Styl & Kultura

Chystáte se letět na dovolenou se psem? Pak pro vás máme pár dobrých rad

Víte, že některá plemena do letadla nesmí? / Shutterstock
Pokud není vaším zvířecím společníkem pes velikosti dospívajícího telete, pak není létání s ním žádným velkým problémem. Opatříte si cestovní přepravku, od svého veterináře si nechte naordinovat nějaká ta sedativa, zajistěte si příslušný mezinárodní průkaz a svého miláčka před cestou příliš nenacpávejte. Pak můžete přijít s klidem na letiště a bez větších obtíží projít kontrolami a usednout na své sedadlo v letadle.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

28. prosince 2018   |   18:47

Ještě nedávno se nedala domácí zvířata přepravovat v kabině letadla a musela být umístěna v zavazadlovém prostoru. To pro ně bylo značně stresující, a mnohdy i nebezpečné, a proto mnohé letecké společnosti už dnes umožňují vzít si menšího zvířecího kamaráda do kabiny. Pravidla leteckých společností se však značně liší podle velikosti, plemene, temperamentu a přepravních zásad, takže je dobré vědět co vás čeká ještě před nástupem do letadla.

Za psa zaplatíte

Některé letecké společnosti omezují celkový počet domácích zvířat povolených na daném letu a tato místa jsou zpravidla přidělována podle zásady, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Chce to tedy včasnou rezervaci. Očekávejte, že budete muset za svého psa platit určitý poplatek. Současné standardní poplatky se pohybují od přibližně 1700 korun do 4500 korun za větší psy.

Vybírejte raději přímé lety

Pokud je to možné, vyberte si přímý let. Je dost problematické udržovat psa v dobré kondici a pohodě, když musíte přestupovat a cesta trvá příliš dlouho. Problémy jsou pak samozřejmě s pitím, nasazováním dalších sedativ a pro zvíře je pak cesta utrpením. Pokud není zbytí a váš pes musí do nákladového prostoru, nelétejte v zimě, kdy je tam velké chladno a také v noci.

Existuje řada omezení

Jak jsme uvedli, pravidla pro přepravu psů se u leteckých společností velmi liší. Někteří dopravci nepřijímají psy do nákladního prostoru, zatímco jiní nepovolují psy v kabině. Některé z nich mají omezení hmotnosti zvířete pro cestování v kabině. Většinou je toto omezení stanoveno na 32 kilogramů. Další omezení se týkají délky letu či cílových destinací. Jako dobrou pomůcku doporučujeme například webové stránky PetFriendlyTravel.com a BringFido.com kde naleznete podrobné souhrny leteckých pravidel pro přepravu psů. Aktuálnost těchto seznamů byste si měli v každém případě zkontrolovat na stránkách konkrétní letecké společnosti.

Některá plemena do letadla nesmí

Zda s vámi může váš pes letět závisí i na jeho plemeni a také fyziognomii. Zejména plemena s krátkými nosy jsou mnoha leteckými společnostmi vyloučena z přepravy a nedoporučují to ani veterináři. Více než polovina případů úmrtí psa v letadlech za posledních pět let se týkala plemen s krátkými nosy. Nejedná se přitom pouze o menší psy. Veterináři uvádějí, že mezi ohrožená plemena patří například mopslíci, bostonští teriéři, boxeři, někteří mastifové, pekingští psíci či buldoci.

Omezení často zahrnuje i křížence těchto plemen. Důvodem je horší schopnost těchto, zejména krátkosrstých psů, regulovat teplotu těla, a proto některé společnosti, umožňující přepravu těchto plemen vyžadují, aby teplota na výchozím a cílovém letišti nepřesahovala 26°c. Pozor i na cílové destinace! Například na Havaji by musel váš mazlíček do několikatýdenní karantény, protože je to země bez výskytu vztekliny.

Jak připravit psa na let

Před cestou byste měli každopádně zajít na kontrolu k veterináři a nechat si vystavit certifikát o prohlídce. Do některých zemí je totiž taková zpráva nutností a nesmí být starší 10 dnů. Den před cestou svého mazlíka lehce nakrmte a nekrmte ho už později než čtyři hodiny před letem. Bez jídla vydrží psi bez problémů 6 – 10 hodin. Nedávejte jim před letem nic speciálního, co by jim mohlo rozhodit zažívání. Potřebná, předepsaná sedativa jim dejte těsně před letem. V den cesty a těsně před letem dopřejte psovi dostatek pohybu a procházku na čerstvém vzduchu, krátce se s ním projděte ještě před příchodem na letiště.

Na letišti a v letadle

Zvažte možnost přijít k letištní kontrole na poslední chvíli, abyste zkrátili čas, který musí váš mazlíček strávit na letišti. Rušné, přeplněné letištní haly, plné nezvyklých pachů a cizích lidí, nejsou pro psy příliš vhodným prostředím. Snažte se jej co nejvíce uklidňovat a chránit. Snažte se rezervovat si místo v přední části letadla, protože se pak dostanete z letadla trochu rychleji. Po příletu do cíle je první věcí, kterou musíte udělat, najít vhodné místo, kde můžete psa vyvenčit. Pokud vás cestuje více, jeden z vás se okamžitě postará o psa, zatímco druhý zajistí vyzvednutí zavazadel, případně transfer z letiště.

V čem psa přepravovat

Spolehlivá a komfortní přepravka je pro psa v letadle nezbytností. Nepočítejte s tím, že byste byť i malého pejska měli cestou na klíně. Od doby jednoduchých, plastových boxů se nabídka hodně zlepšila. Dnes mají tyto přepravky dvojité dno pro odvod výkalů, jsou vybaveny popruhy, kolečky a pro ty nejmenší psy vypadají jako elegantní kabelky. Pamatujte, že přepravka musí být dobře zabezpečena a v pořádku.

Letecká společnost může přepravu odmítnout, pokud je přepravní box prasklý, nebo jinak poškozený. Zjistěte si také předem u letecké společnosti, jak vekou přepravku na palubě jejich předpisy povolují. Například u ČSA jsou povolené rozměry 43 x 30 x 27 cm, přičemž váha nesmí překročit 8 kg. Větší přepravky a klece se zvířaty musí do nákladového prostoru.

Další zajímavé články
Reklama