Styl & Kultura

Patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak si udělejte výlet do země jeho zrodu

Tradiční nádoby na víno zvané kvevri / Shutterstock
Pokud stále ještě patříte mezi ty, kdo si myslí, že kolébkou vinařství je Francie, tak vězte, že historie přípravy tohoto opojného nápoje začala zcela jinde, a to v Gruzii. Proces výroby vína je zde známý nejméně 8000 let a zájem o zdejší historické vinařské oblasti nastartovalo v posledních letech několik objevů archeologů, kteří podle autentických artefaktů, souvisejících s výrobou vína dokázali nezpochybnitelný fakt. První víno se opravdu začalo vyrábět v Gruzii.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. ledna 2019   |   12:42

Gruzínský tradiční proces výroby vína se liší od zbytku světa a jeho součástí jsou zvláštní hliněné nádoby zvané kvevri. Před dvěma lety gruzínská agentura cestovního ruchu připravila projekt na popularizaci vinařské turistiky v zemi a vybudovala podél hlavních silničních tahů síť vinařských cest, které provedou návštěvníky po místech, kde zažijí ty nejlepší degustace v zemi a ochutnají ta nejlepší vína s tisíciletou tradicí.

Unikátní metodu ocenilo i UNESCO

Gruzie, ležící na pomezí Evropy a Asie, je zemí, nesmírně bohatou na historii, kulturu a přírodní krásy. Chudoba ve venkovských oblastech je však poměrně značná. Jak tedy stimulovat rozvoj venkova při zachování kultury a životního prostředí? Víno je jednoznačná odpověď, tvrdí agentura, zabývající se rozvojem turistiky a propagací vinařství. Gruzínské víno, obzvláště přírodní víno vyrobené v tradičních kvevri, připominajících řecké amfory, získává na celém  světě stále zvučnější jméno a tato unikátní vinařská metoda získala dokonce status UNESCO jako součást nehmotného dědictví

500 odrůd vína jinde nenajdete

V každém větším gruzínském městě najdete muzeum, jehož sbírky se nějakým způsobem dotýkají historie vinařství. Najdete v nich starověké nádoby z hlíny z hlíny, bronzu a stříbra; zlaté poháry na víno; vinné sudy datované do 2. nebo dokonce 3. tisíciletí před naším letopočtem, stejně jako semena vinné révy nalezená ve starobylých hrobech z doby bronzové. Dnes se v této malé zemi pěstuje stále na 500 odrůd hroznů. Teplé klima a vlhký vzduch od Černého moře poskytují ideální podmínky pro výrobu těch nejkvalitnějších vín a rozdílné klimatické zóny v zemi zde umožňují produkovat mnohem více odrůd vína než kterákoliv jiná země světa.

K vínu patří dobré jídlo

K dobrému vínu neodmyslitelně patří i dobré jídlo a ani v tom vás Gruzie nezklame. Gruzínci patří mezi velmi pohostinné národy, a tak se vám může stát, že budete pozváni na rodinný oběd nebo večeři. I přes již zmíněnou chudobu tohoto národa, si dokážou Gruzínci jídlo pořádně užívat a je pro ně hodně důležitou součástí života. I z těch nejjednodušších surovin dokážou vykouzlit pochoutky, které dokonale potěší vaše chuťové pohárky. Neodmyslitelnou součástí každého jídla je gruzínský chléb, který se peče většinou doma v nejrůznějších podobách. Může být jako tradiční bochník, veka, kostka nebo ve formě placek.

Na čem si nejvíce pochutnáte?

Skutečným kulinářským obřadem je tzv. supra, což je v podstatě označení pro jakoukoliv větší hostinu s přáteli. Na stůl se snese prakticky všechno, co dům dal a zaplní se do posledního místečka nejrůznějšími mísami, talíři, miskami a nádobami s rozmanitými dobrotami. Ochutnávat pak můžete například chinkali, což jsou těstovinové knedlíčky, plněné mletým masem, se spoustou koření, mezi nímž vyniká zejména koriandr. Možná vám připomenou tak trochu ruské pelmeně.

Pravý gruzínský šašlik je opravdovou pochoutkou

Jedním z tradičních jídel je i gruzínský šašlik, jídlo, které dostanete v nejrůznějších podobách v různých koutech světa. Jde vlastně o klasické špízy s kuřecím, skopovým, nebo vepřovým masem, připravované tradičně na otevřeném ohni. Chybět nesmí ani tradiční chlebové placky chačapuri, plněné nejrůznějšími druhy sýrů. Pokud holdujete vegetariánství, určitě si pochutnáte na adžapsandali, zeleninové směsi z rajčat, baklažánů, paprik a brambor s bohatou náloží nejrůznějších bylinek. Skutečnou pochoutkou, úzce související s vinařstvím jsou vinné listy tolma-dolma, plněné nejrůznějšími masovými směsmi, zeleninou či houbami.

Alkohol ve všech podobách

Na žádném stole nesmí chybět alkohol, v jehož konzumaci byste s Gruzínci marně závodili. Základním nápojem je samozřejmě víno, ale připravte se i na ostřejší drinky v podobě tradičního nápoje, zvaného čača, vyráběného ze zbytků hroznů po lisování. Z balkánských zemí určitě znáte její tamější podobu pod názvem grappa. V bohatších rodinách vám pak nabídnou i vyhlášený gruzínský koňak. Pokud budete na nějaké to přátelské posezení pozváni, vězte, že sníst a vypít musíte všechno, co vám nabídnou, jinak byste hostitele pořádně urazili. Nedivte se, když vám pálenku servírují v dvoudecových sklenkách, které se pijí na ex a vždy s tradičním přípitkem, zvaným toast. V toastech se vystřídají všichni účastníci hostiny a nějaký musíte pronést i vy.

Tradiční vinařské oblasti

Jsou jimi zejména oblasti Kachetie a Mccheta, do kterých směřuje nejvíce zahraničních turistů. Je to nejen kvůli vínu, ale i kvůli vynikajícímu zázemí, které zde návštěvníkům nabízejí v nádherných prostorách historických usedlostí a výstavných zámcích, které se proměnily v luxusní hotely. V Kachetii, jedné z nejoblíbenějších vinařských oblastí, je to například zámek Mere, kde se pořádají i kurzy vaření tradičních gruzínských jídel a samozřejmě i ochutnávky těch nejlepších vín.

Vyhlášený je i bývalý královský hrad, nebo spíše zámek Mukhrani, nacházející se nedaleko Tbilisi. Čeká na vás nádherná bělostná stavba, historické vinné sklepy, krásné zahrady a rozlehlé vinice. Kromě toho se zde dozvíte více o historii gruzínské královské rodiny a jejích panství, objevíte tajemství gruzínského vinařství a ochutnáte celou řadu vynikajících vín.

Mccheta, posvátné místo křesťanů

Město se nachází na soutoku řek Aragvi a Mtkvari, a je osídleno nejméně od druhého tisíciletí před naším letopočtem. Město je pojmenované podle Mcchetose, syna Kartlosa, legendárního zakladatele gruzínského národa. Město, které bylo významné už v pohanských dobách, se stalo i místem zrodu první křesťanské církve v Gruzii. Dnes už není hlavním městem země, ale je stále sídlem dvou největších gruzínských církevních památek, královské katedrály Svetitskhoveli a kláštera Jvari ze 4. století n. l. Historické památky Mcchety jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO!

Jak se tam dostanete

Dnes už je k dispozici vynikající letecké spojení do druhého největšího gruzínského města Kutaisi. Létá sem dvakrát týdně nová, pravidelná linka společnosti WizzAir a akční letenky se dají sehnat za skutečně boží ceny, od 780 korun. Běžné ceny letenek se pak pohybují od 1800 korun výše. Kutaisi se může stát výchozím bodem pro vaše putování po Gruzii. Na kouzelné mořské pobřeží to máte asi 100 kilometrů a do Tbilisi asi 200 kilometrů. Do Tbilisi se nejlépe dopravíte vlakem, který je neuvěřitelně levný, na naše peníze asi 20 korun a cesta trvá asi 4 hodiny.

Nejběžnějším dopravní prostředkem jsou v Gruzii minibusy, zvané maršrutky, které vás dopraví za skutečně lidové ceny kamkoliv a zastaví vám kdekoliv. Vzhledem k nízkým cenám benzínu je výhodné, půjčit si i auto, ale silnice v Gruzii příliš nevynikají kvalitou a navíc, pro zdejší řidiče dopravní značky či nějaká pravidla silničního provozu vůbec nic neznamenají.

Další zajímavé články
Reklama