete už v Železné Rudě a pokračovat přes Gerlovu Huť a Javoří pilu až do Modravy. Právě na tom posledním úseku si užijete ty nejhezčí výhledy na Šumavu. Začít můžete i na Modravě a dát se stoupáním na nejvyšší bod trasy, Černou horu. Tady si dejte pauzičku a za jasného počasí si můžete vychutnat i pohled na Alpy.

Značená trasa magistrály vás pak zavede až do Strážného. Zajímavý je i úsek od Strážného, kolem Schwarzenberského kanálu, Josefovým dolem až na rakouské hranice. To není samozřejmě jediná běžecká trasa a na Šumavě najdete stejně krásných řadu dalších.

Zimní středisko Špičák

Ski&Bike areál Špičák nedaleko Železné Rudy, je největším zimním střediskem na české straně Šumavy, i když mu na paty šlape moderní areál na Lipně. Najdete zde i nejprudší sjezdovku v ČR, zvanou Šance, která má sklon 45 stupňů. Kromě ní je zde ještě 13 dalších sjezdovek různé obtížnosti.

Obsluhuje je 8 vleků a dětský pohyblivý koberec. Ve skiareálu si užijí i snowboardisté, pro které je tu vybudován dokonalý Freestyle Area. Samozřejmostí už jsou jako ve všech šumavských střediscích i služby, v podobě občerstvení, půjčovny a servisu lyží či lyžařské školy. Za celodenní skipas zaplatí dospělí 660 korun, děti 465 korun a skipas platí i ve střediscích Belveder a Nad Nádražím v Železné Rudě.

Moderní areál Lipno

Ve ski areálu Lipno na vás čeká 15 sjezdovek o celkové délce 12 140 metrů. Sjezdové tratě mírné a střední obtížnosti mají příjemný pozvolný profil, který je ideální pro děti a začátečníky. Všechny tratě jsou kompletně pokryty moderním zasněžovacím systémem. Na jižní straně Skiareálu Lipno se nachází sjezdovky Jezerní, Školní, Spojovací a výukové hřiště Fox park a Bambini park. Na vrchol těchto sjezdovek vás vyveze lanová dráha Lipno Express.

V areálu se dokonale vyřádí i snowboardisté

Sjezdovky jsou dostatečně široké, až 60 metrů, a tak na nich nebude tlačenice. Těm nejmenším lyžařům je určena sjezdovka lišáka Foxe, dlouhá 1100 metrů a po cestě na ní naleznou zábavná zastavení. Jedná se červeno/modrou sjezdovku. Snowpark Lipno nabízí komplexní zázemí pro freestyle snowboarding nebo freeski, a to pro začátečníky i zkušené jezdce. Délka Snowparku Lipno je 600 m. Přepravu lyžařů ve Skiareálu Lipno zajišťují 3 moderní čtyřsedačkové lanovky. O přepravu dětí i začátečníků se starají 3 pojízdné koberce. V Top sezóně do 4. 1. 2019 zaplatíte za celodenní skipas 750 Kč, od 5. 1. pak 710 Kč. Děti zaplatí 500/480 Kč.

Lyžařský areál Zadov–Churáňov

Ze šumavských areálů je nejmenší. Čeká na vás 7 sjezdovek různé obtížnosti, obsluhovaných dvěma lanovkami a pěti lyžařskými vleky. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec. Celková délka sjezdových tratí je 4,5 km. Všechny pokrývá umělé zasněžování a jezdit tu můžete od 8:30 do 16:00 hodin.

Pokud si rádi zalyžujete za tmy, můžete nastoupit v 18:00 na večerní lyžování s umělým osvětlením, které končí až v 21:00 hodin. Na večerní lyžování se sjezdovky o pauze znovu upravují. Areál se stará i o vaše žaludky, najdete v něm 5 klasických restaurací a 6 zařízení rychlého občerstvení. Za celodenní skipas zaplatíte 550 korun, děti 400 korun. V areálu najdete i půjčovnu lyžařského a snowboardového vybavení a lyžařskou školu.

Lipenská ledová magistrála

Jakmile Lipenské jezero zamrzne, stává se rájem bruslařů. Ti pak mají k dispozici pravidelně upravovanou magistrálu, dlouhou 10 kilometrů. Prý je to nejdelší přírodní bruslařská dráha na světě. Tato unikátní atrakce propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O bezpečnost se na magistrále bát nemusíte. Pravidelně ji upravují dobrovolníci a síla ledu po celé její délce je pochopitelně neustále měřena. Do provozu se uvádí pouze tehdy, kdy je tloušťka ledu minimálně 18 centimetrů a když je venkovní teplota pod bodem mrazu.

Další zajímavé články
Reklama