Styl & Kultura

Ideální místo pro milovníky rozhleden. Navštivte jedinečný evropský unikát

Luhačovice jsou vyhlášeným lázeňským městem / Depositphotos
Rozhledny jsou všeobecně velmi oblíbené. Zvláště pak u nás v České republice. Není proto divu, že jich je na našem území docela dost a pořád se staví nové a nové. Jde prostě o vítanou atrakci, a to nejen kvůli výhledům do dalekého okolí. Možná ani nevíte, že s mnoha rozhlednami se můžete seznámit na jednom místě. Ano, je tomu skutečně tak.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

22. června 2020   |   14:47

Skupinka nadšenců se rozhodla soustředit rozhledny na jednom místě a ukázat zájemcům jak roztodivné stavby to vlastně jsou. Opravdu to není nesmysl, i když by se to mohlo na první dojem zdát. Takové místo se totiž nachází na východní Moravě, a to konkrétně v Luhačovicích. 

Minigalerie rozhleden vás vítá

Luhačovice ve Zlínském kraji jsou sídlem Minigalerie rozhleden. Jedná se o stálou expozici 3D modelů českých, moravských, slezských a slovenských rozhleden. Celé zařízení spravuje občanské sdružení Jurkovičův svět. Minigalerie rozhleden je běžně přístupná veřejnosti a můžete ji tedy bez problémů navštívit i vy. Stačí se vypravit do zmíněných Luhačovic.

Luhačovice jsou sídlem Minigalerie rozhleden

Zdejší rozhledny jsou evropským unikátem

Minigalerie rozhleden je jedinečným evropským unikátem. Něco takového hned tak někde nenajdete. Všechny modely jsou zpracovány do nejmenších detailů a zároveň jsou u nich uvedeny skutečné údaje – místo, kde se nachází, výška, celkové parametry apod. Tady si přijdou na své nejen technicky zaměření nadšenci, nýbrž i každý, kdo si rád na nějakou tu rozhlednu vystoupá. A což teprve děti.

Nechybí ani naučná stezka

Součástí minigalerie je rovněž rozhlednová mapa, ať se lépe zorientujete, kde která rozhledna stojí. A projít si můžete naučnou stezku. Naučná stezka Královstvím rozhlednovým měří pouhých 109 metrů a nachází se přímo ve zdejším areálu. Tady najdete 19 informačních panelů o rozhlednách v jednotlivých krajích ČR a rovněž dva třímetrové rozhlednové totemy Totemus Rozhlednum. Do nich je otisknuto 16 reliéfů rozhleden.

Vstupné skoro za hubičku

Minigalerie rozhleden má bezbariérový přístup a najdete tady také venkovní lavičky a cyklostojany. Vstupné je velmi příznivé. Dá se říct, že je skoro za hubičku. Dospělý zaplatí 50 Kč, dítě 30 Kč a celá rodina 120 Kč. Za takových podmínek už stojí za to se sem podívat. Co říkáte? Nechte si vše projít hlavou a nakonec se vydejte do krásných Luhačovic.

Vyhlášené lázeňské město    

Luhačovice jsou vyhlášeným lázeňským městem. Jde celkem o sedm lázeňských léčeben. Jen největší lázně Luhačovice navštíví ročně okolo 20 tisíc klientů. První lázeňské komplexy zde vznikly koncem 18. století. Léčebný režim je zaměřen na nemoci dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Luhačovice mají jedny z nejúčinnějších léčivých pramenů v Evropě. Celkem šestnáct kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se na povrch dostane 15 tisíc litrů minerální vody, které obsahují množství minerálních látek. K nejvíce známým pramenům se řadí Vincentka, Aloiska, Ottovka, Svatého Josefa a Pramen Dr. Šťastného. Zdravotníci využívají při léčbě kombinaci přírodních zdrojů a moderních léčebných poznatků a rehabilitačních metod. K oblíbeným cílům procházek patří tzv. Jezírko lásky, což je lesní rybníček s altánem a lavičkami. Nejstarší památkou je trojkřídlý barokní zámek v roku 1738. Nedaleká Luhačovická přehrada je vhodná k odpočinku.      

Další zajímavé články
Reklama