Styl & Kultura

Nechcete přijít během dovolené o peníze? Na těchto místech platební karty raději nepoužívejte

Při výběru peněz z bankomatů dávejte přednost těm v budovách bank či veřejných institucí / Pixabay
Ať se nám to líbí nebo ne, doba bezhotovostní je tady a Češi patří mezi národy, které si placení prostřednictvím platebních karet nejvíce oblíbili. Nicméně právě bouřlivý rozvoj bezhotovostních plateb nahrává nejrůznějším podvodníkům a hackerům, kteří se vám budou snažit vyluxovat konto. Tady je pár míst, kde byste se měli použití karet vyvarovat.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

06. března 2019   |   17:33

Většinu nákupů už děláme bezhotovostně a cestu do ciziny, ať už na dovolenou, nebo pracovně, si bez jedné nebo více platebních karet nedovedeme ani představit. Zkušení cestovatelé však radí, mít pro všechny případy vždy po ruce i menší hotovost v místní měně, která vám může vytrhnout trn z paty ve chvílích, kdy není použití karty zrovna bezpečné.

Samoobslužné benzinové čerpací stanice a prodejny

Tato místa jsou nejčastějším cílem novodobých hackerů. U nás sice síť samoobslužných benzinek či obchodů není tak hustá jako v některých zemích, ale při svých cestách na ně určitě narazíte. Určitě už jste slyšeli o tzv. skimmingu, což je způsob zkopírování dat z vaší platební karty. Slouží k tomu nenápadná zařízení, skimmery, která hackeři umístí do bankomatů, nebo platebních terminálů. Právě na tak odlehlých místech, jako jsou samoobslužné benzínky a obchody mohou být skimmery celé týdny i měsíce bez toho, aby si jich někdo všiml. Nainstalovat se dají za pár minut a běžný zákazník je jen těžko odhalí.

Venkovní bankomaty a platební terminály

Pokud vybíráte hotovost z bankomatů, snažte se používat ty, které jsou v obchodech, halách bank či uvnitř budov. Vyhýbejte se pouličním bankomatům, které jsou nejčastějším cílem hackerů a i na nich jsou často odhaleny nebezpečné skimmery. Pokud už je musíte použít, pečlivě si prohlédněte, zda na nich není něco nepatřičného a při zadávání PIN zakryjte vždy klávesnici rukou. Nikdy nevíte, kdo za vámi stojí, nebo zda vás nesleduje miniaturní kamera.

Nabíjecí kiosky pro mobilní telefony

Je samozřejmě nepříjemné mít vybitý telefon a tak například na letištích existují nabíjecí kiosky, které jsou sice bezplatné, ale někdy vyžadují zadání údajů z vaší platební karty. Tady platí stejná nebezpečí a pravidla jako ve výše uvedených případech. Navíc se objevily zcela nové způsoby hackování mobilních telefonů prostřednictvím veřejných nabíječek.

Konto vám vyluxuje i obyčejná nabíječka

Některé totiž dokážou vytáhnout z vašeho telefonu citlivé informace a to prostřednictvím tzv. video jackingu, kdy lze na vzdáleném zařízení zobrazit veškerou vaši činnost na telefonu. Stále častěji se objevují i případy tzv. juice jackingu, což je označení pro zdvojený proud informací, kdy jsou při nabíjení zároveň stahovány vaše údaje. To umožnují i některé typy nabíjecích kabelů a proto používejte vždy svůj vlastní kabel.

Nebezpečné mobilní aplikace

Dejte si pozor na aplikace a vyskakovací okna v telefonu, které vyžadují informace o kreditní kartě mimo oficiální stránky. Jsou to celkem známé věci, ale neškodí si je připomenout. Pokud se spojujete s se svojí bankou, nebo vám od ní přijde jakýkoliv mail či upozornění, vždy se ujistěte, že jde opravdu o orginální a zabezpečenou stránku, označenou zámečkem v adresním řádku. Nereagujte na výzvy typu "vaše soubory byly zašifrovány, k odemčení použijte váš PIN nebo heslo.

Kupte si datový balíček

V zahraničí se nespoléhejte jen na WiFi připojení. Odborníci tvrdí, že každá veřejná síť WiFi může být hacknutá. Pokud přepokládáte, že budete během pobytu v cizině potřebovat data, kupte si doma alespoň ten nejmenší datový balíček, který využijete například při spojení s bankou, nebo při citlivé korespondenci. Levněji mnohdy vyjde, koupit si takový balíček rovnou v cílové destinaci od místního operátora.

Nikdy nedávejte platební kartu z ruky

Tohle je jedna z nejčastějších chyb, které se dopouští spousta lidí. Při placení kartou v restauraci nebo obchodě si ji od vás čísník nebo prodavač vezme s tím, že ji ověří v terminálu, který má kdesi mimo váš dohled. Existuje spousta zcela běžných a levných zařízení, která dokážou údaje z vaší karty vmžiku zkopírovat. Zaměstnanci těchto podniků jsou povinni vám umožnit osobní vložení, či přiložení karty k platebnímu terminálu. Svěřit kartu cizímu člověku může znamenat velké problémy. 

Další zajímavé články
Reklama