Styl & Kultura

Jak využít na cestách co nejlépe mapy Google? Máme pro vás pár dobrých tipů

Mapy Google vám poradí i kde se dobře najíst a dokonce vám přeloží i nejoblíbenější jídla / Shutterstock
Čeští turisté a cestovatelé využívají především dva druhy map. Jsou to Google Maps a Mapy.cz. Při putování po českých luzích a hájích jsou podle mých zkušeností výhodnější Mapy.cz, které jsou podrobněji zpracované, nabízejí více informací o lokálních zajímavostech a k dispozici jsou vedle klasické mapy a leteckých pohledů i turistické mapy s vyznačenými trasami, převýšením, památkami atd. Při cestách do zahraničí jsou zase výhodnější mapy Google, na které se podíváme trochu podrobněji.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

28. září 2019   |   10:54

Už se vám někdy při putování cizím městem stalo, že jste narazili na příjemnou restauraci či například na nějakou neobvyklou historickou nebo architektonickou zajímavost a zjistili, že Google mapy ji vůbec nezobrazují? Přednostně se vám zobrazují nejrůznější globální řetězce, ale úžasné bistro, které je hned naproti vašemu hotelu jaksi chybí. Odpověď na otázku, proč, je trochu složitější a spočívá v samotném systému, jak mapy Google fungují.

Mapy jedou podle daných algoritmů

Výsledky místního vyhledávání v mapách Google jsou primárně založeny na relevanci, vzdálenosti a četnosti vyhledávacích dotazů. Je logické, že nepoměrně více lidí si bude vyhledávat v daném místě například KFC než malé, zapadlé bistro Pepe, v kterém se najíte mnohem lépe než v nějakém řetězci a mnohdy i levněji.

Mapy vám ukáží i zpoždění autobusů nebo jejich přeplněnost

Algoritmy v Mapách Google kombinují všechny tyto faktory, včetně vašich předešlých hledání a pomáhají najít tu nejlepší shodu pro daného uživatele. Mapy Google se například mohou rozhodnout, že v restauraci, která je dále od vás, je větší pravděpodobnost, že budete spokojenější s výběrem, než v té, která je blíž. Pokud se tedy v telefonu díváte na mapu okolí, neznamená to, že získáte kompletní informace.

Vytvářejte si vlastní seznamy

Pokud vám tyto algoritmy Google nevyhovují, máte možnost si vyzkoušet v mapách Google funkci Seznam. Tam si můžete ukládat oblíbené body své cesty, oblíbené restaurace, památky, zajímavé domy, přírodní zvláštnosti a spoustu dalších informací, které vám mapy Google nenabídnou. Tyto seznamy si můžete ukládat offline, takže je budete mít přístupné i bez připojení k internetu nebo wifi. Navíc můžete tato místa ukládat do seznamu sdílených položek, takže je mohou objevovat i další cestovatelé a případně je i hodnotit.

Mapy vám nahradí i jídelní lístek

Našli jste okouzlující místní restauraci, ale nevíte, co si objednat? Najděte si restauraci na mapách Google a podívejte se, jaké jsou v ní nejoblíbenější pokrmy a přečtěte si recenze jednotlivých hostů. Ty vám napoví, nejen co si objednat, ale seznámí vás i s cenovými relacemi, ochotou obsluhy, prostředím atd. Mapy dokonce automaticky přeloží recenze, pokud jsou v jiném jazyce, takže si můžete s klidem objednat podle zkušeností ostatních i podle své chuti.

Zkontrolujte si vytíženost místní dopravy

Spoléháte se na místní dopravu, abyste se dostali na letiště, nebo do centra města?? Podívejte se na jednu z nových funkcí, aktualizaci veřejné dopravy v Mapách Google, která je k dispozici ve více než 200 městech po celém světě. Mapy Google nedávno spustily možnost zobrazovat živě dopravní problémy a zpoždění u lokálních autobusů, takže můžete vidět v reálném čase, pokud bude mít váš autobus nějaké zpoždění.

Máte strach, že se ocitnete se svým rozměrným kufrem v metru, autobuse nebo ve vlaku v tlačenici a nebudete si moci ani sednout? Mapy Google nyní nabízejí i předpovědi vytíženosti městské dopravy a ukáží vám, zda bude nebo nebude příslušný dopravní prostředek přeplněn. I tato funkce je už přístupná ve stovkách největších měst světa.

Najděte si stanoviště sdílených kol

Sdílená kola, koloběžky, skútry a automobily se rozmáhají ve světových metropolích jako houby po dešti a někdy není snadné objevit v neznámém městě místo, kde si můžete příslušný dopravní prostředek vypůjčit. Informační služba pro bikesharing nebo carsharing je v mapách Google poměrně novinkou a zatím je k dispozici asi v 16 zemích. Mapy vám ukáží stanoviště sdílených jízdních kol a dalších dopravních prostředků a automaticky vyberou podle polohy to nejbližší. Dokonce jsou schopné vám ukázat, kolik kol je na stanovišti v dané chvíli k dispozici.

Dbejte na bezpečnost

Většina těchto funkcí Google map je pochopitelně přístupná pouze při připojení k internetu a to buď pomocí datových služeb, nebo wifi. Datové služby v cizině už nejsou dnes takovým luxusem jako dříve a wifi zdarma dnes najdete téměř v každé restauraci či v hotelu. Jen pamatujte na bezpečnost připojení a pokud používáte veřejné wifi sítě, vyhýbejte se internetovým platbám prostřednictvím platebních karet, či přístupu do svých bankovních účtů.

Další zajímavé články
Reklama