Styl & Kultura

Co musíte okamžitě udělat, když v zahraničí ztratíte mobil

Pamatujte na to, že prostřednictvím vašeho telefonu se mohou dostat k vašim citlivým údajům nepovolaní lidé / Shutterstock
Ztráta mobilního telefonu, ať už o něj přijdete vlastní neopatrností, krádeží nebo ho prostě někde zapomenete, je pro mnohé dnes daleko horší záležitostí, než ztráta dokladů nebo peněz. Mnohdy v něm máme uloženy důležité osobní informace, dokumenty, možná i choulostivé fotky a moderní telefony a jejich aplikace už nahrazují i platební karty. Jak se tedy zachovat, když o telefon přijdeme?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. dubna 2019   |   10:30

Statistiky říkají, že každý rok je ztraceno nebo odcizeno na 19 milionů telefonů a při cestování jste vystaveni vyššímu riziku krádeže. Nečekejte, až bude pozdě a raději se včas připravte na situaci, kdy můžete o mobilní telefon přijít, abyste ochránili svoji identitu, nepřišli o peníze, dokumenty a fotografie.

Zkuste zavolat nebo poslat SMS

Jakmile zjistíte, že jste o telefon přišli, okamžitě zavolejte třeba z půjčeného telefonu, nebo recepce hotelu na své číslo, abyste zjistili, zda někdo telefon nenašel, nebo zda už jej někdo nepoužívá. Můžete také zanechat SMS zprávu s číslem, na které má nálezce zavolat, nebo zanechat zprávu v hlasové schránce. Dnešní telefony lze snadno propojit s dalšími zařízeními, jako jsou počítače, notebooky či tablety a existují aplikace s jejichž pomocí lze telefon vzdáleně zablokovat a například i zamezit platbám pomocí Apple Pay. K dispozici jsou jak pro iOS, tak pro Android.

Zkuste telefon na dálku najít

Funkce „najdi můj telefon“ je dnes dostupná na všech zařízeních Androiod i iPhone a rozhodně byste jí měli mít aktivovanou. S její pomocí můžete zjistit na dálku nejen polohu telefonu, ale zablokovat spoustu funkcí. Stačí se jednoduše přihlásit do svého účtu Google nebo Apple. Na mapě se vám pak zobrazí poměrně přesně poloha telefonu.

Vymažte obsah telefonu

Ať už jste telefon ztratili, nebo vám byl ukraden, měli byste se rychle postarat o to, aby vaše data v něm uložená nemohl někdo zneužít. Většinou máme svá data z telefonu zálohována i na jiném zařízení, takže si je vždy můžeme obnovit.

Většinu moderních telefonů lze ovládat na dálku

Existují aplikace, s jejich pomocí můžete telefon na dálku ovládat a samozřejmě i vymazat jeho obsah. Jednou nich je například právě „Find my Phone“, která funguje jak na Androidu tak na iOS. Pokud je při vzdáleném mazání telefon vypnutý, dojde k vymazání dat v okamžiku, kdy jej někdo zapne.

Změňte si všechna hesla

Z telefonu přistupujeme na řadu chráněných účtů, do internetového bankovnictví, ke svým emailům, důležitým pracovním webům či účtům leteckých společností, hotelových vyhledávačů, ale aplikacím, jako je Spotify, Netflix, Apple Pay, Skype a dalším, obsahujícím vaše platební údaje. Proto je důležité u všech těchto účtů změnit co nejrychleji hesla, aby se k nim nedostal někdo nepovolaný.

Hodí se i pojištění

Pokud máte uzavřeno cestovní pojištění, zahrnující i ztrátu či krádež věcí, měla by vám pojišťovna cenu telefonu nahradit. Stejně tak můžete mít telefon připojištěn u některých operátorů či prodejců. Váš operátor může na dálku také telefon zablokovat a pokud u něj máte připojištění, může vám poskytnout i nový telefon.

Oznamte ztrátu nebo krádež na policii

Ceny dnešních mobilů, zvláště těch výkonnějších zařízení, bývají už dost vysoké a tak má určitě smysl, oznámit ztrátu či krádež na místní policii. Co si budeme nalhávat, šance že se najde, je dost malá, ale může se objevit poctivý nálezce, který třeba telefon na policii odevzdá. K tomu je dobré znát sériové číslo mobilu, které najdete buď na originálním obalu a nebo si jej před cestou pošlete do emailu a tak jej budete mít vždy k dispozici.

Dobrá je i prevence

Mějte svá data z telefonu vždy zálohovaná buď na jiném svém zařízení nebo na cloudu. Zálohování můžete provádět i během cesty, vždy, když se připojíte k internetu. Dobrou formou zálohování jsou i flešky s OTG funkcí, které můžete do telefonu připojit a důležité věci zálohovat. Nepřijdete tak o své nejnovější informace, fotografie či videa.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama