Styl & Kultura

Leninovo muzeum ve finském Tampere je poslední v Evropě. Tuhle kuriozitu už jinde nenajdete

V Leninově muzeu najdete dnes moderní, interaktivní expozici, připomínající sovětskou éru / Tampere Photo Bank/Laura Vanzo
Ještě před pádem sovětského impéria byly v Evropě desítky muzeí, věnovaných sovětskému vůdci a zakladateli komunistické diktatury v Rusku Vladímiru Iljiči Leninovi. Dnes zůstalo jen jedno a tato poslední trvalá expozice se nachází ve finském Tampere. V poslední době se stává stále častěji cílem návštěvníků z celého světa, a to nejen těch starších, kteří s nostalgií vzpomínají na staré „zlaté časy“, ale i mladých lidí, kteří vidí v Leninově učení jistou alternativu k dnešní spotřební společnosti.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. ledna 2019   |   12:50

Místo, kde se muzeum nachází je symbolické. Je umístěno v Dělnickém domě, na stejném místě, kde se Lenin a Stalin setkali poprvé na tajném setkání bolševiků v prosinci 1905. V budově se konala tajná setkání Ruské sociálně demokratické strany v letech 1905 a 1906. Právě zde začali Lenin a Stalin plánovat revoluci, která později změnila světové dějiny. Finové tvrdí, že právě tady se nachází historicky významné místo, kde se zrodil Sovětský svaz.

Muzeum jako politický projekt

Po podepsání mírové smlouvy mezi Finskem a SSSR v roce 1944 se politické klima ve Finsku změnilo a začaly se upřednostňovat přátelské vztahy mezi zeměmi. Tehdy byla také založena Finsko-sovětská společnost, která přišla s iniciativou založit Leninovo muzeum. To tehdy potěšilo i Stalina, a muzeum se stalo politicky důležitým projektem ve zlepšování finsko-sovětských vztahů.

Most mezi soupeři

Leninovo muzeum bylo otevřeno 20. ledna 1946, den před 22. výročím Leninovy smrti. Bylo to první muzeum věnované Leninovi mimo Sovětský svaz. Na rozdíl od ostatních Leninových muzeí nebyla jeho zřizovatelem a provozovatelem komunistická strana.

Muzeum vystavuje i Leninovu posmrtnou masku

V letech studené války se přikládal muzeu mimořádný význam pro zlepšování vztahů mezi Východem a Západem a jeho význam zvyšovaly i návštěvy předních politiků z obou seskupení. Někteří jej dokonce pokládali za jakýsi most mezi dvěma nesmiřitelnými soupeři.

Lenin na motorce

V současnosti je zde umístěna stálá expozice s památkami souvisejícími s Leninovým životem, vyprávějící o vzestupu a pádu Sovětského svazu a společné minulosti obou zemí. Po zhroucení Sovětského svazu prošlo muzeum kompletní rekonstrukcí, aby představilo komplexnější a pravdivější obraz sovětské vlády. V muzeu uvidíte i Leninovy rukopisy, sovětské budovatelské plakáty, Lenina na motorce a spoustu dalších dokumentů a artefaktů.

Gulag i veselé častušky

Rozměrný model Stalinova sibiřského gulagu připomíná návštěvníkům léta teroru, zatímco sovětský jukebox vyhrává veselé častušky a přehrává veselé scénky, jimž se smáli lidé v sovětské éře. Můžete si tu dokonce zahrát i první verzi nejslavnější počítačové hry na světě, legendárního Tetrisu, kterou vyvinul v roce 1984 Rus Alexej Pažitnov. Návštěvníci si z muzea mohou odnést památku v podobě selfíček s věrnými voskovými figurínami Lenina a Stalina.

Náušnice s Leninem

Součástí muzea je i obchod, kde si mohou návštěvníci zakoupit nostalgické upomínky na sovětskou éru, ale třeba i plyšové postavičky Karla Marxe, Che Guevary a dalších historických postav. K mání jsou zde například i tašky s vyobrazením budovatelských plakátů, nebo náušnice s Leninem. Tyhle unikátní kousky si zde kupují především návštěvníci z Ruska, kterých je převážná většina.

Otevírací doba a vstupné

V současné době, až do 31. května, je muzeum otevřeno pouze v úterý a to od 11:00 do 17:00 hodin. S příchodem turistické sezóny, od 1. června, je otevřeno každý den od 11:00 do 18:00 hodin. Za vstupné zaplatíte 8 eur, senioři a studenti 6 eur. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Muzeum najdete na adrese: Hämeenpuisto 28, Tampere, Finsko.

Další zajímavé články
Reklama