Styl & Kultura

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa natáčení neustále stoupá. Znáte opravdu ta nejdůležitější?

Úchvatné Azurové okno na Maltě, kde se odehrála svatba Daenerys a Khal Droga, už je dnes minulostí. Před dvěma roky jej smetl hurikán / Pixabay
Hra o Trůny byla celých osm let seriálovou jedničkou, sledovanou miliony lidí z celého světa. Vizuálně ohromující způsob, jakým tvůrci seriálu ztvárnili bohatý, komplikovaný svět George R. Martina nás provedl celým světem všech Sedmi království Západozemí, přes ohromující krajiny ledových pustin, temných lesů, tyrkysovými vodami přes Úzké moře, až po sluncem vyhřáté, středověké Královo přístaviště. Kde ale tedy jednotlivé scény opravdu vznikaly?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

24. května 2019   |   10:51

Zatímco mnohé ze známých scén GOT, jako například Železný trůn, vznikaly v ateliérech Paint Hall v Belfastu, exteriérové scény ze severu se točily především v Severním Irsku a na Islandu a jižní krajiny v Chorvatsku a Španělsku. Asi nejvíce trpěli herci při natáčení v chladných krajích „za Zdí“, kdy se natáčelo v pořádných mrazech a přívalech sněhu..

Svatba Daenarys a Khal Droga

Právě tato vizuálně nesmírně zajímavá scéna se natáčela na Maltě v úžasném skalním Azurovém okně. Tento skalní útvar byl už před natáčením jednou z největších atrakcí Malty a po uvedení seriálu se stal cílem dalších stovek tisíc návštěvníků z celého světa. Tady viděli fanoušci seriálu Daenarys jak si bere "krev své krve" a "měsíc svého života" Khala Droga. Svatební scéna byla díky vybrané scéně jednou z nejkouzelnějších. Bohužel, v roce 2017 se Azurové okno v bouři zhroutilo a Malta tak ztratila jednu ze svých nejzajímavějších památek.

Královo přístaviště na Maltě

Nicméně, fanoušci mají na ostrově Malta i další místo, známé ze seriálu, které mohou navštívit. Je jím pevnost Fort Manoel, představující Královo přístaviště, kde se odehrává celá řada smutných a tragických scén seriálu. Samotná pevnost byla postavena v 18. století a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes prochází velkou obnovou. V první sérii se jako Královo přístaviště objevilo i středověké maltské město Mdina.

Královo přístaviště v Dubrovníku

Malta nebyla jedinou destinací, kde se točilo Královo přístaviště. Řada klíčových scén vznikala v chorvatském Dubrovníku. Středověké město se svými dokonale zachovalými hradbami, bylo jako stvořené pro ztvárnění vysněného hlavního města Západozemí. Zde se odehrává i poslední epizoda osmé řady seriálu, kdy se Královo přístaviště díky šílené Daenerys a jejímu drakovi promění v ruiny, pokryté popelem.

Dubrovník musí kvůli fanouškům seriálu omezovat přístupy do města

Dubrovník díky seriálu prožívá neskutečný nápor turistů, připlouvají sem stovky zámořských lodí, proudí sem zájezdové autokary z celé Evropy a místní letiště nestačí zvládat nápor přilétajících letadel. Město už se začalo bránit a omezuje počty lodí, které zde smějí přistávat a zavádí různé turistické poplatky. A pro přesnost, některé scény Králova přístaviště vznikaly i ve Splitu.

Železné ostrovy, Ballintoy Harbor, Severní Irsko

Železné ostrovy, domov Greyjoys, byly vlastně natáčeny v Severním Irsku u přístavu Ballintoy. I když je to místo, které by Theon pravděpodobně nejraději vymazal z paměti, pro fanoušky seriálu jde o jedno z kultovních míst. Tady byla natáčena celá řada scén, stejně jako v blízkých skalách, představujících Dragonstone. Ballintoy Harbour je jen 10 minut jízdy od Giant's Causeway, jedné z oblíbených atrakcí na pobřeží Casueway.

Za zdí, okolí sopky Hverfjall Volcano, Island

Scény za zdí byly natočeny na různých místech Islandu, zejména na ledovci Myrdalsjokull, v okolí sopky Hverfjall a ledovce Vatnajökull. Jedno konkrétní místo za zdí se objevilo v 6. epizodě sedmé sezóny. Tehdy Daenerys a její draci zachránili všechny od téměř jisté smrti z rukou Nočního krále. V reálném prostředí je tímto místem vlastně Kirkjufell slavná hora s nádherným vodopádem na Islandu.

Zimohrad, hrad Doune, Skotsko

První epizoda seriálu, zobrazující Zimohrad, rodinný domov Starků, byla natáčena na skotském hradě Doune. Jde spíše o malou, středověkou tvrz ze 13. století, která několikrát v dějinách podlehla zkáze. Filmařům se ale líbí a natáčel se zde například i film Ivanhoe s Elisabeth Taylorovou, nebo komedie Monty Python a Svatý Grál. Nicméně v pozdějších epizodách se natáčení přesunulo na hrad Ward v Severním Irsku.

Kingsroad, Královská cesta, Severní Irsko

Severní Irsko se může pyšnit jedněmi z nejmalebnějších přírodních krás na světě, takže dává smysl, že Dark Hedges byly využity k natáčení nejdůležitější v zemi, jinak známé jako Kingsroad.

Ohromující alej bukových stromů z 18. století se objevila v druhé sérii Hry o trůny, v její 1. episodě, kdy Arya Starková utíká z Králova přístaviště, maskovaná jako chlapec. Až donedávna se dalo po silnici jezdit, nicméně přístup byl nyní omezen na chodce, aby se zachovaly zdejší stromy i pro budoucnost. Návštěvníci mají k dispozici parkoviště na konci silnice a mohou si ji projít pěšky.

Ostrov Dračí kámen, Itzurun Beach, Zumaia, Španělsko

Ostrov Dračí kámen, sídlo Targaryenů, se natáčel na španělské pláži Itzurun a na nedalekém ostrově Gaztelugatxe, kde se nachází i strmé schodiště jako v seriálu. Tahle pláž se objevuje v seriálu v několika stěžejních scénách. Jak pláž, tak jeskyně jsou skutečné a natáčeny byly i v Muriola Beach u Barriky. Obě pláže jsou dnes hojně navštěvovány a turistické agentury je zařadily díky seriálu do svého programu výletů na severní pobřeží Španělska. Interiéry Dračího kamene však už byly natáčeny v ateliérech v Belfastu,

Qarth, ostrov Lokrum

Lokrum, ostrov v Jaderském moři poblíž Dubrovníku, se v seriálu objevil jako město obchodu Qarth, právě tady se odehrává scéna, kdy se Daenerys setká s válečníkem v městských zahradách. Ve skutečnosti byly scény natáčeny v zahradách starého benediktinského opatství z 12. století. Místní podnikavvci samozřejmě seriál využili a v opatství otevřeli jakési návštěvnické centrum ve kterém je umístěna výstava věnovaná Hře o trůny, s původní replikou Železného trůnu.

Astapor, Essauira, Maroko

Daenarys cestuje nejdále při svém putování po Sedmi královstvích ve třetí sezóně, kdy jede do Slaveru, města v zátoce Astapor. Tam se setkává s armádou Neposkvněných, kteří se stávají jejími loajálními spojenci. Hlavní scény byly natočeny v marockém přístavním městě Essaouira. V Maroku vznikly i scény z měst Yunkai a Pentos, které se natáčely ve skutečném opevněném městě Aït-Ben-Haddou.

Braavos, Sibenik, Chorvatsko

V páté sezóně dorazí Arya Starková na svém útěku do Svobodného města Braavos.  Tohle mýtické místo je ve skutečnosti historické město, chorvatský Šibenik. Natáčelo se zde především v okolí zdejší slavné katedrály sv. Jakuba. Šibenik se může pyšnit i celou řadou dalších pamětihodností, ale katedrála, stojící na Náměstí republiky, vystavěná výlučně z místních vápenců a mramoru z ostrova Brač je jeho skutečnou pýchou. Několik scén vzniklo i v Národním parku Krka, z kterého filmaři vytvořili okouzlující scenérie Západozemí, hýřící vodopády, jezery a nádhernou přírodou.

Táhnou i desítky dalších lokací

Na výčet všech lokací, které byly při natáčení seriálu využity, bychom potřebovali několikastránkovou brožuru. Jsou jich desítky, jen v Irsku se točilo celkem na 15 místech, v Chorvatsku na osmi, ve Španělsku mimo ta jmenovaná na dalších pěti a tak bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna. Podstatné je ale to, že pokud si dáte trochu práce na internetu, objevíte je možná všechna. Takže vydáte se také po stopách natáčení slavného seriálu?

Další zajímavé články
Reklama