Styl & Kultura

Chcete se rozhlédnout po světě a nemáte na to? Poradíme vám, jak cestovat levně nebo dokonce zadarmo

Jedním ze zajímavých způsobů, jak poznat velký kus světa, je práce na zaoceánské lodi / Shutterstock
Když se zeptáte mladých lidí, co jim nejvíce brání v cestování po světě, odpovědí vám jednoznačně, peníze. Co si budeme namlouvat, i když mzdy neustále stoupají, stoupají také výdaje na bydlení a další životní potřeby. Na cestování už pak nezbývá téměř nic a v tom nejlepším případě, dopřát si slušnou dovolenou v cizině, znamená velké šetření a odříkání. Platí to zejména u mladých lidí, jejichž nástupní platy nejsou nijak zázračné. Přitom existuje řada způsobů, jak poznávat svět jen za pár korun.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. března 2019   |   14:37

Říká se, že zadarmo ani kuře nehrabe a platí to i při cestování. I ty nejlevnější služby něco stojí a musíte za ně zaplatit, i když to nemusí být zrovna prostřednictvím peněz. Jsou způsoby, které vám umožní cestovat za nějakou tu protislužbu. Tou může být práce v zahraničí, vyučování cizího jazyka nebo výměna vlastního bytu o dovolené. Dnešní rychlý rozvoj sdílené ekonomiky přináší i řadu dalších možností.

Pracujte v zahraničí

Nevyděláváte v práci dost, abyste mohli cestovat a poznávat svět? Tak proč si nenajít práci v zahraničí, třeba jen krátkodobou. Na světě je spousta příležitostí, jak si vydělat peníze, poznat cizí země, jejich kulturu, zvyky či historii zblízka, a přitom si vydělat nějakou tu korunu. Nesmíte být samozřejmě vybíraví a myslet si, že na vás všude budou čekat s otevřenou náručí a nabídnou vám stejné podmínky jako místním, nebo dokonce kancelářskou práci někde v teplíčku.

Nečekejte jednoduchou práci, spíše dřinu

Mezi taková nejčastější zaměstnání v zahraničí patří samozřejmě au pair služby, servírky a číšnici, sezónní dělníci v zemědělství, instruktoři plavání, surfingu, potápění či lyžování, průvodci, zaměstnanci kasin nebo barmani. Velká poptávka je v poslední době po mnoha profesích potřebných na velkých výletních lodích. Všechno to ovšem přepokládá slušnou znalost cizího jazyka a u odborných profesí, jako sportovní instruktoři, dokonalé zvládnutí příslušné techniky.

Ovládáte nějaký světový jazyk? Učte ho!

Pokud vládnete dobře anglicky případně španělsky, využijte toho a vydělejte si peníze na cestování vyučováním jazyků. A nejsou to jen tak malé peníze, nejenže vám zaplatí celý pobyt v dotyčné zemi, ale můžete ještě odjíždět s pěkně tučným kontem. Zejména v asijských zemích, Číně, Koreji, Thajsku a v mnoha dalších, je obrovská poptávka po učitelích angličtiny. Je to sice celkem náročná práce, ale právě v Asii existuje spousta společností, které vám dokonce zaplatí i letenku.

TIP: Pokud zatím jazyk neovládáte dokonale a potřebujete dosáhnout rychlého zlepšení, zkuste využit třeba dostupné online jazykové kurzy. Vybrat ten nejlepší pro angličtinu můžete na portále Arecenze.cz

Zkuste práci na farmách WWOOF

Pokud vám jde hlavně o poznávání cizích zemí, a ne tolik o peníze, zkuste se zapojit do programu WWOOF. Je to celosvětové hnutí, které nabízí dobrovolníkům práci na ekologických farmách, hlavně za účelem výměny zkušeností a poznávání kultury. Jako dobrovolníci nebudete sice dostávat žádný plat, ale máte zaručené ubytování a stravu.

Pracoviště na ekologických farmách přitom zařizují pro své dobrovolníky nejrůznější aktivity, poznávací výlety, kulturní představení, představují místní folklorní zvyky. Budete přitom žit v komunitě lidí stejných zájmů, ale z různých zemí. U nás zatím není tento způsob poznávání cizích zemí příliš rozšířený, ale v mnoha západních státech je zcela běžným způsobem strávení například prázdnin.

Bydlete v cizině zdarma

Už i u nás je dostatečně známý systém couchsurfingu a psali jsme o něm i v Tripmanii. Na rozdíl od Airbnb, za které musíte platit, je ubytování v rámci couchsurfingu zcela zdarma. Hosté se většinou hostitelům revanšují malým dárkem, nebo je naučí něco ze svých dovedností, uvaří jim jídlo, zvelebí zahrádku, nebo je naučí třeba háčkovat. Systém couchsurfingu už dnes není jediný. S rozvojem internetu se jako houby po dešti vyrojily další podobné služby, jako Global Freeloaders, Hospitality Club nebo služba WarmShowers, určená především cyklistům. Navíc, místní vám poradí, kde hledat nejlevnější obchody, kde se dobře a levně najíst, nebo kde je večer nejlepší zábava.

Zkusit můžete i housesitting

Nemůžete si dovolit dovolenou? Tak zkuste hlídat dům někomu, kdo na ní má. Tenhle způsob strávení prázdnin nebo dovolené v cizině je dnes stále oblíbenější a patří mezi ty nejjednodušší. Housesitting je vlastně hlídání domu, ke kterému někdy patří i starost o domácí mazlíčky. Nastěhujete se zkrátka do cizího domu, majitelé vás poučí o vašich povinnostech a odfrčí na dovolenou.

Hlídaní domu, pejska či kočičky. Jak jednoduché.

Ta může trvat týden, nebo klidně i měsíc. Majitelé mají jistotu, že bude jejich dům v bezpečí a bude o něj postaráno. Vy máte zadarmo bydlení, můžete svobodně poznávat místní prostředí, kulturu či památky. Je to výhodné pro obě strany. Na internetu najdete i řadu portálů, které podobné služby zprostředkovávají, jako Home Exchange, MindMyHouse, TrustedHousesitters či HouseCarers. Ty vám zaručují, že jde o ověřené osoby a že nebudete podvedeni.

Vařte si vlastní jídlo

Tahle rada vám samozřejmě nedopřeje najíst se zadarmo, ale ušetří vám nemalé peníze. Ať už využijete kterýkoliv z výše uvedených způsobů bezplatného cestování, mimo práce pro WWOOF, budete se muset nějak stravovat. Pamatujte na to, že výdaje za stravování v restauracích nebo i ve fastfoodech vás přijde nejméně na čtyřnásobek násobek toho, kolik byste utratili při vaření vlastních jídel. Ať už využijete couchsurfing, housesitting nebo další způsoby, vždy budete mít k dispozici nějakou tu kuchyni, kde si můžete uvařit. Platí to i v případech, kdy se ubytujete za peníze. Dávejte přednost apartmánům či studiím s kuchyňkou, kde si můžete alespoň pár základních jídel uvařit.

Ušetřit se dá na všem

Ať už vyjedete do ciziny na týden, na měsíc nebo na rok, nemusí to vždycky stát fůru peněz. Studenti a mládež do 26 let mohou ušetřit prostřednictvím nejrůznějších slevových průkazů na dopravní prostředky, na vstupy do muzeí a památek. Pokud počítáte s využitím veřejné dopravy, opatřete si železniční nebo autobusové jízdenky s velkým předstihem a ušetříte desítky procent z nákladů.

Podobně u letecké dopravy nečekejte s koupím letenky na poslední chvíli, spíše si hlídejte nejrůznější slevové akce. Pokud máte v plánu navštívit například v cizím městě více památek, opatřete si některou z turistických karet, které vám zajistí slevy na vstupech i na městské dopravě. Vidíte, že je spousta způsobů, jak cestovat levně a záleží jen na vás, jak jich dokážete využít.

Další zajímavé články
Reklama