autor Pavel Přeučil
21. září 2018 | 08:24
V celé řadě průvodců a cestovatelských portálů je důl Salina Turda označován za jeden z divů světa a největší a zároveň nejkrásnější podzemní město na planetě. Těžba soli zde začala už ve starověku a největšího rozmachu se dočkala za římské říše. Ohromující prostory solného města zahrnují obrovské podzemní dómy, chodby, jimiž by mohly projíždět celé vlaky, a nespočet menších sálů. To všechno bylo budováno několik staletí ručně, jen za pomoci pouhých kladiv, dlát, motyk a ocelových klínů.
Jak se tam dostanete?
Salina Turda se nachází 37 kilometrů od rumunského města Kluž, kam se dostanete nejlépe vlakem. Z Kluže se dá pokračovat až na místo místními vlaky, nebo se dají využít pravidelné autobusové linky.
Od Prahy je komplex vzdálen 1050 kilometrů a cesta autem by vám trvala přibližně 11 hodin. Otevírací doba je denně od 9:00 do 17:00 hodin a za vstupné zaplatí dospělí 30 lei (asi 170 korun), studenti, děti a senioři polovinu. Podrobné informace o komplexu najdete na oficiálních stránkách Salina Turda.
Výtahem do budoucnosti
Salina Turda přitahuje ročně více než 600 000 návštěvníků z celého světa, kteří obdivují, jak se podařilo architektům tohoto moderního divu světa skloubit historii s futuristickými prvky. Na dně dolu se skrývá obří zábavní park, v kterém najdete nespočet atrakcí, připomínajících spíše vizi z daleké budoucnosti, mezi kterými nechybí ani ruské kolo.
Do podzemí vás sveze panoramatický výtah, z kterého máte krásný rozhled po velké části komplexu. Jeho prosklená kabina, řítící se do hlubin, vyvolává u některých lidí závratě a ti mohou zvolit pěší sestup po stovkách schodů z 19. století.
Historie, zábava i sport
V podzemní komplexu najdete vedle desítek atrakcí a historického muzea i obří amfiteátr, ve kterém se konají divadelní představení, koncerty a zábavné show.
Jsou zde i lázeňské prostory pro léčbu nejrůznějších dýchacích potíží, bowling, minigolf, sportovní hřiště, tenisové kurty i podzemní vodopád. V přilehlém komplexu na povrchu najdete vedle hotelů i lázeňský komplex s teplou termální vodou.
Podzemní lázeňský komplex
Těžba soli byla v dole ukončena v roce 1932, ale původní strojní a důlní zařízení je dokonale dodnes zachováno. Za 2. světové války byl využíván jako úkryt a sklady, poté, do roku 1990 jako sklad mléčných výrobků. V roce 1992 byla zahájena velkolepá přestavba dolu na zábavní a turistický komplex, která trvala pouhé dva roky.
Příští rok má začít rekonstrukce celého podzemního areálu, která přinese jeho modernizaci a vybudování nového divadla. V dole je stálá teplota 12°C, vlhkost 80% a vzduch obsahuje vysoké množství solných esencí. Proto se v něm také skrývá celý lázeňský komplex pro léčbu alergií, astmatu a dalších respiračních onemocnění.
Pokud budete v podzimním období toužit po nějakém nevšedním zážitku, zkuste navštívit tuto perlu rumunské Transylvánie.