Ven z města

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě, kde zažijete opravdový pocit svobody

Úchvatná krajina v Mongolsku vás okouzlí / Shutterstock
Na první pohled chudá, ovšem už na druhý pohled bohatá země, tak by mohla znít nejstručnější charakteristika Mongolska. Máme při tom na mysli přírodní bohatství. Středoasijská země nabízí poušť Gobi, rozsáhlé stepní pláně, pohoří Altaj. V málo které zemi na světě, která má tak nádhernou přírodu, se člověk cítí svobodně, neomezují ho žádné zákazy, kontroly a omezení, tak jako v ostatním světě.
Reklama
Reklama

autor  redakce

24. září 2018   |   12:54

Kdo se chce toulat liduprázdnou krajinou, tady dostává jedinečnou šanci. Mongolsko má nejřidší osídlení na světě a v podstatě až tři čtvrtiny jeho rozlohy tvoří pastviny. Ještě nedávno se zde nacházela bílá místa na mapách, kam lidská noha téměř nevstoupila.

Počítejte proto s tím, že tu nenajdete žádný velký luxus, ani krajinu přehlcenou památkami, sem se prostě jezdí hlavně za přírodou a poznáváním kultury zdejších kočovníků, kteří se po staletí dokázali vypořádat s drsným klimatem. Mimochodem ještě dnes zde téměř 40 % obyvatel žije kočovně.

Cesta k nejkrásnějšímu místu v zemi

Samozřejmě si nenechte ujít návštěvu hlavního města Ulánbátaru. Pokud chcete na trek přírodou, skvělou příležitost máte nedaleko tohoto města, kde se nachází národní park Gorkhi-Terelj.

Turisty láká zejména nedotčená příroda

Dalším zajímavým tipem na výlet je městečko Tsetserleg, které se ukrývá ve velice pěkném zeleném údolí a mnozí ho označují za nejkrásnější v celé zemi. Je zároveň výborným výchozím stanovištěm pro výlety k jezerům Terkhiin Tsagaan Nuur. Když už jsme u těch vodních ploch, během svého pobytu nezapomeňte navštívit ani jezero Chovsgol, které se rozkládá na mongolsko-ruských hranicích na severu.

Na projížďce nikoho nepotkáte

Lákavé je vydat se také s domorodým průvodcem na velbloudu do pouště Gobi. Jde o nejstudenější poušť na světě, takže nevšední zážitek je předem zaručen. Umíte-li jezdit na koni, můžete si Mongolsko užít z koňského hřbetu. Na vyjížďkách po pláních si vychutnáte opravdovou svobodu, protože tu téměř nepotkáte živáčka. Silné zážitky nabízí i návštěvy buddhistických chrámů rozesetých po krajině. Ačkoli jsou malé a jednoduché, zapůsobí na vás svojí duchovní silou.

Dietáři z místní kuchyně jásat nebudou

Seznámit se s tradicemi místních kočovníků a podívat se do jurty je v Mongolsku přímo povinnost. Co tam zažijete? Můžete ochutnat místní kuchyni, která je dost specifická. Typické jsou kapsy z těsta plněné mletým masem. Nejčastěji se v Mongolsku jí skopové a hovězí. Dochucuje se česnekem, cibulí a mrkví. Zkuste i sušené mongolské sýry a kobylí a kozí mléko.

Pozor musíte dávat na místní zvyky

Hodně se tu také jí tučné maso, což může být pro evropské dietáře na libové kousky trochu problém. Není od věci osvojit si před návštěvou jurty také pár místních zvyků. Naprosto nevhodné je třeba dotýkat se hlavy, která je posvátná. V jurtě nesmíte nic házet do ohně - i ten je posvátný. Zakázáno je dotýkat se i rámů a sloupků v jurtě, symbolizují rodinnou pospolitost. Zkrátka dávejte pozor, co dělají místní a následujte je, ať si nevykoledujete zbytečné faux-pas.

Pár praktických informací na závěr

  • Na cestu samozřejmě potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po návratu, platné turistické vízum, které si vyřídíte na mongolském vyslanectví v Praze. Cestovní pas potřebují i děti. Letecky vám cesta potrvá z Prahy 11 hodin.
  • Je dobré nechat se před odjezdem naočkovat proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, vzteklině a také tuberkulóze, která se zde dost vyskytuje.
  • Co se týče bezpečnosti, v hlavním městě Ulánbátaru si dávejte pozor na okradení kapesními zloději.
  • Nejezděte do země v zimě, zimy v Mongolsku jsou pořádně kruté, teploměr může klesnout i k –50 °C. Pro zajímavost je třeba uvést, že hlavní město Mongolska Ulánbátar je nejchladnějším hlavním městem světa.
  • S jakými cenami počítat? Místní měnou jsou mongolské tugriky se zkratkou MNT, můžete na místě směnit americké dolary nebo eura na tugriky. Ceny jsou přibližně stejné jako u nás, nebo nižší. Levně tu pořídíte třeba benzín - zhruba za 15 Kč. Za oběd v dobré restauraci zaplatíte asi od 130 do cca 280 Kč, točené pivo 0,5 litru vás vyjde na cca 40 Kč.
  • Ve větších městech najdete i připojení na internet - internetové kavárny a wi-fi, na venkově je to s připojením horší.
  • V zemi se domluvíte anglicky a rusky.
Další zajímavé články
Reklama