autor Jitka Jarošová
23. října 2020 | 16:35
Některá místa jsou lákavá, přestože tak trochu děsí. Na některá místa si zase lidé chodí dobíjet baterky, protože se tam cítí neskonale dobře.
Hora vskutku andělská
Obec Andělská Hora je jedním z těch míst, kde je vám neskonale dobře. Senzibilové ji řadí vysoko na žebříčku nejpozitivnějších míst Česka. Lidskému organismu prý místo dobíjí baterky, zlepšuje náladu a dokonce má mít léčivé vlastnosti. Z romantické zříceniny gotického hradu, stojícího na skále v nadmořské výšce 717 metrů, je nádherný výhled do širokého okolí. Ve starých turistických průvodcích se psalo o Andělské Hoře jako o „nejkrásnější ruině v Českém království“.
Historické městečko bylo založeno ve druhé polovině 15. století pány z Plavna pod stejnojmenným gotickým hradem ze 14. století. Později patřila Andělská Hora k panství nedalekého zámku Kysibl. Již od konce 18. století se městečko s romantickou hradní zříceninou stalo oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů. Mezi ně patřil například Johann Wolfgang Goethe, který zde roku 1786 oslavil své 37. narozeniny. Možná právě magická atmosféra vedla k tomu, že si v roce 1978 hrad a městečko vybral filmový štáb k natočení kultovního filmu Balada pro banditu.
Mystično v tajemném lese
Branišovský les u Českých Budějovic patří podle mnohých k nejstrašidelnějším místům u nás. Dějí se tam nevysvětlitelné věci, lidé slyší prapodivné zvuky a cítí brnění v těle. Je opředen mnoha tajemnými a záhadnými historkami. Zatímco jedni procházejí krajinou bez jakéhokoliv zvláštního pocitu, lidé, kteří jsou vnímaví a mají schopnost registrovat i nehmotnou stránku svého okolí, cítí podivné napětí a mohou dokonce vidět to, co ostatním zůstává skryto.
Podle historických záznamů došlo v lese i k několika vraždám a sebevraždám. V místě prý sídlí tajemný černý muž. Vypráví se, že když má modré oči tak lidi varuje, ať rychle z lesa odejdou. Když mu ale svítí červeně, tak je chce v nekonečném lese uvěznit.
Tajemný hrad s cestou do pekla
Hrad Houska nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, a přesto se stal oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Podle mnohých je jedním z nejtajuplnějších míst v České republice. Není ani zcela jasné proč byl hrad postaven. Stojí na místě, které nemá žádný strategický význam a navíc byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. Ještě zvláštnější je, že celý obranný systém je postaven tak, jako by hrad chránil něco, co se nesmělo dostat ven. Podle legendy je hrad zbudován na skále, ve které je průrva vedoucí až do samotného pekla. Vchod do pekla prý střeží strašlivý černý mnich bez obličeje. Mnozí se domnívají, že právě nad touto průrvou stojí hradní kaple, jejíž gotická výmalba je více než tajemná a nemá ve světě obdoby.
Traduje se také, že v podzemí hradu je množství podzemních chodeb a prostor, v nichž mají být pohřbeny "jisté věci" a kostry "nelidí". Místo, kudy bylo možno do těchto chodeb vstoupit mělo být označeno nad dnes již neexistující hradní branou. Zajímavé je samotné pojmenování Houska. Slovo prý pochází od keltského výrazu "gosca", což znamená brána. Při prohlídkách hradu se dodnes stává, že se návštěvníkům udělá nevolno nebo mdlo či mají pocit lehkého omámení.