Styl & Kultura

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Dovolenou si uživejte bez stresu a plnými doušky / Pixabay
Slovo dovolená už samo o sobě evokuje situace, kdy bychom si měli dovolit všechno, co jsme si během celého roku odepírali. Nejlepším receptem, jak si prožít skvělou dovolenou, je skloubit stejný poměr dobrodružství a relaxace. Pro mnohé dovolenkáře je ale tato rovnováha narušována zcela zbytečně nežádoucími, stresovými stavy, kdy si příliš připouštějí, co za nepříjemnosti je může o dovolené potkat. Jak se s těmito pocity, které znají mnozí z nás, vyrovnat?
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

20. ledna 2020   |   15:50

Stresové situace nastávají už ve chvíli, kdy balíme na dovolenou, kontrolujeme všechny doklady, peníze, pojištění či kreditky. Je přitom úplně jedno, jestli odjíždíme na 14 denní pobyt někde v klidném letovisku u moře, nebo jen na nějaký ten víkendový zájezd do sousední země. Mnohým se honí v hlavě také myšlenky, jako: je ta země bezpečná, nedojde cestou k nějaké nehodě, máme dostatečnou zásob čistého prádla nebo zda nás neokradou. Existuje jediné doporučení, vůbec si nepřipouštějte, že by vás mohlo během dovolené potkat něco nepříjemného, myslete jen na to příjemné, co vás čeká a jak si to budete užívat.

Nechávejte si dostatečné časové rezervy

Mnozí cestovatelé tvrdí, že nejstresovější je pro ně samotná cesta na dovolenou. Neustále se strachují, zda bude volná dálnice cestou na letiště, zda stihnou odlet, zad jim cestou nekiksne auto, zda najdou v cílové destinaci vhodnou dopravu do hotelu, nebo zda vůbec hotel najdou. Samozřejmě, že jednodušší to mají ti, kdo cestují s nějakou cestovní kancláří, která se o vše postará. Nicméně i tady se musíte dostavit třeba k odletu včas. Nechávejte si proto všude delší časové rezervy. Lepší je strávit nějaku tu hodinku navíc na letišti, než dobíhat k právě se uzavírající odbavovací přepážce. Zjistěte si už předem polohu svého hotelu i možnosti dopravy z letiště. Dnes, v době internetu je to ta nejjednodušší věc.

Vyberte si tu nejpohodlnější dopravu

Nejhorší, co můžete udělat, je dorazit do svého cíle unaveni, ve stavu, kdy nemáte myšlenku na nic jiného, než padnout do postele. Vyberte si takový způsob dopravy, který vás neunaví a bude navíc zábavný. Jedete-li autem, nesnažte se absolvovat cestu na jeden zátah. Užijte si ji. Vypracijte si itinerář, do kterého zahrňte body, které budou zajímat jak vás, tak třeba vaši manželku a děti. Užijte si naplno už samotnou cestu, přenocujte na nějakém tom zajímavém místě a navštivte místní pamětihodnosti a zajímavosti.

Pohodlné cestování je prvním krokem k prožití té nejúžasnější dovolené

Cestujete-li letadlem, snažte se vyhnout častým přestupům, které také přinášejí stresové situace. Navazující spoj může letět z jiného terminálu, nebo dokonce z jiného letiště a vy pak hlídáte každou minutu zpoždění, zda následující spoj vůbec stihnete. Stejně unavující jsou pak lety startující v nelidské časy časně ráno nebo pozdě v noci, což je běžné zejména u lowcostových aerolinek. Totéž platí i při návratu z dovolené, abyste domů nepřijeli naprosto vyřízení a unavenější než když jste na dovolenou odjížděli.

Strach z cesty

Pokud nepatříte mezi zkušené cestovatele, kteří mají za sebou desítky zahraničních cest letadlem, nejspíše vás neminou obavy o vaši bezpečnost během cesty. Nejčastěji je to obava, zda s vámi nespadne letadlo nebo zda vás neunesou. Věřte nebo ne, pravděpodobnost, že dojde zrovna při vašem letu k letecké havárii nebo únosu je asi jedna k jedenácti milionům. Daleko větší riziko havárie vám hrozí totiž při cestě na letiště. Během letu si užívejte pohled z okénka, dejte si něco dobrého k pití, podívejte se na nějaký film a odpočívejte.

Bojíte se zlodějů?

S tímhle rizikem musíte počítat i ve své rodné zemi, ale to neznamená, že v cizině bude větší a všichni tamní zloději už se třesou na vaši peněženku. Chovejte se tam stejně jako doma, buďte stejně obezřetní. Nevystavujte zbytečně na odiv drahé šperky, nebo elektroniku, jako třeba notebook, kterou budete sebou všude tahat na rameni. Peněženku ukládejte zásadně do předních kapes, nedávejte ji nikdy do kabelek nebo batohů, na které nevidíte. Nejčastěji jsou obětí zlodějů právě turisté, kteří nosí své peníze a cennosti na zádech v batohu.

Chovejte se přirozeně a jako místní

Položete si otázku, proč vlastně tak milujete cestování. Je to proto, abyste zapůsobili na ostatní lidi, ukázali jim jak jste dokonalí? Asi těžko. Cestujete, abyste poznali co nejvíce z navštívené země, její paměrtihodnosti, přírodní krásy, gastronomii i zvyky. Ať už jde o místní obyvatele nebo o vaše spolucestující, může vám být jedno, co si o vás myslí. Zapomeňte na navyklou etiketu a jezte třeba rukama, jak to dělají místní.
Začnou-li třeba v Řecku tančit kolový tanec, klidně se zapojte a vůbec se neohlížejte na to, co tomu budou říkat vaši spolustolovníci, nebo kolegové ze zaměstnání. Hrajte si a užívejte, stresovat se tím, co na to řeknoun ostatní, je nejlepší cestou jak si pokazit dovolenou. Samozřejmě, že určitá pravidla musíte dodržovat. Nehodí se obtěžovat okolí nevhodným chováním, hlučností, nehygienickými způsoby a podobně.

Nebojte se utrácet

Pokud budete během svého zahraničního pobytu obracet v ruce každou korunu, tak si skutečnou dovolenou příliš neužijete. Už před odjezdem byste si měli stanovit vaše preference a skloubit je s vašimi finančními možnostmi. Tak se potom nedostanete do situace, kdy vaši kolegové budou odjíždět na nějaký ten fakultativní výlet, který se platí až namístě a vy na to nebudete mít. Samozřejmě, že se pak dostáváte do stresové situace. Stanovte si už předem a spočítejte, kolik budete potřebovat na takovéto vedlejší výdaje, zda je pro vás důležitější výlet na antické vykopávky, nebo luxusní oběd pro celou rodinu v místní vyhlášené resturaci.

Seznamte se s místními zvyklostmi a zákony

Už před vycestováním byste se měli s těmito věcmi seznámit, ale i tady platí, že se nemusíte stresovat nějakými obavami, že vás za nějaký ten přestupek okamžitě zatknou. Měli byste předem vědět, že tam a tam nesmíte třeba fotografovat nádraží, vojenské nebo vládní budovy. Měli byst také vědět, že si třeba z nějaké té jihoamerické země nemůžete odvézt ani vycpaného papouška, jinde nesmíte vyvážet třeba mořské lastury a někdy je nezákonné odvézt si třeba kamínek, nebo pytlík písku z pláže. Všechny tyto věci se dají snadno zjistit na internetu a věnujte jim nějaký ten čas přípravy.

Nedělete si starosti s oblečením

Vozit sebou na dovolenou polovinu svého šatníku a převlékat se několikrát denně nebo při každé změně prostředí, je jednou z nejhorších věcí, co můžete udělat. Neustále pak budete myslet na to, co si zrovna obléci, co se hodí a co ne. Zase další zbytečný stres. Nikdo se nebude starat o to, jakou barvu měla vaše kravata nebo šátek při večeři a nikdo si nebude pamatovat, že jste měli stejnou košili nebo tričko v pondělí, ve středu a v pátek. Zabalte si jen pár oblíbených kousků a stejně zjistíte, že jste během týdne u moře tak jako tak nosili jen jedny a tytéž šortky.

Naučte se komunikovat s místními

Přijet do nějaké neznámé země a zjistit, že místním nerozumíte ani slovo, patří také ke stresujícím situacím. Nenechte se tím vyvést z míry. V turisticky exponovaných letoviscích jsou místní na turisty zvyklí a většina z nich ovládá alespoň několik frází v mnoha jazycích. Nikdy ale nezaškodí, naučit se pár nejdůležitějších slov a frází v místním jazyce. Při kontaktu s místními obyvateli to dělá skutečné divy a v mnohém vám vyjdou více vstříc. Nespoléhejte se ani na to, že si můžete nahlas říkat ve svém rodném jazyce co chcete. Mnohde mluví obsluhující personál česky, nebo alespoň češtině rozumí. Navíc se čím dál tím více setkáváme i s Čechy, kteří v dovolenkových destinacích pracují.

Další zajímavé články
Reklama