Styl & Kultura

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Koupání v cenotech je skvělý zážitek na celý život / Shutterstock
Mexiko je rájem pro milovníky potápění a šnorchlování. Zatímco ostrov Cozumel je jedním z nejlepším míst pro korálové šnorchlování, na pevnině najdete tisíce cenotů, tedy zatopených krasových jeskyní s propadlým stropem. Cenoty na Yucatánském poloostrově jsou prostě úžasné.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. července 2019   |   08:58

Po celém Yucatánu se ukrývají tisíce jezírek a zatopených jeskyní - cenotes. Průzračné sladkovodní cenotes nasvícené paprsky slunce vytvářejí tajemnou atmosféru. Osvěžující voda je vhodná pro plavání nebo šnorchlování. 

Jak vznikly cenotes?

Předpokládá se, že přibližně před 65 mil. lety dopadl na Yucatánský poloostrov meteorit, který vytvořil kráter Chicxulub. Tento kráter dal prostor pro vznik rozlehlých jeskynních komplexů, které byly následně zatopeny. Voda je zde velmi čistá, se stálou teplotou a viditelností až 90 metrů.

Průzračné sladkovodní cenotes nasvícené paprsky slunce vytvářejí tajemnou atmosféru

Historie

Název „Cenote“ pochází z mayského slova „dz´onot“, které v překladu znamená, studna nebo propast. V minulosti byly mayským obyvatelstvem využívány jako zdroj pitné vody, obětní studny, kam byla shazována těla lidí obětovaných bohům. Podle mayské mytologie jsou cenoty zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka. 

Na Yucatánu najdete něco přes 6000 cenotes. Je těžké vybrat ty nejkrásnější. Pokusili jsme se vybrat jeskyně, které jsou něčím výjimečné. 

Cenote Dos Ojos

Vstup do tohoto cenotu, který patří mezi jeden z nejoblíbenějších, je asi kilometr jižně od Xel Ha a zhruba 48 km jižně od Playa del Carmen. Cenot „Dos Ojos“ v překladu znamenající „dvě oči“ získal svůj název podle dvou cenotů ve tvaru kruhů, které se nacházejí blízko u sebe.  Systém „Dos Ojos“ patří se svými 60 km objevených prostor, spojující více jak 25 cenotů mezi jeden z nejdelších systémů na Yucatánském poloostrově. I nepotápěči si přijdou na své. Vstupní části do systémů jsou ideální pro šnorchlování a plavání.

Koupání v cenotech je zážitek, na který do konce života nezapomenete

Gran Cenote

Název mluví sám za sebe. Cenot je považován za jeden z nejkrásnějších cenotů jak pro potápění tak pro šnorchlování na celé Mayské Rivieře. Gran Cenote je částí systému Sac Actum. Nachází se při hlavní cestě do Coby přibližně 4 km od Tulumu. Maximální hloubka v kavernové části je 10 metrů. Charakteristická pro Gran Cenote je bohatá krápníková výzdoba, bílé stěny, křišťálově čistá voda a další fascinující přírodní útvary.

Calavera

Cenot Calavera v angličtině známý jako „Skull Cave“ nebo „Temple of Doom“ (chrám smrti). Název „Skull Cave“ získal podle vstupní části ve tvaru lebky, kterou s trochou fantazie určitě rozpoznáte. Nachází se hned u Tulumu na cestě do Coby. Calavera je cenot naprosto odlišný od všech ostatních v této oblasti. Vstup do cenotu vede přes kruhový otvor ve skále ve výšce 3 m nad hladinou. Takže dobrodružství začíná už tady, kdy není jiná cesta než skočit. 

Cenote Chac Mool

U vstupu se do vody zanořují kmeny a větve okolních stromů, které tvoří vstup o to tajemnější. Cenot má dva oddělené vstupy. Oba dva vedou do první síně, která je relativně velká, prozářená světlem z povrchu. V druhé síni, u které došlo k propadu části stropu, se vytvořili dvě úrovně nádherných stalaktitů. Pyšní se největšími podvodními stalaktity na světě. 

Cenote Kukulkan

Část systému Chak Mool. Oba cenoty jsou propojeny úzkou plazivkou, ale platí zde zákaz proplavávat z jednoho cenotu do druhého. Do cenotu se vstupuje přes krásné jezírko na jednom jeho konci. Proplouvá se skrz obrovskou kavernu, která cenot obklopuje. Pronikající paprsky světla vytváří úžasné světelné efekty.

Cenote Samula 

K nejkrásnějším cenotes v Mexiku patří bezesporu Cenote Samula. Nachází se nedaleko města Valladolid na poloostrově Yucatán. Z otvoru ve stropě visí dlouhé kořeny stromů, které dopadají až dolů do tyrkysově modré vody. Mayské legendy uvádějí, že do cenotes byly svrhávány mayské princezny, jako oběť bohu deště Chaac. 

Příroda je mocná čarodějka a někdy dokáže neuvěřitelné věci. Mexické cenotes jsou toho důkazem. A koupání v nich pro vás bude bez nadsázky zážitek, na který do konce života nezapomenete. 

Další zajímavé články
Reklama