Styl & Kultura

Nejstřeženější adresa na světě. Podívejte se na místo, kde bydlí jen vyvolení

1600 Pennsylvania Avenue je asi nejznámější adresa na světě / Depositphotos
Bílý dům je bezpochyby nejslavnější a zároveň i nejstřeženější sídlo na světě. Nachází se na adrese 1600 Pennsylvania Avenue v hlavním městě USA, ve Washingtonu D.C. Pojďme se podívat na zajímavosti, které jsou s touto budovou spojeny.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. března 2020   |   11:28

Bílý dům je symbolem prezidentského úřadu a vlády Spojených států a jedná se o oficiální sídlo a pracoviště prezidenta Spojených států amerických. A proč se sídlo jmenuje Bílý dům? Takto ho pojmenoval prezident Theodor Roosevelt v roce 1901. Předtím se jednalo o Prezidentský palác, Prezidentský dům anebo Vládní sídlo. 

Historie Bílého domu

Místo, kde je Bílý dům vystavěn, bylo vybráno samotným Georgem Washingtonem. Před výstavbou byla zahájená soutěž o nejlepší návrh na sídlo prezidenta. Celkem bylo předloženo devět návrhů. Jako nejlepší návrh byl vybrán ten od irského architekta Jamese Hobana a v roce 1792 se začalo se stavbou. A ačkoliv George Washington na stavbu celého domu dohlížel, nikdy v něm nebydlel, a to z toho důvodu, že nebyl dokončen během jeho funkčního období.

První nájemník

První prezident, který se mohl těšil z nového sídla, byl druhý americký prezident John Adams. Ten se sem nastěhoval i se svojí manželkou Abigail. Sídlo nebylo v té době ještě dokončené, a tak museli jeho obyvatelé improvizovat, aby si vytvořili v novém domově co nejvíce pohodlí.

Bílý dům je symbolem prezidentského úřadu a vlády Spojených států

Devastující požár

V roce 1812 byl Washington napaden britskými vojsky, která o dva roky později také prezidentův palác vypálila. Požár byl zničující a bylo zřejmé, že celý objekt musí být zrekonstruován. Rekonstrukce se ujal James Hoban a v roce 1817 bylo sídlo opraveno. Nastěhovat se tak mohl další další, v pořadí pátý americký prezident, James Monroe. Během 19. století bylo sídlo dále rozšiřováno a upravováno podle vkusu jednotlivých prezidentů. Jedna z největších rekonstrukcí proběhla pod vedením prezidenta Theodora Roosevelta, který nechal přistavět západní křídlo.  

Oválná pracovna

Možná vás překvapí zjištění, že Oválná pracovna, jak ji v současnosti všichni známe, není v Bílém domě odjakživa. Návštěvníci ji naleznou v západním křídle, které bylo rozšířeno v roce 1909 na pokyn tehdejšího prezidenta Williama Howarda Tafta. Ovšem tehdy byla jinde než v dnešní době. Podoba pracovny se mění podle přání prezidentů. Zatímco některé prvky zůstávají neměnné, například charakteristické trojúhelníkové štíty nade dveřmi, krb nebo sádrový medailón s pečetí prezidenta na stropě, samotné zařízení pracovny se mění podle vkusu a potřeb každého z prezidentů.

Nejslavnější kus nábytku

Jedním z nejznámějších kusů nábytku v Oválné pracovně je stůl nazývaný Resolute desk. Ten věnovala královna Viktorie tehdejšímu prezidentovi Spojených států Rutherfordu B. Hayesovi. Stůl od té doby používali američtí prezidenti v různých místnostech Bílého domu. Do Oválné pracovny jej poprvé nechala přestěhovat pro svého manžela Johna F. Kennedyho jeho manželka Jackie. S výjimkou, kdy byl po atentátu součástí putovní výstavy o JFK, zůstal tento stůl v Oválné pracovně už natrvalo a používají jej všichni prezidenti.

Údržba Bílého domu

Aby si budova udržela svoji krásnou bílou barvu, musí se pravidelně natírat. Odhaduje se, že na natření budovy se spotřebuje více jak 2000 litrů bílé barvy. V Bílém domě se nachází 132 pokojů, 35 koupelen a 6 úrovní ubytování pro všechny, kteří v něm žijí, pracují nebo jej navštěvují. Je zde 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 7 schodišť a 3 výtahy. Dále se zde nachází tenisový kurt, bazén, divadlo, místnost s kulečníkem, joggingové tratě, vlastní květinářství, lékařská a zubní ordinace, televizní studio a solárium. Okna Bílého domu jsou samozřejmě neprůstřelná.

Ochrana prezidenta

Ochranu prezidenta a jeho rodiny zaštiťuje od roku 1901 Tajná služba. Zaměstnává několik tisíc lidí a desítky psů. Sídlo hlídá několik belgických ovčáků malinois, kteří mají za úkol očichat i všechny přicházející osoby a přijíždějící automobily.

Prohlídka Bílého domu

Na prohlídku dovnitř budovy se dostat lze, ale je to hodně komplikované. Žádat musíte nejméně 3 týdny předem. Obyvatelé USA podávají žádost přes svého senátora, cizinci přes svou ambasádu ve Washingtonu. Dostanete se ale jen do pár reprezentativních prostor, do těch nejdůležitějších míst samozřejmě nikoliv. 

Bílý dům můžete pozorovat buď od plotu ze severní strany od Lafayette Square, nebo z protilehlé strany od parku The Ellipse. Chodit můžete po vyznačených cestách, ale musíte počítat s přítomností velkého množství policistů. S autem se do blízkosti nedostanete, všechny přilehlé ulice jsou zatarasené, vjezdy zabezpečené vysouvacími retardéry. 

Další zajímavé články
Reklama