autor Pavel Přeučil
21. dubna 2019 | 13:02
Pro lidi, kteří chtějí cestovat a nemají dost času či peněz, aby mohli poznávat cizí kraje a prohlédnout si ta nejzajímavější místa, je určena celá řada aplikací a programů, s jejichž pomocí se tam mohou vypravit. Virtuální realita jim umožní všechno vidět na vlastní oči a přitom se nehnout ze svého obýváku. Po ty poněkud náročnější, kteří chtějí vnímat svou virtuální cestu všemi smysly, jsou určeny virtuální kabinky, v kterých mohou cítit vůně, dotyky, horko, chlad či vlhkost deštného pralesa.
Poutavé 3D prohlídky
Mezi ty jednodušší formy virtuálních prohlídek patří 3D animace turisticky nejzajímavějších destinací, které vám poskytnou 360°pohled na vybrané místo. Mohou to být přírodní scenérie, památky, jejich architektura i interiéry, muzea a výstavy. Na příklad u nás je stále populárnější webová stránka, www.360travel.cz, která nabízí nejen spoustu známých míst a památek v České republice, ale už se na ní objevují i zahraniční destinace, jako Švýcarsko, Island, Kypr, Slovensko a Polsko. Vybrané místo si můžete myší nebo pomocí klávesnice prohlédnout ze všech úhlů, přiblížit si detaily či zvolit celé panorama. K prohlídce vám stačí jen počítač, tablet nebo mobilní telefon.
S brýlemi si užijete
Náročnější už jsou virtuální aplikace, které vyžadují použití speciálních brýlí. Ty se neustále vyvíjejí a zatímco dříve byly k jejich ovládání zapotřebí složité aparatury, dnes i vystačíte s mobilem. Navolíte si příslušnou aplikaci, zvolíte místo, nasadíte brýle a už se můžete procházet třeba ulicemi New Yorku, Jeruzaléma nebo pro běžné smrtelníky nedostupného Phongjangu.
Některé aplikace vám umožní přidat i filmové záběry, dokumenty, zobrazující historii daného místa. Virtuální brýle ale využijete i při reálném cestování. Na řadě míst už jsou k dispozici programy a aplikace, které vám nahradí průvodce. Stačí jim povolit přístup k poloze, aplikace si vás najde a v brýlích se vám začne odvíjet třeba historie určité archeologické lokality, nebo se spustí průvodce místem.
Dokonalost na zámku Tratzberg
K naprosté dokonalosti přivedli virtuální realitu například na rakouském zámku Tratzberg, nacházejícím se nedaleko Innsbrucku v oblasti Karwendel. Po nasazení virtuálních brýlí se ocitnete v roce 1492 a kolem vás zuří strašlivý požár. Celý zámek je v plamenech, kolem se šíří sloupy kouře a vy doslova cítíte kouř i oheň blížící se k vám. Jedinečná virtuální realita vám stimuluje všechny smysly a simuluje děsivou kapitolu historie zámku se vším všudy. Virtuální brýle vás pak provedou celou historií, dlouhou 500 let, během kterých se stal zámek Tratzberg tím, čím je dnes, renesančním klenotem, vypínajícím se vysoko nad řekou Inn.
Má virtuální cestovaní budoucnost?
U vyznavačů klasického cestování asi zejména gaučová virtuální realita příliš neuspěje, ale faktem je, že zažívá neuvěřitelný boom. I když dnes vidíme v evropských městech stále větší příval návštěvníků z Japonska, Číny či Koreje, právě v těchto zemích je virtuální cestování nesmírně populární. Vývojářské společnosti se předhánějí , kdo vytvoří lepší aplikaci či program a na cesty do světa vyrážejí celé týmy specialistů, kteří programy tvoří přímo v daných reáliích. Na nějakém poklesu cestovního ruchu se však tento trend zatím neprojevil, ale uvidíme, jak to bude v budoucnu.