autor redakce
19. září 2018 | 13:15
Naše tuzemské zoologické zahrady v posledních letech také vzkvétají a nabízejí čím dál více zajímavých zvířecích chovů, pandy velké v nich ale zatím nenajdete. Překvapte děti výletem do některé z evropských zoologických zahrad nebo si udělejte zastávku během delší cesty do zahraničí.
Když někam cestujete s malými dětmi, měli byste pamatovat také na jejich rozptýlení. Zoologické zahrady jsou ideální zastávky se zajímavým programem.
Nejstarší zahrada na světě
Velkým lákadlem rakouské metropole je Tiergarten Schönbrunn ve Vídni. Považuje se za nejstarší zoo světa, protože ve vídeňském městském příkopu se první chovaná zvířata objevila už v roce 1452.
Oficiální založení zoo se počítá až o tři století později k 31. červenci 1752, kdy František I. Štěpán Lotrinský představuje svůj zvěřinec hostům. Děti ale pochopitelně dlouhým výkladem o historii nijak zvlášť nenadchnete. Mnohem lepší bude, když dětem řeknete, že tu chovají také pandy velké. Vzácným medvídkům neodolá nikdo.
Určitě nejenom děti nadchne i polárium s tučňáky a lachtany. Dodnes můžete v Zoo Vídeň obdivovat staré barokní stavby, z nichž stále můžete cítit atmosféru dávných let.
Otevírací doba je v zoo v říjnu od 9:00 do 17:30, v zimním období o hodinu méně, do 16:30 hodin.
Vstupné pro dospělé je 20 euro, děti zaplatí 10 euro a do 6 let mají vstup zdarma.
Autentická procházka pralesní divočinou
Doporučujeme se ve Vídni trochu zdržet, protože tu najdete i Haus des Meeres Vivarium, neboli čtyřpatrový mořský dům vybudovaný v bývalém válečném bunkru. Uvidíte zde sladkovodní i mořské druhy ryb, korály, plazy, obojživelníky. Ve dvoupatrovém tropickém skleníku si na vlastní kůži můžete vyzkoušet procházku pralesní divočinou.
Zkusíte se projít po visutém mostě, kolem vás poletují ptáci a kaloni, nechybí tu autentický vodopád. Nádherný pohled slibují i žraloci černouploutví a karety obrovské v nádrži. O tomhle zážitku budou děti dlouho vyprávět. Výprava do Vídně by neměla opominout ani Schmetterlinghaus, tedy tropickou oázu. Můžete zde obdivovat na 50 druhů volně poletujících motýlů, spousty kvetoucích orchidejí, vodopád i jeskyni.
Do Mnichova za polárními medvědy
Budete-li mít naopak cestu na západ do Německa, vyplatí se návštěva mnichovské zoo, čili Zoo Tierpark Hellabrun Mnichov. Zvířata zde žijí v přirozených podmínkách kolem řeky Isar. Vyhlášená je zde například expozice polárních medvědů.
Zoo v Drážďanech
V drážďanské zoo zase zaujme hlavně Africký dům s vyhlídkovou lávkou nebo pavilon akvárií a terárií. Děti budou nadšené i ze Zoo pod zemí, kde se v noční expozici mohou seznámit s nejrůznějšími podzemními živočichy. Zoologická zahrada Drážďany chová přibližně 3000 zvířat od téměř 400 druhů živočichů, zejména asijských zvířat.
Zoologická zahrada v Berlíně
Tato zoologická zahrada je nejnavštěvovanější zahradou v Evropě. Ročně ji navštíví přes tři miliony lidí z celého světa. I Zoo Berlín chová pandu velkou. Krásný je i pavilon hrochů, kde lze tyto obry sledovat skrz 14m dlouhý skleněný tunel. Mimochodem, tahle zoo má nejvíce zvířat na světě (téměř 1 500 druhů).
Otevírací doba je v mnichovské zoo do konce října od 9:00 do 18:00 hodin, v zimě o hodinu méně, do 17:00 hodin.
Vstupné je pro dospělé 15 euro, pro děti do 14 let 6 euro.
Na Slovensku uvidíte slony, lvy i jaguáry
Zavítáte-li k našim východním sousedům na Slovensko, nenechte si ujít nejstarší slovenskou zoo v Bojnicích. Jako jediná zoo na Slovensku chová slony africké. Bonusem navíc je krásné prostředí lázeňského města.
Leopardy, lvy včetně jihoafrického lva bílého, leopardy nebo jaguáry zase najdete v bratislavské zoo. Malé návštěvníky zde nadchne i Dinopark představující vývoj života na Zemi. Za pozornost stojí také 200 milionů let stará druhohorní rostlina Wollemi Pine. Když si odskočíte do Maďarska, tak v Budapešti můžete navštívit centrum Tropicarium-Oceanarium, kde nahlédnete pod mořskou hladinu.
Na závěr přidáváme ještě pár tipů ze vzdálenějších evropských Zoo:
- V holandském parku Apenheul u města Apeldoorn běhá na 200 opic. Často vás od nich dělí jenom voda či příkop.
- Loro Parque na Kanárském ostrově Tenerife vám předvede největší výběh tučňáků na světě. Přirozené prostředí jim tu simulují tak zdatně, že to tihle živočichové od skutečné přírody téměř nepoznají...
- Francouzský ZooParc de Beauval u městečka Saint-Aignan původně choval 2000 druhů ptáků, později přibyly i další expozice včetně třeba bílých tygrů a bílých lvů
- Lipská Zoo má expozici Gondwanaland, největší deštný prales v Evropě (16 500 m2).