Styl & Kultura

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak ušetřit a ještě si užít

Single cestování má své výhody a nevýhody a cestovky jej příliš nepodporují / Shutterstock
Cestovní průmysl je v tomto směru stále poněkud zkostnatělý a dívá se na cestovatele spíše jako Noe na svoji archu. Všichni musí být v párech. Hotely, výlety, eurovíkendy, nabídky slevových serverů, všechno je cíleno na páry, přičemž při obsazení jednou osobou je obecnou normou dvojnásobná cena, nebo alespoň dost citelný příplatek. Přitom zejména mladí lidé dnes chtějí poznávat svět i sólo, bez doprovodu ať už rodičů nebo partnerů. Jak se s tím tedy vypořádat?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. listopadu 2018   |   07:52

Jsou to zejména mileniálové a teenageři, kteří hledají stále častěji způsoby, jak cestovat sami a poznávat cizí země na vlastní pěst. Připadají si svobodnější, když nejsou omezováni potřebami a ohledy na někoho jiného. Mohou to být ale i senioři, kteří ztratili svého partnera a nechtějí se vzdát své záliby v cestování. To jsou ty hlavní kategorie sólo cestovatelů, a právě na ně cestovní kanceláře, agentury a další subjekty cestovního ruchu příliš nemyslí. Cestovních kanceláří, které nabízejí sólo zájezdy je jako šafránu, a i u nich se často setkáte s nečekanými příplatky za služby osamoceným cestovatelům.

S jednotlivci se moc nepočítá

Jen si všimněte například nabídky slevových portálů. Wellness pro dva, zájezd pro dva, lázně pro dva, pobyt pro dva, zážitky pro dva, eurovíkend pro dva atd. Drtivá většina nabídek je určena pouze pro páry. Ne každý ze sólo cestovatelů by rád sdílel na cestě či při pobytu pokoj s úplně cizím člověkem. S výhodami se moc počítat nedá, ale jak tedy minimalizovat nepříjemné dopady sólo cestování? Někdy to není jednoduché, ale pár cestiček se vždycky najde.

Sami na horách

Lyžaři a snowboardisté, kteří chtějí mít svoji svobodu i na svazích, mají jen málo možností, jak se vydat za sněhovým dobrodružstvím sólo a levněji. Nejspíš vás čeká platit za hotelový pokoj nebo apartmán stejnou cenu, kterou byste si jako pár rozdělili napůl. Na druhé straně všechny ostatní náklady jdou pouze za vámi, bez nějakých zvláštních výhod pro páry, ať už jde o platby za jídlo, permanentky či půjčení výstroje. Horské svahy si pak můžete vychutnávat podle tempa, na jaké jste zvyklí a neohlížet se přitom stále, kde je, nebo co dělá váš partner.

Sólo lodní zájezdy

Žili jste v přesvědčeníi, že lodní plavby nemyslí na jednotlivé cestující? Je to právě naopak. Právě lodní společnosti provozující výletní plavby jsou jedny z prvních, kdo vycházejí sólo cestovatelům vstříc. Průkopníkem je v tomto směru Norwegian Cruise Lines, která je hlavním hráčem sólových plaveb, nabízejícím „studiové" kabiny, speciálně navržené pro obsazení jednou osobou, a to za nižší ceny, než by zaplatil za podobnou kabinu pár.

Na výletních plavbách vycházejí sólo cestovatelům vstříc

Každá z lodí této norské společnosti má vyčleněno od 10 do 50 jednolůžkových kabin ve všech kategoriích. Je to tedy dobrá volba, ale chce to včasnou rezervaci, i půl roku dopředu, protože o tyto kabiny je největší zájem. Zkušení lodní cestovatelé však využívají i možností last-minute, kdy lodní společnosti vyprodávají krátce před vyplutím neobsazené dvoulůžkové kabiny za výrazně nižší ceny i pro jednotlivce.

Jak na ubytování

Single pokoje jsou obvykle jedny z prvních, které se vyprodají. Novější hotelové řetězce už začínají sólo cestovatelům vycházet více vstříc a zařazují do svých nabídek i jednolůžkové pokoje bez příplatku. Některé z nich vás jako jednotlivce ubytují naopak levněji, jako například řetězec Ramada Hotels. Více možností nabízejí soukromé penziony, a v poslední době i některé hostely, specializované spíše na hromadné ubytování.

I v těch už se objevují nabídky na jednolůžkové pokoje. Pozor si dejte na některé cestovní kanceláře, inzerující nabídky speciálně pro singl cestovatele. Sám mám několik zkušeností s tím, že se nakonec nějaký ten skrytý příplatek za jednolůžkový pokoj v konečné částce objevil. Dobré možnosti pro sólo cestování nabízejí i sdílené služby, jako například Airbnb, couchsurfing, nebo homesharing.

S dopravou problémy nejsou

Ať už použijete jakýkoliv druh dopravy, letadlo, autobus nebo vlak, nesetkáte se s žádnou nevýhodou pro sólo cestovatele. Dopravcům je jedno, zda letíte nebo jedete sami či v páru, žádné slevy neexistují. Snad jen u železniční dopravy poskytují někteří dopravci slevy pro skupiny. Pokud cestujete sami, je dobré dát přednost vlaku. Nejenže se vyhnete dlouhým prodlevám na letištích a nepříjemným prohlídkám, ale vaše cestování bude flexibilnější. Můžete během cesty své cestovní plány měnit, navštívit například zajímavé destinace, které jste původně neměli v plánu.

Najmout si auto nebo ne?

Je samozřejmé, že pronájem automobilu se pro jednotlivce nevyplatí. Sami pak platíte jak pronájem, tak palivo, denní sazby, mýtné či parkování. Pokud už se opravdu bez auta neobejdete, vyhledejte si v nabídce půjčoven ten nejmenší model. I do něj pohodlně uložíte těch svých pár tašek a ušetříte na pronájmu i nákladech za spotřebu paliva.

Pokud auto nepotřebujte, zvažte raději pronájem motorky nebo skútru, který vás vyjde výrazně levněji. Pokud na to stačí vaše fyzička, půjčte si kolo, nebo elektrokolo, což je nyní celosvětový hit. Dostane vás všude, a to s minimálními náklady a poznáte svobodu, jakou v autě nikdy nezažijete.

Další zajímavé články
Reklama