Ven z města

Přírodní krásy Jižní Ameriky: Duhová hora, mramorová jeskyně i červené jezero

Patagonie - místo "na konci světa", kde v drsných podmínkách vykvétá nevšední krása / Pixabay
Jižní Amerika je rozhodně kontinentem, který stojí za návštěvu. Narazíte zde na bezpočet nádherných míst, které vám nabídnou netušenou krásu. Pohybujete se totiž od rovníkových oblastí až po chladnou Patagonii. Pokud bystě prošli celý kontinent, zjistili byste, že krajina se mění. Kam se podívat? Představíme vám nejzajímavější přírodní krásy.
Reklama
Reklama

autor  redakce

08. ledna 2018   |   10:09

Peruánské Andy skrývají horu, které se přezdívá „Hora sedmi barev“. Tenká vrstva ledu skrývala její nádherné barvy, dnes ale mohou Vinicuncu v Peru obdivovat i turisté. Přesto celou škálu jejích barev dosud mnoho lidí neodhalilo. 6000 let působení vodního živlu vyhloubilo v chilské Patagonii nádherné jeskyně ve skalách z čistého mramoru.

Cuevas de Mármol v Chile, čili Mramorové jeskyně, tvoří opravdový přírodní skvost. Jsou celé modré, což způsobuje voda, která se odráží od jejich stěn. A v Chile ještě chvíli zůstaneme. Za prohlídku totiž rozhodně stojí Torres del Paine, patagonský národní park. Každého návštěvníka jistě nadchnou jezera s průzračnou vodou a majestátní hory.

Voda vymlela měsíční krajinu

Podívat byste se měli i do brazilského parku Lençóis Maranhenses. Několik metrů vysoké písečné duny a mezi nimi laguna s průzračnou vodou, kterou způsobily srážky během období dešťů, něco podobného také hned tak někde neuvidíte. Další přírodní nádheru můžete spatřit opět v Brazílii. Tentokrát se jedná o Vale da Lua, v překladu Měsíční údolí. Skalnaté útvary vám opravdu budou připadat jako z povrchu měsíce. Podivuhodné tvary i v tomto případě vymlela voda ve ztuhlém lávovém proudu. A ještě jednou Brazílie, respektive brazilsko-argentinská hranice. Právě tady můžete obdivovat až 300 vodopádů Iguazu. V délce cca 2,7 km zde padá voda dolů z ostrých srázů.

Plameňáci ladí s jezerem

Při cestě Jižní Amerikou byste neměli vynechat rovněž Bolívii. Zdejší solné jezero Laguna Colorada nebo Laguna Roja, v překladu Červené jezero, může za svoji typickou barvu poděkovat řasám a dalším mikroorganismům, které se v jeho vodách vyskytují. Skvěle s nimi pak barevně ladí i plameňáci, kterých tu rovněž žije spousta. A sůl a Bolívie ještě jednou. Salar de Uyuni je se 10 500 km2 vůbec největší solnou plochou na naší planetě. Před mnoha a mnoha lety to bývalo dno solného jezera.

Červená řeka a tající ledovec

Máte-li rádi červenou, vydejte se do Kolumbie. Řeka Caňo Cristales. I tady voda plná červených řas vytváří nádherou hru barev, hlavně ve spojení s průzračnou vodou. Tečku za putováním po jihoamerických přírodních krásách můžeme udělat v podobě ledovce Perito Moreno v Argentině. Bohužel ledovec taje, a tak je možné vidět, jak se jeho kusy odlamují.

Další zajímavé články
Reklama