autor Pavel Přeučil
27. května 2019 | 16:53
Požáry, zemětřesení či válečné konflikty se v historii nevyhýbaly ani těm nejvýznamnějším stavbám a mnohé z nich skončily doslova v ruinách. Ve většině případů se o jejich znovuobnovení v dávné minulosti zasloužili především místní obyvatelé a bohatí donátoři, kteří za pomoci nejrůznějších sbírek a dobročinných akcí dali dohromady potřebné částky na obnovu. V současnosti hraje při obnově těchto památek jednu z hlavních rolí i stát, který vynakládá jak své prostředky, tak zajišťuje potřebnou administrativní agendu.
Drážďany, město vzkříšené jako bájný Fénix
Během tří dnů spojeneckých náletů, 13. -15. února 1945, se kvetoucí Florencie na Labi, jak se Drážďanům přezdívá, přetavila v nekonečné pole kouřících trosek. Kdysi výstavné paláce, královská rezidence, pokladnice a katedrály se proměnily v hromady kamení. Nikdo nepředpokládal, že se toto město a jeho památky ještě někdy podaří vzkřísit, ale stalo se. Těmi nejznámějšími příklady jsou určitě zámek Albertinum a katedrála Frauenkirche. Ta zůstávala celých 50 let po osudném náletu stále jako památník války, jako beztvará hromada kamení. S rekonstrukcí se začalo v roce 1994 a dokončena byla v roce 2005. Dnes se její vysoká kopule opět vypíná 300 metrů nad panorama Drážďan.
Katedrály v Orléans a Remeši
Francouzi mají s ničivými požáry svých významných katedrál už své zkušenosti. V minulosti totiž potkaly například katedrály v Remeši či v Orléansu. Bylo to v roce 989, kdy zasáhl katedrálu v Orleánsu v severní Francii ničivý požár a obrovská stavba, na kterou byl pyšný celý kraj lehla popelem. Řeklo by se, že evropský středověk nebyl žádný med a lidé rozhodně neměli peníze na rozdávání. Přesto se zvedla obrovská vlna dobročinnosti a z darů vyrostla katedrála do nové krásy ještě působivější a bohatší, než ta původní.
Podobný osud potkal slavnou katedrálu v Remeši, stejně starou jako Notre Dame. Ta vyhořela dokonce třikrát. Poprvé byla totálně zničena v roce 1210 a sotva byla zcela obnovena, došlo k dalšímu požáru v roce 1481. Požár úplně zničil celou konstrukci, zvonici i střechu, ale katedrála byla znovu obnovena. Poslední požár ji zasáhl během první světové války, kdy ji zapálila německá vojska. Obnova trvala deset let a katedrálu mohou znovu obdivovat statisíce turistů z celého světa.
Katedrála Canterbury v plamenech
Canterburská katedrála je jednou z nejstarších a nejznámějších dochovaných křesťanských staveb v Anglii a je součástí světového dědictví. Byla založena už roku 602 a zasvěcena Ježíši Kristovi. Ničivý požár ji zasáhl v roce 1174 a zničil celé východní křídlo, chór a další důležité části stavby. Ve střeše se roztavily všechny olověné části.
S náročnou rekonstrukcí se začalo ihned po požáru, chór byl přestavěn ve stylu rané anglické gotiky. Později byl přistavěn kostel Nejsvětější Trojice jako relikviář a ve východní části Korunovační věž. Celkem trvala rekonstrukce deset let. V katedrále je pohřbena řada anglických panovníků a dalších významných osobností.
Hrad Hirošima, Japonsko
Hirošimský hrad byl vystavěn kolem roku 1590, kdy sloužil jako sídlo místních vládců. Na konci druhé světové války byl stejně jako celé město zničen po výbuchu americké atomové bomby. Celá stavba i s pohádkovými zahradami se doslova vypařila do vzduchu. Znovu byl vystavěn roku 1957 jako přesná replika původního hradu. Dnes slouží jako funkční muzeum, mapující předválečnou historii Hirošimy. Při procházce zámeckými zahradami i dnes můžete stále najít pozůstatky dalších budov, které zde kdysi stály před výbuchem bomby.
Katedrála Krista Spasitele, Moskva, Rusko
V raných dobách Sovětského svazu bylo mnoho katedrál a kostelů zničeno jako výsledek Stalinovy anti-náboženské kampaně a to včetně slavné moskevské katedrály Krista Spasitele. Sovětští vůdci chtěli původně na místě chrámu vystavět Palác sovětů, administrativní centrum, které by také sloužilo jako památník režimu. K tomu ale nikdy nedošlo v důsledku napadení SSSR Německem v průběhu 2. světové války.
Po skončení války byl na místě v roce 1954 postaven venkovní veřejný bazén. Po pádu SSSR v 90. letech se ruská vláda pustila do obnovy mnoha kostelů po celém Rusku, včetně katedrály Krista Spasitele. V roce 1994 byla katedrála obnovena v celé své kráse podle přesného návrhu původního architekta.
Fort Manoel, Valetta, Malta
Tato obří pevnost na Maltě byla původně postavena v 18. století Maltézskými rytíři. Fort Manoel byl obsazen většinu doby své existence britskou armádou. Pevnost se nachází v hlavním městě Valletta a byla velmi poničena během 2. světové války. V roce 1964 měla být dokonce zcela srovnána se zemí, protože z ní zbyly jen ruiny. V roce 2001 se však rozhodlo o její rekonstrukci, která trvá až dodnes, ale pevnost už je přístupná návštěvníkům. Pevnost zpopularizoval také slavný seriál Hra o trůny, jehož některé scény zde byly natáčeny.
Vzkříšení mauzolea v Timbuktu, Mali
Asi deset let poté, co byly zničeny Twin Towers, islamističtí extremisté znovu otřásli světem. V roce 2012, militantní skupina Ansar Dine vtrhla do Timbuktu v Mali a srovnala se zemí jedny z nejcennějších památek světa. Zničili 14 posvátných mauzoleí, která symbolizovala islámský zlatý věk a byla centry islámského učení.
Útok se také dostal poprvé v historii před mezinárodní trestní tribunál, jako vůbec první válečný zločin zničení kulturní památky. Ze záležitosti se najednou stal globální problém a za obnovu památky se postavilo i OSN. S finanční podporou UNESCO se místní kameníci v roce 2014 pustili do projektu obnovy 14 hliněných svatyní. V roce 2015 se pak konal 900 let starý ceremoniál k vysvěcení, který znamenal poslední etapu kulturního znovuzrození Timbuktu.
Stari Most, Mostar, Bosna-Hercegovina
Měl jsem to štěstí, že jsem se procházel po tomto úžasném mostě přes řeku Neretvu jen pár měsíců před jeho zničením. Pozoroval jsem místní kluky, odvážně se vrhající do hlubiny pod mostem za pár drobných od procházejících turistů. Během balkánské války v 90. letech byl kultovní most zničen a zřítil se do řeky.
Po válce byla zahájena jeho rekonstrukce a to díky Ochranným silám OSN, které most s pomocí příspěvků mnoha zemí znovu vybudovaly. Byly použity místní materiály a k rekonstrukci i kameny z původního mostu. Most je dnes mostarskou dominantou nejen svým pohádkovým vzhledem a osmanskými tvary, ale i skokany, kteří se k němu rychle navrátili.
Chata Libušín, Beskydy, Česká republika
Pro příklady znovuzrozených památek nemusíme chodit daleko. Jeden z příkladů se nám právě rodí přímo před očima. Je to slavná Jurkovičova stavba chaty Libušín na beskydských Pustevnách. Tu zničil rozsáhlý požár v roce 2014. Díky sbírkám a státním příspěvkům je nyní obnova této unikátní stavby v poslední fázi a dnes už je hotová hrubá stavba.
Obnova by měla být dokončena do 28. října a po vybavení vnitřním zařízením se plánuje kolaudace hotového díla na začátek roku 2020. Chatě se tak vrátí její původní krása z roku 1925, protože bude zbavena všech dodatečných stavebních úprav. Vše bude nabito moderními technologiemi a zabezpečovacími systémy, které zamezí opakování podobného ničivého požáru.