Styl & Kultura

Stezka bosou nohou: Vydejte se po krásách jižní Moravy a Rakouska

Projděte si nádherný Valticko – lednický areál / Depositphotos
Různé turistické a naučné stezky jsou dnes běžnou samozřejmostí. Prakticky po celé České republice takové příležitosti k cestování hravě najdete. Na některých místech však zdejší lidé dokázali propojit i vzájemné soužití se sousedy z okolních států. Takové místo leží například ve Valticích v Jihomoravském kraji.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

23. října 2019   |   13:06

Stezka bosou nohou spojuje jihomoravské Valtice s rakouskou obcí Schrattenberg. Kdysi nemyslitelná věc se tady stala skutečností, a to opravdu doslova. Koneckonců jde o dvě významné vinařské oblasti a u dobrého vína si lidé vždy mnohem lépe rozuměli. Pokud toužíte po nádherném rodinném výletě, naplánujte si cestu do Valtic. Nebudete litovat.

Stezku bosou nohou zvládne každý

Trasa nese název Stezka bosou nohou, ovšem to neznamená, že se musíte nutně zout. Pouze část stezky je svým povrchem vhodná pro chůzi na boso. Jak se rozhodnete je na vás. Na cestu se může vydat prakticky celá rodina. Pětikilometrový úsek zvládnou i děti a navíc, se jedná o turistický okruh, přijedete-li autem, opět se k němu vrátíte. Stezka má zároveň mnoho zajímavostí.

rasa nese název Stezka bosou nohou, to ale neznamená, že se musíte nutně zout

Zastavení prověří smyslové vjemy

Stezka bosou nohou vede nádhernou vinařskou krajinou v okolí vrchu Rajstna (Raistenberg). Na trase je celkem jedenáct zastavení, které zprostředkují vaše smyslové vjemy. Narazíte tak např. na Houbovou překážkovou dráhu, Paměťovou stezku, Schod pocitů či Visutý most. Zároveň si můžete vychutnat Kolonádu na Rajstně nebo Vyhlídku do tří zemí. Člověk by ani neřekl, jak moc se toho dá na pěti kilometrech zažít.

Seznamte se s keltskými druidy

Na svém putování narazíte rovněž na Druidskou bránu (Druidentor), která připomíná dávné Kelty. Místo je ve tvaru elipsy a obklopuje stromový kruh v jehož středu je obětní kruh s dvěma pilíři s kamenným překladem. Stojí za to se zde na chvíli zastavit a vše si pořádně prohlédnout. Celá Druidská brána je hodně fotogenická, což ostatně můžete posoudit sami, pokud se sem skutečně vydáte.

Muzeum železné opony nenechte bez povšimnutí

Jak už bylo řečeno hned na začátku, byly doby, kdy se mezi oběma státy nedalo volně procházet. Dokonce za to hrozily velké tresty. Tuto absurdní část dějin připomíná Muzeum železné opony, okolo kterého projde každý návštěvník stezky. Tady se lze seznámit s ostrahou hranic od 1. republiky po současnost. Zvláštní důraz je kladen na období 1951 – 1989. Vidět můžete uniformy, zbraně, ukázku železné opony, fotodokumentaci či skutečnou celu. Vstupné činí 100 Kč pro dospělého, 80 Kč pro dítě a 220 Kč pro celou rodinu.

Valtice a Schrattenberg spojuje víno

Moravské Valtice a rakouský Schrattenberg spojuje doslova a do písmene víno. Tady jsou prostě vinice na každém kroku, a to i na rakouské straně. Valtická vína jsou vyhlášená, ale ochutnali jste takové Schrattenbergské víno? Pokud ne, nic vám nebrání tento nedostatek napravit. Zaručeně si pochutnáte. Nakonec, by byl skoro hřích jet na jižní Moravu a nekoštnout zdejšího božího daru nebo si nějakou tu lahvinku neodvézt sebou.

Jste v centru Valticko – lednického areálu

Kdo aspoň trochu zná tento kraj tak ví, že Valtice tvoří jakési centrum celého Valticko – lednického areálu. Projděte si zdejší městský památkový okruh, navštivte zámek či Bylinkovou zahradu. O návštěvě sklípku ani nemluvě. Nádherná Lednice je pak jen co by kamenem dohodil. A i zde je krásný zámek s minaretem. Jak vidno, vedle Stezky bosou nohou je zde celá řada dalších cílů. Využijte toho.                                     

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama