Styl & Kultura

Nejhorší módní prohřešky, jakých se můžete dopustit při cestování

Zkuste být elegantní i na svých cestách o dovolené / Pexels
Turisté jsou národ rozmanitý a mnozí z nich své oblečení na cestách příliš neřeší. Nejsou to jen žabky na nohou, ponožky v sandálech, či šortky v letadle, ale některé módní prohřešky mohou znamenat nerespektování kulturních norem či urážení místních obyvatel, v nejlepším případě jsou neklamným znamením, že jste turista.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

15. ledna 2019   |   09:07

Nesprávné oblékání během dovolené pramení obvykle spíše z nevědomosti než ze špatných úmyslů. Znát tyto společenské prohřešky při cestování vás může uchránit od mnoha nepříjemností a situací, do kterých se můžete dostat vy nebo vaši hostitelé. Pamatujte, že i jako turisté byste se měli oblékat tak, aby to odpovídalo nejrůznějším situacím, do kterých se během dovolené dostanete. Zkušení cestovatelé volí oblečení, které se běžné nosí v dané zemi tak, aby co nejvíce splynuli s místními obyvateli.

Dbejte na patřičnou obuv

Nejen v evropských restauracích se vám může stát, že vám odepřou vstup v šortkách nebo v jiném, společensky nedůstojném oblečení. Ty lepší restaurace dbají dokonce i na vhodné obutí a žabky nebo dokonce pestrobarevné tenisky považují za prohřešek. Protože během dovolené, zejména pokud jde třeba o poznávací zájezd, nachodíte spousty kilometrů, určitě se nebudete chtít trmácet v salónních botách, ženy na vysokých podpatcích.

Boty volte pohodlné ale společensky přijatelné

Nic nebrání tomu, abyste si přibalili na cestu pohodlné, sportovní boty, ale v nenápadném provedení, nejlépe tmavé a jednobarevné. Nejlepší službu vám udělají klasické černé mokasíny, v kterých se budete cítit pohodlně. Oblíbené žabky si nechte jen na cestu na pláž.

Šortky v letadle nebo na večeři

Šortky nebo krátké kalhoty patří zejména v parních letních dnech k nejoblíbenějším oděvním kouskům. Jsou ale situace, kdy byste své oblíbené „kraťasy“ měli raději nechat v kufru nebo na pokoji. Například do letadla to není zrovna nejvhodnější oblečení. Není to ani tak otázka estetiky, jako praktičnosti. Kabiny letadel bývají většinou chladnější, než je venkovní teplota a při delším letu můžete pěkně prochladnout. Estetické hledisko je však nutno zohlednit například při večeři v hotelu nebo v restauraci. Do těchto podniků vás mnohdy v šortkách vůbec nepustí. Platí to nejen v evropských zemích, ale i v řadě exotických destinací.

Příliš odhalující oděv

Od žen, navštěvujících Blízký východ, se zpravidla očekává, že budou zakryty oděvem od kolen až po ramena. Není to pro našince, nezvyklého na tropické nebo subtropickém podnebí, pařit se v dlouhých šatech nebo kalhotách nic příjemného. Nicméně vše vyřeší oblečení z lehkého, prodyšného materiálu a nezapomeňte ani na lehký šátek na případné pokrytí hlavy. I v budhistických, hinduistických či křesťanských chrámech se očekává, že budou mít ženy zakrytá ramena i nohy.

Narazit můžete i v Evropě

V silně katolickém Španělsku nebo v Itálii je například výrazem neúcty nosit krátkou sukni, nebo u mužů krátké kalhoty během řady církevních svátků, jako jsou například Velikonoce. Oblečení, které je u nás obecně přijímáno, nemusí být vždy to nejvhodnější. Platí to i v řadě zemí jižní Ameriky, nebo Afriky.

Například právě ve Španělsku jsou považovány i u mužů boty s otevřenou špičkou či sandály za nepřijatelné do určité teploty. Pokud nejsou zrovna třicítky, nosí muži vždy uzavřené boty. Stejně tak jsou nepřijatelná jak u mužů, tak u žen trička nebo dokonce nátělníky bez rukávů. Vždy byste měli na sobě mít alespoň košili s krátkým rukávem. Samozřejmě, že volnější je etiketa v přímořských letoviscích, kde se můžete chovat co se týká oblečení mnohem uvolněněji.

Potištěná trička nebo mikiny

Pokud se nechcete dostávat během svého cestování do problémů nebo rozporů s místními obyvateli, nechte svá trička, potištěná nejrůznějšími politickými slogany, logy známých značek či dokonce názvy oblíbených sportovních klubů raději doma. Dohadovat se o politice, sportovním soupeření, nebo dávat najevo svůj obdiv k nějaké značce, může být pro místní docela dobrou příležitostí, jak si vás vychutnat. Své názory si noste na hrudi doma, ale nemusíte je prezentovat v zahraničí. Navíc vaše fotografie budou vypadat lépe bez obřích písmen a log, která zkazí dojem z malebného prostředí.

Objemný batoh vám na eleganci nepřidá

Pokud neměníte každý den místo svého pobytu, není důvod, abyste na zádech stále tahali obrovský batoh. Muže dělat nepříjemnosti nejen vám, ale i vašim spolucestujícím například v dopravních prostředcích, nebo i v přeplněných turistických destinacích. Cestovní batoh si můžete uložit v hotelu, v úschovně na letišti nebo na nádraží. Na cestách a při poznávání památek si pak vystačíte s menší taškou na rameni, nebo s praktickou cestovní vestou, do jejíchž kapes umístíte všechno potřebné. Navíc, do většiny památek vás s velkým zavazadlem vůbec nepustí.

Další zajímavé články
Reklama