Styl & Kultura

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový pokoj bez příplatku a další výhody v ceně

Senioři stále častěji vydávají své úspory za cestování a mnohé cestovní kanceláře jim vycházejí vstříc / Shutterstock
Seniorská populace roste. V letošním roce u nás tvoří tito lidé zhruba pětinu obyvatel, což znamená kolem 2 milionů. I oni samozřejmě chtějí cestovat. A situace se v porovnání s minulostí mění: Už se neorientují jenom podle ceny. Stále častěji si chtějí připlatit za lepší službu.
Reklama
Reklama

autor  redakce

16. října 2018   |   09:37

Senioři jsou také stále aktivnější - už v loni tvořili 22 % zájemců o dovolenou. Roste i počet těch, které zajímají exotičtější destinace. Jak se chovají? Většina z nich (až dvě třetiny) cestuje mimo hlavní sezónu. Velice často kupují zájezdy s větším předstihem, nikoli až na poslední chvíli. Pro cestovní kanceláře jsou tedy zajímavou kategorií nakupující tzv. na first-minute.

Typické rysy starších cestovatelů

Preferují organizačně důkladně připravenou cestu, to znamená, že nemají rádi dlouhé čekání a zmatky, situace, kdy je něco jinak než v připraveném plánu. Mnohdy si také berou s sebou rodinného příslušníka.

Na druhou stranu ale také patří mezi rizikovější klienty vzhledem k možným zdravotním komplikacím. Vyžadují také větší angažovanost delegátů cestovních kanceláří, například proto, že nejsou tak dobře jazykově vybaveni. Pokud organizátor zájezdu vezme v úvahu tato specifika, dokážou být vděčnými klienty - až 40 % se jich vrací tam, kde byli spokojeni.

Jaké byly dovolené 55+ v minulosti?

Přímořské destinace dotované z fondů EU, zkrátka zájezdy označované typickou značkou 55+. Tak vypadalo cestování seniorů až donedávna. Dotační politika se ale změnila. Záleží nyní na konkrétních poskytovatelích ubytování a vládách jednotlivých zemí, zda podporují seniorské cestování.

Mnohé cestovky se začínají na seniory specializovat

EU už na ni neposkytuje jednotný recept. Rozhodně to ale neznamená konec cestování seniorů, právě naopak, pestrost zájezdů se rozšiřuje a nejde už jen o klasické mimosezónní pobyty u moře.  I když dotované přímořské pobyty především ve Španělsku a na španělských ostrovech, v Itálii, v Černé Hoře, v Řecku a v Bulharsku a termální lázně v Maďarsku a na Slovensku jsou stále populární. 

Nové možnosti přibývají

Častěji se ale otevírají i další možnosti, řada cestovních agentur a kanceláří vycítila novou příležitost a širokou klientelu a začíná se specializovat právě na kategorií lidí 55+. Nyní ale vzrůstá zájem také o zájezdy v České republice. Objevují se konkrétní nabídky typických cestovatelských balíčků pro seniory:

• dovolená s vnoučaty

Vyrazit může senior klidně i v plné sezóně a s sebou vzít vnoučata. Program se pak točí kolem dětí a toho, co senioři s dětmi zvládnou - návštěva zoologické zahrady, prohlídka města nebo nějaké památky, návštěva zábavního parku.

• cestování s doprovodem domácího mazlíčka

Hodně seniorů má pejska jako společníka. Ve chvíli, kdy vyjíždí na dovolenou, je to ovšem problém. Ne každý dokáže s lehkým srdcem hafíka odložit do psího hotelu nebo v lepším případě k někomu z rodiny nebo přátel. Tento typ zájezdů ale umožňuje vzít mazlíka s sebou, a dokonce pejsky v některých hotelích ubytují zcela zdarma.

• cestování jedné osoby bez příplatků

Senior, který je sám, by za běžných okolností platil příplatek za jednolůžkový pokoj. S touto nabídkou ale nemusí. Může si vychutnat zájezd na samostatném pokoji, aniž by někdo rušil jeho klid a musel se omezovat kvůli spolubydlícímu, který mu zrovna nevyhovuje.

• skupinové zájezdy s pohybem

Samozřejmě nejde o dovolenou ve víru adrenalinových sportů, ale o pohybové aktivity přizpůsobené možnostem seniorů. Oblíbené jsou z této kategorie Jóga pro seniory, Tanec pro seniory, Nordic walking nebo Gymstick pro seniory. Obvykle je vybrána vhodná lokalita, často horská (Krkonoše, Beskydy, Brdy...) a mimo pravidelný pohybový program je možné třeba podnikat i kratší pěší túry nebo vyrazit na výlet na nějakou vybranou památku.

• programy orientované na trénink paměti

Spoustě seniorů už paměť neslouží tak dobře jako kdysi. Proto se objevují i zájezdy kombinující příjemné s užitečným, tedy třeba návštěvu nějaké zajímavé památky nebo lokality s průvodcem spojenou s různými cvičeními na trénink paměti.

• individualisté mohou zkusit lázně

Výjimkou nejsou ani seznamovací pobyty nebo třeba zájmové skupiny zaměřené na určitý sport, umění... Kdo je ale příliš velký individualista a nebaví ho skupinové akce ať už se sportem, paměťovými hříčkami, nebo navazováním přátelství a vztahů, může zkusit třeba wellness a lázeňské pobyty. Jaké jsou nejoblíbenější destinace? Mezi ty nejžádanější se řadí především Luhačovice, Františkovy Lázně, Janské Lázně, nebo Karlovy Vary.

Další zajímavé články
Reklama