autor Topí Pigula
16. února 2019 | 07:55
Právě to mne přimělo, aby svou pozornost při procházce kolem Temže stočil k impozantní budově Tate Modern Gallery. Zdarma? Ze zkušeností s českými kulturními podniky vím, že vstup do podobné instituce není levnou záležitostí a logicky jsem předpokládal, že v poměrně drahém Londýně to nebude jinak. Vlastně spíš z hlediska finanční náročnosti ještě hůř. Opak byl pravdou. Po krátké kontrole batůžku nacpaného fototechnikou (ani za focení se neplatí) mě galérie uvítala a nabídla své prostory.
Díla největších mistrů
Je to vlastně příjemný pocit, vidět školáky, kterak sedí před originálem Picassova obrazu a snaží se ho napodobit. Učí se tak vlastně na dílech od nejlepších mistrů. A nemusí jít jen o malířská plátna. Jen namátkou: William Blake (anglický básník a malíř 1757 –1827), Sebastião Salgado (brazilský sociální fotograf narozen roku 1944), Salvátor Dalí (španělský surrealista, 1904 – 1989), Arnold Machin, (britský sochař, 1911 – 1999) a desítky dalších. Vybrat jen jednoho umělce, který by nejlépe reprezentovat tak rozmáchlou galerii je jako vybrat jeden diamant z bohatého diadému. Sám o sobě čelenku nedělá, ale každý kus je hodnotou sám o sobě.
Moderní umění pro všechny
Vrátíme-li se k naší Národní galerii, podobný zážitek, jako je návštěva a malování před obrazy světoznámých umělců, je českým školákům až příliš často odepřen. Důvodem budou, jak jinak, finanční důvody. Bohužel nikdo neví, nakolik tato (ne)kulturní politika u dětí potlačí vznik zájmu o umění. O tom všem jsem v Tate Gallery přemýšlel, když jsem malým čtvrťákům ve školních stejnokrojích nakukoval přes rameno. A musím přiznat, malování jim šlo mnohem lépe než mně. O kus dál jejich starší spolužáci diskutovali nad tím, co je a co není moderní umění.
Když jsem je míjel, zrovna se probíralo graffiti s tím, že „mural art“, tedy nástěnné malby, jsou vlastně taky takové graffiti. Co na tom, že stáli před lekníny Clauda Moneta? Hlavním úkolem Tate Gallery je reprezentovat britskou malbu, ostatně původně byla oficiálně označována jako Národní galerie britského umění. Dnes už tam zdaleka nenaleznete jen britské autory, v rámci výstav jsou představováni umělci a jejich díla v širokém záběru.
Tate Modern, Tate Britain, Tate Liverpool a Tate St Ives
Původní galerie je nyní nazývána Tate Britain a obsahuje kolekci britského umění od roku 1500 do současné doby. Najdete ji snadno, stačí do mapového vyhledavače na internetu zadat Tate Britain a už můžete plánovat cestu do známé instituce. Je příjemné, že to umí i Mapy.cz. Ale to zdaleka není všechno – další část sbírek najdete v Tate Liverpool v budově tamních doků.
Přesněji v Royal Albert Dock Liverpool. A ani tady za výpravou po Tate Gallery nekončíme. Víte, kdo získal v roce 2018 první cenu od Uměleckého fondu a cenu 100 000 liber? Tate Gallery v Cornwallu. Galerie získala první místo z pěti finalistů, které tvořily Brooklands Museum (Weybridge), Ferens Art Gallery (Hull), Glasgow Women’s Library, The Postal Museum (London) a již zmíněná Tate St Ives (Cornwall).
Tisíce uměleckých skvostů
Čísla mohou na někoho působit nudně, na jiného impozantně. Celkově galerie spravuje téměř 60 tisíc položek, z toho asi 4100 pláten, z nichž mnohá znají zájemci o uměleckou kresbu a malbu z prestižních katalogů, více než 50 tisíc grafik, akvarelů či kreseb a přes 1 400 soch. A kdyby tohle všechno bylo málo, tak v Tate Modern si určitě vyberete z desítek umělecky zaměřených publikací. Já uvízl u těch fotografických. A mimochodem, v tamní restauraci vaří dobré kafe.
Do galerie přes Millenium Bridge
A tip na závěr, hned naproti Tate Modern vede přes Temži moderní Millenium Bridge. Most, který si zahrál nejen v Harry Potterovi, je sice jen 4 m široký, zato 350 m dlouhý. Podmínkou vypsanou ve výběrovém řízení na architekta bylo, že musí být natolik vysoký, aby pod ním mohly proplouvat lodě. Proto jeho nejvyšší místo ční podle stavu hladiny 10 či 11 metrů nad hladinou. Jakmile stavbu spatříte, dojdou vám astronomické náklady na jeho stavbu - 18,2 miliónů liber. Je moderní, a i milovník klasiky – visutých mostů ho bezesporu označí za krásný. Ne za zajímavý, což je fráze, která neurazí, ale za krásný. A i když vypadá křehce, nebojte se – unese až 5 000 chodců najednou.
Galerie je otevřena od neděle do čtvrtka od 10:00 do 18:00 hodin, v pátek a v sobotu od 10:00 do 22:00 hodin.