autor Pavel Přeučil
05. listopadu 2018 | 12:12
Na světě prý existuje více než 4000 druhů sýrů a málokdo z nás jich ochutnal více než 10 druhů. Sýry patří k nejstarším známým potravinám na světě a jejich původ se klade do doby 8000-6000 př. n. l. Dobře je znali už staří Římané a na jejich stolech patřily sýry k těm největším pochoutkám.
Na císařském stole bývalo k zakousnutí až 12 druhů sýrů, připravených na několik způsobů, z nichž některé už tehdy počítaly s tepelnou úpravou. Dnes, pokud cestujete do Itálie, spokojíte se většinou s kouskem pizzy, ale co ji takhle vyměnit za misku chutného roztaveného sýra?
Raclette, Švýcarsko
Zatímco fondue vyžaduje ještě nějakou tu přílohu, jako například chléb, k raclette nepotřebujete prakticky nic, vše obstará chuť sýra. Ve Švýcarsku, které je domovem tohoto pokrmu se upravuje plátek polotvrdého, slaného sýra na grilu, dokud se vnitřek nerozpustí a vy si pak onu pochoutku vyškrabáváte na talíř.
Při trochu zmodernizovanějším způsobu přípravy se používají malé, speciální lopatičky na raclette, které se vkládají s kousky sýra do rozpáleného grilu, dokud se nerozpustí. Pokrm můžete konzumovat jen tak, maximálně k němu dostanete nakládané okurčičky nebo cibulky. Racelttte se má zapíjet jen vínem, pivem, nebo horkým čajem s rumem, protože podle pověry by se působením studené vody proměnil sýr ve vašem žaludku na kámen.
Těstoviny v sýru, Itálie
V Itálii je dostanete pod celou řadou názvů, v okolí Říma například jako Cacio e Pepe. Všichni asi znáte těstoviny, posypané tvrdým italským sýrem, nejlépe parmazánového typu. Ale, co takhle těstoviny, připravené přímo v kole sýra? Tohle úžasné jídlo se připravuje rovnou ve vydlabaném koláči parmazánu, případně sýru Pecorino Romano. Těstoviny se připraví jako obvykle a pak se horké pomalu přidávají do vydlabaného sýra. Míchají se tak dlouho, až se vytvoří úžasně krémová omáčka. Těstoviny jsou dokonale nasáklé a obalené sýrem a chutnají úplně jinak než normální špagety s posypem.
Sýr saganaki, Řecko
Sýr saganaki je tradiční řecký předkrm, který spočívá v osmažení vnějších okrajů sýra, přičemž zůstane kůrka křupavá a vnitřek je roztavený. Tak trochu sice připomíná náš smažák, ale chuť je nesrovnatelná. Na přípravu se nepoužívá trojobal, ale plátek sýra se namočí do horké vody, rychle se obalí v mouce a znovu se ponoří krátce do horké vody. Pak se smaží na olivovém oleji. Řečtí kuchaři to občas pojímají jako show, polijí plátek silným ouzem a zapálí. Hosté mají zajímavou podívanou a sýr dostane ještě zvláštnější chuť. Jí se většinou jako předkrm, ale našince taková porce často zasytí jako hlavní jídlo.,
Aligot, Francie
Pokud jste ještě neochutnali francouzský Aligot, můžete si tenhle pokrm udělat snadno i doma. Je to obyčejná bramborová kaše, obohacená sýrem. Do hotové bramborové kaše přisypávejte pomalu strouhaný sýr, nejlépe francouzský cantal, případně použijte čedar. Dřevěnou vařečkou mícháte tak dlouho, dokud nevznikne tahavá hmota, která tvoří na zvednuté vařečce dlouhá vlákna. Nedá se říci, že by šlo o dietní jídlo, stačí pár lžic a máte dost. Ve Francii, v kraji L’Aubrac se podává většinou s klobáskami, nebo jen s malou zeleninovou oblohou.
Fondue, Švýcarsko
Obliba tohoto švýcarského pokrmu u nás neustále stoupá, a to zejména díky tomu, že jde o ryze společenský pokrm. Sesednete se zkrátka s přáteli kolem jednoho hrnce a při vyprávění historek si do roztaveného sýra namáčíte kousky chleba. V chladných dnech vás nic jiného tak dobře nezahřeje.
Soupravy na fondue, které se prodávají, umožňují udržovat sýr stále v roztaveném stavu, a tak se dá konzumace protáhnout na celé hodiny. Na přípravu fondue se používají tučnější sýry ementálového typu, použít můžete i goudu. Švýcaři někdy přidávají do kotlíku víno a pár kapek třešňovice nebo podobné pálenky. Ochutit jej můžete i česnekem a bylinkami.
Chačapuri ačaruli, Gruzie
Gruzie sice leží až na samém rozhraní Evropy a Asie, ale jednu pochoutku pocházející odtud, znají na celém světě. Je to gruzínské národní jídlo chačapuri. Připravuje se na mnoho způsobů, ale ten nejznámější je zcela jednoduchý. Na jeho přípravu se používá těsto jako na pizzu, které se vytvaruje do podoby lodičky.
Ta se naplní kouskem másla a roztaveným sýrem, nejlépe chutná směs balkánu s eidamem. Navrch se rozklepne celé syrové vejce, které v horkém sýru pomalu zatuhne. Vaším úkolem je pak smíchat sýr s vejcem, pokud možno tak, aby se se neupatlali a tuhle křupavou pochoutku konzumovat. Zapíjí se dobrým bílým vínem.