autor Pavel Přeučil
29. listopadu 2018 | 10:59
Berlín je pro české návštěvníky velmi dobře dostupný a může nabídnout spoustu uměleckých památek, muzeí i kulturních akcí. Většina je jich soustředěna v několika blocích kolem Unter den Linden v centru města Mitte. Asi nejatraktivnější je berlínský Muzejní ostrov. První výstavní sály zde vznikaly v závěru 18. století, za krále Fridricha Williama IV. Celý ostrov je věnován umění a vědě a v roce 1999 byl komplex zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na ostrově se dnes nachází pět významných muzeí.
Muzeum Pergamon
Tím největším tahákem muzejního komplexu je nepochybně Pergamon, v němž je umístěno mnoho rekonstruovaných památek. Najdete zde fantastickou sbírku starožitností, sbírku islámského umění a sbírku archeologických nálezů ze Středního východu, zejména působivý triumvirát památek, mohutné, mozaikami zdobené Ištařiny brány, Trhové Milétské brány a Pergamonského oltáře, zdobeného obřím, antickým vlysem, symbolizujícím boj mezi pergamskými Řeky a barbarskými Galaty.
Muzeum Altes
Neo-klasická budova "starého muzea", kterou navrhl Karl Friedrich Schinkel, je nejstarším německým muzeem a je uskutečněnou romantickou vizí krále Friedricha Wilhelma (1840-1861), vybudovat v Berlíně útočiště umění a věd podobné Fóru Romanu ve starověkém Římě. V muzeu můžete vidět především sbírky antického umění, věnované starověkému Řecku. Najdete zde díla významných řeckých sochařů, a dalších umělců, sochy, plastiky i předměty denní potřeby, jako antické vázy či nádobí. Část sbírek je věnována i etruskému umění.
Neues Museum
Budova Nového muzea nejvíce utrpěla za 2. světové války a byla zcela zničena. Plné obnovy a znovuotevření se dočkala až v roce 2009. Nové muzeum je domovem světově proslulé bysty egyptské královny Nefretiti a zahrnuje i expozici egyptských papyrů, prehistorických artefaktů a sbírky klasických starožitnosti. Tato komplexní prezentace starého umění umožnuje návštěvníkům nahlédnout do vývoje a historie pravěkých kultur od Středního východu až po Atlantik, od severní Afriky až do Skandinávie a to v takovém rozsahu, jaký se jinde na světě nevidí.
Alte Nationalgalerie
Na rozdíl od výše uvedených muzeí je Stará národní galerie především uměleckým muzeem. Zaměřuje se na obrazy a plastiky z 19. století a jako taková zahrnuje ve svých sbírkách díla předních klasických, romantických a impresionistických mistrů. Také tato stavba a její sbírky pocházejí z nápadů od Friedricha Wilhelma IV. A dokonce prý sám budovu navrhoval.
Základem sbírek se stal dar bankéře a konzula Joachima Heinricha Wagenera, který muzeu věnoval svou bohatou kolekci světových uměleckých děl. Také tato budova byla za války poničena, nicméně sbírky byly bezpečně ukryty v opevněných bunkrech v berlínské ZOO a v solných dolech u německého města Merkers, kde je na konci války objevila americká armáda. Muzeum bylo plně rekonstruováno v roce 2001.
Bode Museum
Nachází se na severní špičce Muzejního ostrova a klenutá střecha muzea Bode s výraznou kupolí je snadno rozpoznatelná. V této historické budově je obrovská sochařská sbírka a sbírka byzantského umění. Muzeum je uskutečněním vize korunní princezny Viktorie, která ji začala prosazovat v roce 1883. Stavba byla dokončena v roce 1904 a nesla jméno princezny Viktorie. V roce 1956 bylo muzeum přejmenováno po svém tvůrci Wilhelmu von Bode. Sbírky muzea tvoří především starožitnosti a archeologické nálezy z byzantského období, zahrnující jak užité umění, tak sochy, plastiky a mozaiky. Další část muzea obsahuje významné numismatické sbírky.
Berliner Dom
Tato úžasná katedrála jen jednou z mála budov na Muzejním ostrově, která není muzeem. Impozantní budovu v renesančním stylu zcela zničily spojenecké bomby ve druhé světové válce. Od roku 1993 se však znovu mohou návštěvníci procházet nádherným interiérem, vydat se do krypty a podívat se na sarkofágy a vystoupat na kupoli pro fantastický panoramatický výhled na město. Vezměte si fotoaparát! V katedrále se konají pravidelné protestantské bohoslužby, navštívit zde můžete i koncerty klasické hudby.
Jaké je vstupné?
Všechna muzea nabízejí slevy pro děti, studenty i seniory a mnoho z nich nabízí volné vstupy v určitých dnech nebo v určitých hodinách, například krátce před uzavřením. Stojí za to, navštívit webové stránky muzeí, abyste získali co nejvíce informací. Pokud si zakoupíte turistickou kartu Berlin Welcome Card, budete mít slevu ve výši 25 % do všech muzeí na ostrově. Vyplatí se i třídenní muzejní průkaz, který vám umožní volný vstup do zhruba 60 muzeí v Berlíně.
Cena je 29 euro pro dospělé a 14,50 pro studenty a děti a koupíte jej v kterémkoliv muzeu. Ovšem, pokud byste za ty tři dny chtěli všechna muzea projít, chce to maratónskou průpravu. Ceny jednotlivých vstupenek do muzeí se pohybují od 10 do 12 eur pro dospělé a 5 až 6 eury pro děti a studenty. Za návštěvu všech pěti na ostrově tak zaplatíte více než 50 eur. Máte však možnost si koupit společnou vstupenku na Museum Insel a ta vás přijde jen na 18 eur.
Jak se tam dostat
Akční letenky do Berlína seženete už od 1400 korun, běžná cena je kolem 3000 korun. Můžete využít i pravidelnou autobusovou dopravu od společností Flixbus, Regiojet či Eurolines, cena akčních jízdenek se pohybuje už od 550 korun. Samotný Muzejní ostrov v Berlíně je snadno dostupný metrem a nachází se jen pár kroků od nádraží Alexanderplatz U a S-Bahn a ještě kratší je vzdálenost od stanice Hackescher Markt S-Bahn.