Styl & Kultura

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás nepřijde draho

Milán je jedním z nebohatších italských měst / Shutterstock
Historický Řím, uměním překypující Florencie, láskou proslavená Verona nebo neodolatelná atmosféra Benátek, to jsou lákadla, kterým snad žádný návštěvník Itálie neodolá. V té záplavě úžasných měst severoitalská metropole a druhé největší město v Itálii Milán, poněkud zaniká. Přesto i Milán má svůj vlastní styl. Ať už jde o proslulá muzea a galerie, úžasné chrámy a takové umělecké památky, jako je Poslední večeře od Leonarda da Vinci, nebo ty nejproslulejší módní butiky na světě.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

12. prosince 2018   |   17:13

Milán je díky rozvinutému průmyslu, zejména automobilovému, i tomu, že je sídlem řady známých bank, jedním z nebohatších italských měst. Žije v něm 1,3 miliony obyvatel a zejména fotbalovým fanouškům jsou dobře známé místní fotbalové kluby dvou rivalů, AC Milán a Inter Milán. Milovníci hudby a zpěvu jistě nevynechají návštěvu světoznámé milánské opery La Scala, obdivovatelé silných motorů zase velmi dobře znají zdejší proslulý závodní okruh v Monze. A samozřejmě, nezbytnou součástí návštěvy Milána musí být mekka italské módy, Galerie Viktora Emanuela II.

Fondazione Prada, milánský skvost

Tahle slavná umělecká instituce, umístěná v bývalé palírně, vznikla počátkem 20. století. Výstavní prostory hostí stálé umělecké sbírky a instalace módních domů v úžasném architektonickém prostoru, který je uměleckým dílem sám o sobě. Prohlédněte si exponáty 20. a 21. století a poté objednejte espresso v baru Luce Wes Andersona, což je středověká kavárna s terakotovou podlahou, a tapetami, které připomínajícími slavnou éru milánského umění. Nachází se v milánské čtvrti Largo Isarco a neustále žije řadou kulturních programů, představení, módních přehlídek a festivalů.

Teatro La Scala

Hudební nadšenci, milovníci historie, dámy a pánové v těch nejkrásnějších róbách se setkávají pod neoklasickou střechou z 18. století divadla La Scala, dlouho považovaného za jeden z největších světových operních domů. Stejně jako když se otevřelo v roce 1778, divadlo hostí koncerty, balety a opery autorů jako Giuseppe Verdi či Arturo Toscanini, sledované diváky z ikonických červenozlatých lóží.

Operu La Scala si můžete prohlédnout v rámci komentované prohlídky

Pokud je vstupné na některé z divadelních, nebo operních představení nad vaše finanční možnosti (ceny vstupenek se pohybují od 3500 do 9000 korun) můžete nahlédnout do interiérů operního stánku při prohlídce s průvodcem, kterou nabízí zdejší divadelní muzeum. Za hodinovou prohlídku zaplatíte v přepočtu 768 korun.

QC Termemilano, oáza relaxu

Pokud budete mít dost toulání po milánských ulicích, památkách a nákupech, určitě vám přijde vhod trocha odpočinku a relaxace ve světoznámém wellness centru QC Termemilano. Obří wellness centrum se nachází v bývalém tramvajovém depu z 19. století, jehož venkovní bazény a salonky jsou obklopeny dokonale zachovalými španělskými zdmi ze 16. století. Nenechte si ujít parní saunu, zajímavě umístěnou ve staré tramvaji. V centru se můžete posílit i zdravým občerstvením podávaným ve vzdušné jídelně s krásnou vyhlídkou. Za celodenní vstupné zaplatíte 48 eur.

Santa Maria Presso San Satiro

Co by to bylo za výlet do Milána bez návštěvy gotických věží gotického, milánského Dómu Narození Panny Marie, třetí největší katedrály na světě nebo kostela Santa Maria delle Grazieho, skrývajícího ten největší poklad, slavnou Da Vinciho fresku Poslední večeři. Méně známým klenotem města je Santa Maria Presso San Satiro, malý kostel na rušné boční ulici z roku 1482.

Zvenku vypadá jako malá kaple, ale uvnitř vás čeká ohromující překvapení. Vnitřní prostor totiž vypadá opticky mnohem větší, než je celková velikost stavby. Je to způsobeno ohromujícím efektem, zvaným trompe l'oeil, čili iluzivní trojrozměrné malby, která vytváří dojem rozlehlé apsidy a mnohem větší vypadá i kupole kostela.

Galerie Vittoria Emanuela II

Nejnovější móda je pro Miláňany životním stylem a na světě existuje jen několik málo lepších míst pro shlédnutí těch nejaktuálnějších trendů módních salonů než Galerie Vittoria Emanuela, dnes již historický ideál nákupního centra. V místních buticích najdete snad všechny ikonické, luxusní značky světových salonů.

V Galerii Vittoria Emanuela najdete ty nejmódnější butiky světa

Obchody se nacházejí v historické  neoklasické stavbě z roku 1867, s prosklenou, litinovou klenutou střechou, podlahou s mramorovými mozaikami a neoklasickou fasádou. Pro trendy módní kousky se vydejte do Zlatého trojúhelníku, lemovaného butiky, mezi ulicemi Via della Spiga, Via Sant'Andrea a Via Montenapoleone, kde objevíte i obchody s nábytkem, umělecká muzea a galerie.

Kulinářské hody s vyhlídkou

V Miláně je mnohem snazší než jinde, se dobře najíst, a přitom se kochat vyhlídkou na ty nejkrásnější památky. Turisté milují Tram Ristorante, zvanou ATMosfera , elegantní jídelní vůz, v který se proměnila stará historická tramvaj. Projíždí kolem těch nejznámějších památek centrem města a během jízdy se podávají vybrané lahůdky.

Cesta trvá přibližně dvě hodiny a přijde vás na 70 eur pro dvě osoby. V ceně je nápoj na uvítanou, oběd nebo večeře o čtyřech chodech, láhev vína, minerální voda a káva. Pokud dáváte přednost většímu klidu, můžete si vychutnat modernější prostředí hotelu Ceresio 7 s krásnou vyhlídkou na město, nebo Ristorante Giacomo Arengario, který má ideální polohu v muzeu Novecento s výhledem na Piazza del Duomo.

Castello Sforzesco

Pokud jste se rozhodli absolvovat více kulturních zážitků, nemůžete vynechat středověká a renesanční díla vystavená v muzeích Castello Sforzesco, rozlehlém hradě z 15. století v centru města, který byl kdysi domovem milánské vládnoucí rodiny Sforzů. Sloužil také jako vojenská pevnost. Najdete zde díla Tiziana či da Vinciho, stejně jako Michelangelovu nedokončenou Pietu. Vstupné je 9 eur, snížené 7 eur a otevřeno je od úterý do neděle od 9:00 do 17:30 hod.

Jak se tam dostanete

S Milánem máme velmi výhodné letecké spojení, jehož cena je mnohem nižší, než kdybyste cestovali autem. Z pražského a brněnského letiště tam létají přímé lety a využít můžete napříkald nabídek Rynairu, easyjetu, ČSA, SmartWings či Alitalie. Nejlevnější letenky z Prahy se dají sehnat už od 500 Kč, z Brna bývají k mání dokonce od 250 Kč. Letadla přistávají většinou na letišti Malpensa Airport, vzdáleném 45 km od města. Do Milána se dopravíte pravidelnými autobusy, nebo vlakem. Nízkonákladové lety přistávají na letišti Orio Al Serio, ležícím také 45 km od města. I odtud se můžete dopravit do Milána letištními autobusy.

Další zajímavé články
Reklama