Styl & Kultura

Dovolená pro filmové fanoušky: Navštivte 9 míst v Čechách, kde se natáčely oblíbené snímky

Soubor historicky cenných měšťanských domů na Telčském náměstí je součástí památkové rezervace, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO / Pixabay
Patříte mezi filmové fanoušky? Recitujete hlášky z oblíbených filmů? Odpovídáte-li ano a zatím ještě netušíte, kam se vydat letos na dovolenou, zkuste si udělat po Čechách turné po místech, kde se natáčely vaše oblíbené snímky. Poznáte spoustu zajímavých koutů naší vlasti a při vzpomínkách na nezapomenutelné scény a herce se nudit určitě nebudete.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

02. května 2019   |   18:06

Lokace, v kterých se slavné české filmy natáčely, jsou často divákům utajeny a u některých filmů ani nebývalo zvykem je dopodrobna uvádět. Vybrali jsme pro vás 9 míst, která stojí při vašem letním putování za zastavení a bližší poznání míst, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematografie.

1. Kochám se, kochám…

Do zlatého fondu české kinematografie se jednoznačně řadí film Vesničko má středisková. Onou střediskovou obcí se staly středočeské Křečovice, mimochodem rodiště hudebního skladatele Josefa Suka. Zavzpomínejte si na náves, kostel, Otíkovu chalupu…A rozhodně si projeďte místní malé silničky, které jsou k výletům jako stvořené a trochu se pokochejte krajinou.

2. Mareček bydlel v Roudnici

Jiným nezapomenutelným filmem je Marečku, podejte mi pero. A kdeže se odehrávaly jeho scény? Velká část z nich v Roudnici nad Labem. Tohle hezké městečko, respektive jeho slévárny, se stalo i místem, kde došlo ke slavné zkoušce plošiny a zazněla tu spousta proslulých hlášek.

3. Slunce, seno, Hoštice

Svoje rodiště proslavil režisér Zdeněk Troška. Hoštice u Volyně od té doby patří mezi známé turistické atrakce. Točil tu slavnou trilogii Slunce, seno… a další svoje komedie.

V Hošticích na vás ta pravá jihočeská nálada doslova dýchne

Jihočeská pohoda odsud přímo čiší a místní jsou zvyklí, že se tu díky známému filmotvůrci dveře prostě netrhnou.

4. Za Švejkem na jih Čech

Jižní Čechy ale samozřejmě nejsou jen Hoštice. Zkuste zavítat i do Putimi, obce kousek od města Písku. Tady se natáčel slavný Švejk s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, tedy dva filmy – Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím. Dokonce tu vznikla i socha Švejka a můžete vidět i policejní stanici, kde se Švejk stal docela častým hostem.

5. Za Koljou i rebely

Oblíbenou filmařskou lokalitou je také Úštěk poblíž Litoměřic. Štáby sem zřejmě láká krásné náměstí s barokním kostelem. Natáčely se tu některé scény například z oscarového Kolji nebo také z muzikálu Rebelové.

6. Rekordman jménem Křivoklát

Mezi lokace, které tvůrci vyhledávají, patří hrady a zámky. Z tohoto oboru patří k nejfrekventovanějším rozhodně středočeský hrad Křivoklát. Namátkou se tu točily Tři veteráni nebo pohádky Třetí princ, Jak se budí princezny či Honza málem králem, Anděl Páně a Sůl nad zlato. Nádherné interiéry i exteriéry k tomu přímo svádí. Filmů se tu točilo rozhodně přes třicet.

7. Za tatínkem do polepšovny

Určitě si vychutnejte i přírodní scenérie spjaté s filmy. Například Český ráj a Hruboskalsko se stalo svědkem scén, v nichž František Němec coby filmový tatínek učí Tomáše Holého lézt po skalách ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Kromě toho tu stojí i nádherná dědova chalupa, a to v Dobšicích v přírodní rezervaci Podtrosecká údolí. Vesec u Sobotky má také místo, kam Vašek s Lubošem jezdili na nákupy.

8. Za Postřižinami do Dalešic

Chcete-li zavítat i na Vysočinu, zastavte se v Dalešicích u Třebíče. Právě tady, v dalešickém pivovaru, vznikaly proslulé Postřižiny. Ačkoli je postřižinský pivovar situován do Nymburka, film se zrodil právě tady. Proč? Protože zdejší pivovar nejlépe odpovídal dobově – vše se mělo odehrávat ve 20. letech 20. století.

9. Na Vysočinu nejenom za pohádkami

A když jste se na tu Vysočinu vypravili, ještě tam chvilku zůstaňte. Zajeďte si prohlédnout Telč, která je pro filmaře rovněž místem zaslíbeným. Určitě znáte nezapomenutelný snímek Až přijde kocour – scény z náměstí se točily právě tady. A aby toho nebylo málo, natáčela se tu i nejedna pohádka. Třeba Pyšná princezna a také Z pekla štěstí. Z novějších filmů potom Výlet.

Další zajímavé články
Reklama