Styl & Kultura

Aby se vaše dovolená neproměnila v peklo. Pozor na největší chyby před i během vašeho pobytu

Pozor na nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při plánování dovolené / Shutterstock
Cestování se stalo součástí našich životů, ať už cestujeme do práce, na služební cestu nebo na pár dnů či týdnů do teplých krajin. Ovšem během posledních let se cestování velmi změnilo. Zamysleli jste se však někdy nad tím, že během cestování na dovolenou a někdy i během ní děláme některé věci nesprávně?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. června 2019   |   15:05

Kdy končí platnost pasu? Na co mi bude cestovní pojištění? Kam potřebujete víza? Vybil se telefon, rezervaci nemáte vytištěnou? Tyto "maličkosti" se nám stávají často.

Peníze

Kolik peněz je tak akorát? Peníze si vyměňte buď ještě před odjezdem, nebo případně v některé seriózní směnárně nebo bance v místě vašeho pobytu. Vyhněte se směně na ulici, neboť riskujete, že namísto ušetření pár korun přijdete o všechny peníze. Přestože nebudete mít v úmyslu rozpočet na dovolenou překročit, nějaké peníze v záloze mějte alespoň na platební kartě. Platit kartou se v cizině vyplatí. Stejně jako v Česku jsou transakce zdarma a některé banky navíc pro přepočet kurzů měn používají výhodnější devizový kurz.

Nenechte si zkazit vysněnou dovolenou maličkostmi

Dopředu si však zjistěte, zda jsou platby kartou v lokalitě, kam se chystáte, možné. Pokud míříte mimo turistická letoviska a města, může se totiž stát, že se bez hotovosti neobejdete. Pár drobných se na cestě hodí vždycky, ať už na kávu, vodu nebo poplatek za použití toalety.

Bankomaty po celém světě akceptují i ​​cizí platební karty, takže si klidně můžete vybrat peníze na místě. Ale informujte se u své banky, kolik vás výběr bude stát.

Jistota je jistota

Ještě před tím, než vycestujete, připlaťte si za pojištění na cestách za hranicemi. Cestovní kanceláře nabízejí pojištění v různém rozsahu již v balíčku zájezdu. Cestovní pojištění můžeme rozdělit na pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu, zavazadel, storna zájezdů a např. i rizikových sportů. Pamatujte, že zásadním kritériem není jen cena pojištění a co vše zahrnuje, ale výše pojistného plnění v případě pojistné události. Určitě na pojistné myslete, i když jedete bez cestovky. Stojí pár desítek korun na den a může vám ušetřit i statisíce.

Vysoká očekávání

Řekněme si upřímně, když letíme z dovolené s plnými kufry nových kabelek, oblečení a suvenýrů, ani náhodou nemíníme připlácet za kila navíc. Dejte si proto pozor, kolik kilogramů máte garantováno u vašeho letu, ať nejste nemile překvapeni. U nízkonákladových leteckých společností pak nemůžete očekávat perfektní servis a tříchodové menu.

Rovněž při dovolených zakoupených na poslední chvíli za polovinu původní ceny nečekejte pokoj s výhledem na moře. Každý z nás je jiný a má jiné očekávání. Je však nutné zamyslet nad poměrem ceny a kvality.

Vypůjčené auto si vždy nafoťte

Stále více lidí do místa dovolené přiletí a teprve tam si půjčí auto. Než si vůz převezmete, dobře si ho prohlédněte a případná poškození karoserie si nafoťte. U vracení vozu je vhodné vyžadovat písemné potvrzení o vrácení vozu bez vad. 

Exotická dovolená a exotické nemoci

Pokud míříte dál než do Evropy, určitě se informujte o nebezpečích spojených s nákazami v dané oblasti a zjistěte si, zdali vaše cesta nevyžaduje dodatečná očkování. Tyto informace se dnes dají vyhledat online, nebo se můžete objednat na konzultaci do některého z center očkování a cestovní medicíny. Pokud se chystáte na dlouhodobý pobyt a třeba do rozvojových zemí, je dobré vědět, že se tyto záležitosti musí řešit již několik měsíců před cestou.

Co chcete vidět

Před dovolenou je dobré si nastudovat základní informace o zemi do níž se chystáte,  kultuře a památkách, které chcete navštívit. Na internetu čteme o tom, jaká je Hagia Sofia obrovská a krásná. Když zaplatíme vysoké vstupné a drahý celodenní výlet, vlastně zjistíme, že polovina památky je zahalena lešením, protože právě probíhá rekonstrukce nebo expozice muzea, kvůli které jsme přišli, je dočasně zavřená.

Toto jsou bohužel věci, které ovlivnit nemůžeme. Mějte připravený alternativní program.  Co tak prohlédnout si něco jiného? Jsou i další půvabná místa. Přece si nezkazíte dovolenou, na kterou se celý rok těšíte.

První, druhý, třetí den...

Je hezké, že si před dovolenou vše naplánujete. Připravíte si program na každý den, seznam míst, které chcete vidět, památek, které chcete navštívit. Pozor však, abyste na konci dovolené nezjistili, že jste sice viděli všechno, co jste chtěli, ale jste tak unavení, že byste potřebovali další dovolenou na zotavenou. Buďte spontánní a dejte prostor náhodě. Nemusíte splnit program do puntíku a ani nemusíte od sedmé rána až do půlnoci běhat s vyplazeným jazykem. Je to přece dovolená!

Další zajímavé články
Reklama