Styl & Kultura

Science centrum seznámí děti s vědou zábavnou formou. Vyzkoušet si mohou i trénink kosmonautů

Děti si mohou vyzkoušet i to, jak vypadá trénink kosmonautů / Techmania Science Center
Máte rádi vědu? Jste aspoň trochu technicky založení nebo jen prostě máte v sobě zvídavého ducha a chcete prožít nevšední zážitky? Vlastně ani tak moc nezáleží na tom jaký máte důvod, ale na tom, že ho uskutečníte. Techmania Science Center v Plzni bezpochyby nadchne nejen děti, ale i dospělé, kteří si nezapomněli hrát a už nějaké ty znalosti a zkušenosti mají. Plzeň prostě není jen městem piva, nýbrž také zábavné vědy.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

26. března 2019   |   12:44

Techmania Science Center najdete ve dvou historických halách závodu Škoda Plzeň, konkrétně na adrese U Planetária 1. Otevřeno je jak v době školního roku, tak i během letních prázdnin. V těchto halách se kdysi vyráběla lodní děla, lokomotivy nebo ozubená kola. Dnes zde najdete interaktivní expozice, laboratoře chemie, fyziky či biologie, dílny, virtuální realitu, gyroskop, 3D Cinema a 3D planetárium.

Věda dostává přitažlivou podobu

Často slyšíme, že je malý zájem o technické obory. Inspirace by se jistě našla v Techmania Science Center Plzeň. Věda tady dostává velmi přitažlivou podobu, a to nejen v technických, nýbrž i přírodovědných oborech. Vše se děje prostřednictvím stálých či putovních interaktivních výstav zaměřených na fyziku, astronomii, chemii, biologii, matematiku, svět filmu či například tajných služeb. U zrodu stála společnost ŠKODA Investment a Západočeská univerzita Plzeň.

V expozicích využijete všechny smysly

Základ tohoto centra tvoří samozřejmě expozice. Bez přehánění tady můžete využít všechny své smysly. Nejde totiž pouze o to, abyste se dívali, ale abyste se i aktivně zapojili. Což tedy ocení hlavně děti. Můžete experimentovat, a přitom poznávat různé zákonitosti a vjemy.

Děti se mohou experimentů aktivně zúčastnit

Výběr je dost bohatý a pestrý. Jen namátkou názvy expozic: Člověk a zvíře, Pod hladinou, Vesmír, Vodní svět, Budoucnost na talíři či Expozice České televize. Jak moc aktivní nebo pasivní budete, je jen na vás. Počítejte s tím, že na návštěvu potřebujete více času a rozhodně nespěchejte.

3D Planetárium je jediné v republice

Techmania Science Center disponuje unikátním a v České republice prvním 3D Planetáriem. To největší a nejmodernější však najdete na Brněnské hvězdárně. Projekční sál v Plzni nabízí dvou a třírozměrné projekce na kulovou plochu. Jedná se o jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D. Sál má kapacitu 90 míst a během promítání můžete navštívit až 140 tisíc hvězd, shlédnout model naší galaxie i strukturu Vesmíru. Dokonce se můžete „proletět“ základní kamenem života, tedy DNA. To už je přece velmi lákavé.

Nechte děti uniknout z laboratoře

Nebojte se, nikdo nebude chtít vaše děti někam zavírat a ani to po vás požadovat. Jde o zcela dobrovolnou aktivitu, a to oblíbenou dětskou únikovou hru s názvem Útěk z laboratoře. Program je určen pro skupiny dětí a jde o jedinou vyloženě dětskou únikovou hru v Plzni. Základním scénářem hry je, že se děti ocitnou zavřené v laboratoři a pomocí rébusů a hádanek se mají dostat ven. Hra je vhodná pro děti od 7 do 12 let. Mladší děti, které ještě neumí číst, se mohou zúčastnit v doprovodu dospělých. Únikovka není v ceně vstupného. Platí se zvlášť a stojí 800 Kč za celý program, bez ohledu na počet dětí.

Centrum je pro veřejnost i školní výpravy

Techmania Science Center je zde pro veřejnost i školní výpravy. Vstupné pro veřejnost je následující: základní 240 Kč, rodinné 880 Kč, skupinové 220 Kč. Vstupné pro školy: jednorázové vstupné 110 Kč na žáka, paušál pro celou školu 50 Kč na žáka. Až tedy budete zvažovat program na víkend či prázdniny, nezapomeňte na západočeskou metropoli Plzeň a zdejší království vědy Techmania Science Center.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama