Styl & Kultura

O podzimních eurovíkendech si můžete užívat Paříž téměř zdarma. Poradíme vám, jak na to

Podzimní barvy dávají Paříži romantický nádech / Shutterstock
Podzimní dny jsou jako stvořené pro nejrůznější výlety a tak právě nyní je nejširší nabídka nejrůznějších eurovíkendů, během kterých můžete alespoň nakrátko zapomenout na starosti všedních dnů a načerpat nové zážitky. Jedním z nejčastějších cílů našich turistů bývá Paříž, která i na podzim nabízí spoustu zajímavých zážitků. Máme pro vás pár tipů, jak prožít víkend v městě nad Seinou a přitom ušetřit peníze.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

09. října 2019   |   10:33

V každém větším městě jsou nejrůznější atrakce, památky a zajímavé akce, na které se dostanete zdarma. Výjimkou není ani Paříž, kde můžete obdivovat bez vyprázdnění peněženky výtvarné umění, francouzskou módu, pobavit se či ochutnat nějaké ty místní dobroty. To, co v Paříži návštěvníci nejvíce obdivují, je soustředěno především v centru města a tak, pokud strávíte nocleh někde poblíž, nemusíte utrácet ani za veřejnou dopravu.

Využijte služeb dobrovolných průvodců

Paříž je město, které doslova zve k procházkám, při kterých můžete obdivovat Napoleonovou hrobku, zahrady v Tuileriích, rázovitou Latinskou čtvrť nebo se vydat na delší procházku na Montmartre. Provázet vás během asi tříhodinových vycházek budou zkušení průvodci, sdružení ve společnosti Sandemans New Europe, kteří se usadili v Paříži. Jsou nejrůznějších národností a najdete mezi nimi i Čechy. Procházky jsou zdarma a podobné akce pořádá v Paříži i další organizace, Discover Walks. Průvodci vás zavedou i na místa, která byste jinak minuli a ukáží vám i kouzelná, utajená zákoutí Paříže.

Muzea a galerie také zdarma

Za vstupy do pařížských muzeí a galerií byste běžně zaplatili dost slušnou sumu, ale i tady pro vás máme tip, jak ušetřit. Vydejte se do Paříže na první víkend v měsíci a v sobotu můžete zdarma navštívit od 18:00 do 21:45 slavný Louvre. V neděli si pak můžete prohlédnout bez toho, abyste zaplatili vstupné například Musée Rodin, Musée d'Orsay, Centrum Pompidou nebo Piccassovo muzeum.

V sobotu večer si můžete zdarma prohlédnout i Louvre

Volně jsou pak přístupné například sbírky pařížského Městského muzea, Muzea moderního umění, Maison de Balzac, a Maisons de Victor Hugo. Pokud přijedete o jiném víkendu, můžete získat v galeriích a muzeích slevy jako občané Evropské unie, platné pro mladé cestovatele. Někde je vstup omezen do 18 let, jinde až do 25 let a informace najdete většinou už na webových stránkách těchto institucí.

Vydejte se do podzimní přírody

Nemusíte opustit město, abyste zažili kouzlo barevného, pařížského podzimu. Na Berges de Seine, pobřežní promenádě a v okolních zahradách na levém břehu, najdete spoustu bezplatných aktivit od ping-pongových stolů, různých tréningových tratí, až po skupinové aktivity, jako jsou hojně využívaná, společná cvičení jógy. Minout byste neměli ani La Promenade Plantée. Jde vlastně o zvýšený, železniční násep ve 12. obvodě, který byl proměněn v tři kilometry dlouhý zelený pás, využívaný k procházkám i ke sportovním aktivitám.

Poznejte nejnovější módu

Jedete do Paříže se svojí drahou polovičkou a ta by chtěla navštívit nějakou proslavenou módní přehlídku? Většina z nich je především pro zvané a zbylé vstupenky stojí nekřesťanské peníze. Máte ale možnost, navštívit takovou přehlídku nejnovějších módních kousků i zdarma. Galeries Lafayette představuje nejnovější výkřiky módy každý pátek ve tři hodiny odpoledne. Na své si přijde i pánské oko, protože modelky, promenující se na molu jsou skutečně překrásné. Přehlídka je sice zdarma, ale sedačky bývají dlouho předem obsazené nedočkavci, takže je lepší si místo zarezervovat v Galerii předem.

Užijte si koncerty i tanec

Pokud dáte přednost spíše koncertnímu umění, zkuste vyrazit do nezávislého uměleckého domu La Bellevilloise, který je také známý tím, že každý týden pořádá bezplatné koncerty, promítání uměleckých filmů a dokumentů, výstavy a umělecká vystoupení ve svých nádherných, secesních prostorách. Organizují zde i klubové noci a dávají zde prostor prezentaci nejrůznějších uměleckých stylů, či tanců z celého světa. Tady můžete zažít pravé španělské flamenco, argentinské tango, nebo jazzové večery. Celoročně mohou milovníci umění zdarma putovat i po uměleckých studiích ve čtvrtích Belleville, Ménilmontant a Père-Lachaise a podél Viaduc des Arts.

Jídlo na pařížských trzích

Při návštěvě některého z mnoha pařížských trhů můžete zdarma ochutnávat vzorky nejrůznějších potravin, ať už jsou to sýry, uzeniny, ovoce nebo čerstvé palačinky. Zkuste to na ulici Rue Mouffetard v Latinské čtvrti, kterou krásně vykreslil ve své knize Pohyblivý svátek i slavný spisovatel Ernest Hemingway. Navštívit můžete i Fédération Française de Cuisine Amateur, kde město Paříž pořádá bezplatné ukázky vaření, inspirované zejména sezónními surovinami.

V Paříží najdete i podniky, v nichž se můžete zdarma i navečeřet. Pokud si objednáte sklenku vína v Tribal Café, v Canal Saint-Martin, dostanete bezplatnou večeři, například výborný kuskus. Podobné nabídky najdete v belgickém pivním baru a restauraci Le Bouillon Belge ve 20. okrese, v jazzovém baru Le Grenier a v restauraci Les Trois Frères.

Další zajímavé články
Reklama