Styl & Kultura

I v zimě můžete navštívit perlu Montreuxské Riviery, hrad Chillon na břehu Ženevského jezera

V nočním osvětlení vypadá romantický hrad Chillon jako filmová kulisa / swiss-image.ch/Christof Sonderegger
Vodní hrad Chillon se nachází na skále na břehu Ženevského jezera a je nejnavštěvovanější historickou budovou ve Švýcarsku. Téměř čtyři století byl Chillon sídlem a výnosnou mýtnou stanicí Savojských hrabat. Ročně navštíví Chillon více než 400 000 turistů ze všech koutů světa, které sem přitahuje jak majestátní architektura, tak interiéry, dochované v původní podobě, vyzdobené nástěnnými malbami ze 14. století.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

14. prosince 2019   |   08:50

Skalní ostrov mezi Ženevským jezerem a strmými vrcholky Alp byl obýván už v pravěku. Stovky let byl z tohoto ostrova kontrolována plavba lodí po Ženevském jezeře i důležitá pozemní cesta k průsmyku St. Bernhard. Chillon patřil od 12. do 16. století hrabatům Savojským, potom vodní hrad dobyli Bernští. Ti hrad opustili po revoluci v roce 1798 a ten se stal majetkem kantonu Vaud, vzniklého v roce 1803. Na konci 19. století byly na hradě zahájeny rozsáhlé restaurátorské práce, které pokračují dodnes.

Romantická kulisa literátů

Majitelem hradu, který byl dlouhá léta používán pouze jako sklad zbraní a střeliva i jako státní vězení je dnes tedy stát, který do oprav investuje nemalé prostředky. Tato středověká pevnost přitahuje i romantiky. Během své návštěvy v roce 1816 se zde inspiroval anglický básník lord Byron příběhem vězně Françoise Bonivarda, a napsal svou báseň Vězeň z Chillonu, která hrad proslavila. Hrad a okolní romantická krajina, působí jako nádherné kulisy a fascinovaly mnoho dalších umělců. Jedním z nich byl i slavný filosof a spisovatel Jean-Jacques Rousseau, který sem situoval příběh svého románu Julie aneb Nová Heloisa, vzniklého v 18. století.

Z Montreux je dostupný i pěšky

Hrad je přístupný celoročně a dostanete se k němu snadno z Montreux lodí, autobusem nebo pěšky. Pokud přijedete v letním období, můžete cestou obdivovat chráněné zátoky na břehu Ženevského jezera, lemované květinovými promenádami, zahradami plnými exotických rostlin a palmami. Samotný komplex hradu se skládá z 25 budov a tří nádvoří, chráněných dvěma kruhovými stěnami.

Moderní expozice nabízí v hradních prostorách i audiovizuální zážitky

Návštěvníci si mohou vybrat nejvhodnější variantu prohlídky, buď individuální s audioprůvodcem nebo skupinovou s průvodcem. Audiovizuální prezentace navíc návštěvníkům poskytne mnohem více informací o tisícileté historii hradu. Na třinácti terminálech, které se nacházejí po celém komplexu, mohou návštěvníci vidět osm krátkých filmů.

Ochutnávka místních vín

Při pohledu zdálky se příchozímu zdá, že se hrad vznáší na hladině Ženevského jezera. I tato skutečnost je využívána při řadě kulturních akcí, které se zde odehrávají, jak pod širým nebem, tak v interiérech hradu. V jeho prostorách se každoročně koná několik výstav, konají se zde kostýmované prohlídky, akce pro děti, historické workshopy a další tématické akce. V roce 2011 se navrátila i jedna z hradních tradic a do jeho vinných sklepů bylo navezeno 40 sudů vína. Zároveň byla otevřena další z dosud nepřístupných prostor hradu. Sem se dostanou návštěvníci na konci prohlídky a mohou zde ochutnat jak ta nejlepší vína z okolních vinic tak i další místní speciality. Hrad je během zimní otevírací doby přístupný denně od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné pro dospělé je 13,50 CHF, pro děti do 15 let 7 CHF, studenti a senioři 11,50 CHF.

Historická expozice Queen

Montreux se proslavilo i jako místo, kde nahrála slavná skupina Queen své nejlepší skladby. V místním nahrávacím studiu si mohou návštěvníci prohlédnout novou výstavu, nazvanou Queen: The Studio Experience Montreux, která nabízí vzácný pohled na jedno z nejvýznamnějších období jejich nahrávání. Ve zdejších Montreux Mountain Studios Queen pravidelně nahrávali v letech 1978 - 1995 a zde také vznikla většina skladeb pro šest jejich nejoblíbenějších alb. Výstava nabízí příležitost vidět na vlastní oči prostředí, ve kterém tyto skladby vznikaly. Výstava vyzdvihuje zejména osobní vazby Freddieho Mercuryho se studiem v Montreux, kde Freddie strávil poslední měsíce svého života a už se značně podlomeným zdravím nahrával své poslední skladby.

Pohled do soukromí kapely

Na výstavě v komplexu Montreux Casino můžete vidět věrně rekonstruované prostory, které původně sloužily Mountain Studios Queenům během nahrávání. Můžete zde vidět rozsáhlou sbírku předmětů a památek na Queeny, ať už z původního studia nebo z osobních archivů členů kapely. Jsou zde vystaveny jejich nástroje, kostýmy a návštěvníci mají možnost si zde poslechnout z dokonalých zvukových aparatur i jejich nejznámější hity. Všechno to umocňuje i spousta audiovizuálních zážitků, filmových záběrů a fotografií z jejich koncertů i soukromých večírků. V prostorách najdete i prodejnu upomínkových předmětů s motivy kapely Queen. Výstava je otevřena denně od 10:30 do 22:00 hodin. Vstup je zdarma.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama