Styl & Kultura

Batole na cestách: Jak se připravit na dovolenou s těmi nejmenšími dětmi?

Dovolenou si můžete krásně užít i s těmi nejmenšími dětmi, jen to chce řádně se na to připravit / Shutterstock
Pro rodiče je cestování s nejmenšími dětmi často stresující a neméně stresující je i pro děti. Přesto vidíme na cestách, ve vlacích, letadlech i autech i ty nejmenší, několikaměsíční děti. Někteří pediatři před cestováním s dětmi do jednoho roku varují, jiní tvrdí, že to dnes není při správné péči žádný problém.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. března 2019   |   14:33

Dnes je k dispozici obrovská nabídka cestovních pomůcek a potřeb, včetně lehátek, či cestovních lůžek pro mimina, nejrůznějších polštářků i zabezpečovacích prostředků. V autech vozíme bezpečnostní sedačky, které se pak dají pár pohyby proměnit v nosítko či kočárek. Už samotné cestování je pro dospělé určitým vybočením z běžného režimu a o to větší změnu pociťují malé děti. Pravdou je, že cestování s malým dítětem je těžké, ale na druhé straně zvládnutelné. Stačí dodržovat pár důležitých zásad.

V první řadě očkování

Během cestování se budete s vaším dítetem pohybovat mezi velkým množstvím lidí, všichni na něj budou kašlat, kýchat a prskat. Mimino, které v útlém věku z domova nemá ještě dostatek vypěstovaných protilátek, se může snadno nakazit a vaše dovolená je, tak říkajíc, v háji. Je nesmírně důležité navštívit před každou takovou cestou pediatra a infomovat se o možnostech očkování.
Vycestovat byste každopádně neměli dříve, než ve třech měsících věku, kdy je dítě očkováno povinnou hexavakcínou proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Doporučuje se nechat dítě očkovat i proti tuberkulóze, pneumokokovým onemocněním a meningokoku, což je možné už ve dvou měsících věku.

Jak je to v letadle

Podle statistik nejčastěji cestují rodiče s malými dětmi během jejich prvních dvou let. Proč to tak je? Má to jeden praktický důvod. Děti mladší 2 let cestují u většiny leteckých společností zdarma a to bez nároků na sedadlo. Musí tedy cestu strávit na klíně rodičů. Na mnoha delších mezinárodních linkách dokonce nabízejí malá dětská lůžka, která se připevní k sedadlu, což umožňuje rodičům se protáhnout, nebo si dojít si třeba na WC. Letecký personál je instruován, jak vycházet rodičům s malými dětmi vstříc, mohou vám nabídnout deky, polštářky a umožnit vám třeba i pohyb s dítětem po palubě letadla.

Cestování v autě

Rodinné cesty na dovolenou autem, patří samozřejmě mezi nejvyužívanější a nejoblíbenější. To platí v případech, kdy nebudete absolvovat velké vzdálenosti, ale taková cesta k moři v Evropě by neměla být větším problémem. Základem klidné cesty, kterou bude vaše dítě dobře snášet, jsou časté zastávky a zábava. Naprostou samozřejmostí musí být bezpečnost dítěte, což zajišťuje dětská autosedačka. Dítě by se v ní mělo cítit pohodlně a měla by mít příslušné atesty bezpečnosti.

Základem je bezpečná a kvalitní autosedačka

Některé děti nemají s dlouhým sezením v autosedačce problémy, jiné to dlouho nevydrží. Zejména u těch druhých jsou třeba častější zastávky a pokud jedou oba rodiče, jeden z nich by se měl celou cestu věnovat zabavení dítěte. Pamatujte, že na takovou cestu potřebujete dostatečnou zásobu nápojů a také vhodného jídla v menších porcích. K jeho uchování se hodí přenosná autolednička.

S nemocným zůstaňte doma

Pamatujte, že malé dítě je daleko náchylnější k různým chorobám a důležité je, abyste se na cestu vydávali jen když bude zcela zdravé. Pokud má jakkoli oslabený imunitní systém, měli byste se vyhnout cestování hromadnými dopravními prostředky, kde by se mohlo snadno infikovat. Nejenže je nemocné dítě problémem pro rodiče a často i pro spolucestující, ale například v letadle se může se změnami tlaku jeho stav zhoršovat. Pokud si objednávate nějaký ten zájezd s miminem, měli byste i z těchto důvodů vždy obětovat pár korun na pojištění storna zájezdu, protože nikdy nevíte, zda vám dítě na poslední chvíli neonemocní.

Jak je to s léky

Mnohé děti trápí během cestování, ať už v letadle, autobuse nebo v autě nevolnost, tzv. kinetóza. Existuje řada přípravků, které ji potlačují, ale žádný z nich by neměly dostávat děti do dvou let věku. Stejně tak je to s některými antihistaminiky a léky pro nespavost. Ty nejmenší děti byste nikdy s jejich pomocí neměli nutit ke spánku. Raději si vezměte dostatek igelitových sáčku, utěrek a ubrousků. Pokud vaše dítě některý druh dopravy opravdu silně nesnáší, zvolte jinou dopravu. Nejlépe snášejí ty nejmenší děti cestu vlakem a po Evropě se jím dostanete prakticky kamkoliv. Na Tripmanii máme pár dobrých rad jak cestovat vlakem co nejlevněji. Zámořské cesty v těchto případech raději vynechte.

Další zajímavé články
Reklama