Styl & Kultura

Návod, jak porazit jet lag a rychle se vzpamatovat z časového posunu

Než vyrazíte na dlouhou cestu letadlem, je dobré některé věci řádně promyslet / Shutterstock
Letadlo se v současnosti stává běžným a zejména dostupným dopravním prostředkem a počet cestujících neustále roste. Studie ukázaly, že až 94 procent cestujících letadlem trpí nepříjemností zvanou jet lag, což je v překladu nemoc z časového posunu. Trpíte i vy?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. července 2019   |   13:29

Poradíme vám jak jet lag porazit a příště, až budete cestovat letadlem do vzdálených destinací, se na něj pořádně připravíte.

Na délce letu nezáleží

Jak jet lag vzniká a co vlastně dělá s tělem? Asi vás překvapíme, ale na samotné délce vašeho letu až tak nezáleží. Klíčové je to, kolik časových pásem během něj proletíte. Čím více jich je, tím je jet lag intenzivnější. Obecně jet lag nastupuje na scénu po průletu dvou a více časových pásem. Někdy může problém z časového posunu trvat pořádně dlouho, třeba i několik dní. Pokud jste si vyrazili na dovolenou na týden, může se tak stát, že vám pořádně znepříjemní celý výlet.

Jat lag je přirozený projev cestování napříč časovými pásmy

Symptomy jet lagu

Jak se tedy nemoc z časového posunu projevuje? Je to velmi individuální. Někteří tvrdí, že jim jet lag způsobuje v destinaci jen únavu, někteří si stěžují na ztrátu motivace a nedostatek energie a někteří jet lag přežívají ve formě nespavosti nebo rozházeného spánkového cyklu. Důležité je, že i intenzita jet lagu se liší. Obecně ho děti překonávají lépe, než dospělí. Nejhůře jsou na tom lidé, kteří žijí rutinně a jen těžko se přizpůsobují změnám. Docela dobře ho naopak snášejí pracovníci aerolinek, respektive piloti a letušky, kteří jsou na časové posuny zvyklí mnohem více, než běžní smrtelníci.

Prevence jet lagu

Pokud patříte k cestujícím, kteří létají přes dvě a více časových pásem častěji, jste na správných stránkách. Pokud totiž budete znát ty správné triky, pak už jet lag napříště nemusí být váš problém, protože se na něj můžete připravit předem a v konečném důsledku ho přelstít. Jak tedy porazit jet lag?

Adaptujte se předem

Celý jet lag je vlastně založen na tom, že se nabourá váš přirozený a zaběhnutý cyklus a tělo je pak zmatené. Už nespí tehdy, kdy má, potravu přijímá v nezvyklou dobu a dokonce se ani nesocializuje v běžných časech. Zkuste se adaptovat na časové pásmo nebo alespoň blíže k němu, už několik dní dopředu. Posunujte si pomalu čas odchodu do postele podle toho, kam letíte. Pokud je vaše destinace na východě, jděte spát každým dnem o trošku dříve, pokud na západě, tak později. Podobně to dělejte i s jídlem, zkuste ho konzumovat více v dobách, jako byste ho konzumovali ve vaší cílové destinaci. 

Přijměte váš nový čas

Ještě na letišti před odletem si nastavte na hodinkách čas, který vás v cíli vaší cesty čeká. Jde o psychologický tah na vaši mysl, která bude každým pohledem na čas přesvědčenější, že patří do této časové zóny. Už v letadle se přizpůsobte a zkuste spát v čase, kdy budete spát i v cíli vaší cesty.

Buďte prozíraví

Pokud máte čas a nějaká částka navíc vás nerozhází, kupte si letenku tak, že v cíli budete o pár dní dříve, abyste se stihli adaptovat na místní čas předtím, než budete potřebovat být ve formě. Dáte tak tělu náskok.

Tekutiny a pohyb

Klíčem k poražení jet lagu je zůstat dostatečně hydratovaný. Proto pijte hodně vody a hlavně se vyhněte alkoholu, i když mnoho lidí si pomocí něj na palubě zkracuje dlouhý let. Alkohol však podporuje dehydrataci a může narušit spánek. Během letu se hýbejte, ale když dorazíte do cíle a blíží se čas, kdy máte spát, omezte tělesné aktivity. 

Záchrana melatonin

Poslední alternativou je sáhnout po doplňku stravy, melatoninu. Tento hormon vylučuje naše tělo zcela přirozeně tehdy, když je zvyklé ukládat se k spánku. Poraďte se se svým lékařem o dávkování a účincích melatoninu. Může vám zaručit bezproblémový spánek ihned po příletu do cílové destinace a pomůže vám tak prožít příjemnou dovolenou od prvého dne.

Další zajímavé články
Reklama