autor redakce
14. července 2018 | 10:15
Co byste to byli za cestovatele, kdybyste navštívili Itálii a nepochutnali si na místní pizze. Odkud se ale vůbec vzala? Pomineme teď její prapočátky - vždyť nějakou formu chlebových a podobných placek si pekli už naši dávní předkové.
Praplacky znali Řekové i Peršané
Plackami byli proslulí třeba Peršané ještě v dobách před naším letopočtem. Ti prý používali jako plech své vlastní štíty. Jiné placky si zase na horkých kamenech připravovali Féničané nebo Řekové. Samozřejmě se tyto praplacky dnešní pizze moc nepodobaly, nicméně určitý podobný základ tu byl. Kam bychom se ale měli vydat, kdybychom chtěli poznat prapředka dnešní moderní pizzy? Do italské Neapole.
Rajčata nejsou jedovatá
Počátky pizzy totiž souvisí s průnikem rajčat do italské kuchyně. I když se tu rajčata objevují někdy kolem roku 1530, za jejich masivnější vstup do kuchyně lze považovat až 18. století. Do té doby si totiž všichni mysleli, že rajčata jsou jedovatá a hodí se leda k dekoraci. Naštěstí se ale nakonec přesvědčili o tom, že nejenom nejsou jedovatá, ale dokonce patří mezi skvělé pochoutky. A právě v italské Neapoli najdeme skutečnou předchůdkyni dnešní pizzy.
Když do města roku 1889 zavítala italská královna Margherita se svým manželem králem Umbertem I., jistý pizzař jménem Rafael Esposito měl ten den službu ve své hospůdce s názvem Pizzeria di Pietro e Basta Cosi. Patřil mezi přední výrobce pizzy v Neapoli, a proto byl požádán, aby připravil speciální pizzovou lahůdku pro samotnou panovnici. Přemýšlel proto, čím královnu poctít. Nakonec se rozhodl, že vytvoří koláč, na kterém budou všechny tři italské národní barvy, tedy červená, bílá a zelená. Na pizzu proto nanese rajčatový základ, dozdobí mozzarellou a přidá zelené lístky bazalky.
Královnin dopis ve vitríně
Naprosto jednoduchá, a přitom geniální kombinace ingrediencí. Dokonale se trefil do královniny chuti a vytvořil tak legendu. Královna nikdy předtím pizzu neokusila a moc si pochutnala. Espositovi poděkovala dopisem. On na oplátku pizzu pojmenoval po ní.
Kdo se vydá do Neapole po stopách pizzy, může v místech, kde kdysi byla restaurace Pizzeria di Pietro e Basta Cosi, najít ceduli, která připomíná sto let od vzniku pizzařské legendy. Mimochodem ta restaurace stále existuje, i když název je jiný - Pizzeria di Brandi. Královnin dopis pochvalující Raffaelův výtvor tu mají vystavený.
Gastro víkend s romantickou procházkou i operou
Máte-li rádi středomořskou kuchyni, můžete do Neapole vyrazit na gastro víkend a užít si chuť pravé italské pizzy, teď, když už znáte i tajemství jejího vzniku. Spojte trochu poznávání s dobrým jídlem. Můžete navštívit hned několik hradů, svědků dob dávno minulých: Castel dell´Ovo, Kapujský hrad, hrad svatého Eliáše.
Můžete se zastavit na operním představení v Teatro San Carlo, jež je nejstarší činnou operní scénou v Evropě otevřenou už roku 1737, nebo se podívat do královského paláce a rezidence. Říká se: "vidět Neapol a zemřít" a dalo by se parafrázovat "ochutnat neapolskou pizzu a zemřít". Užijte si romantické procházky historickou Neapolí a zakončete je sklenkou dobrého italského vína a chutnou Margheritou.