Styl & Kultura

Tip na nevšední zážitek: Kouzelné trasy, které je možné absolvovat vlakem

Nostalgické parní vlaky překonávají horské bystřiny, hluboká údolí i strmé svahy hor / Österreich Werbung
Kdo má rád cestování po kolejích, ten si u našich jižních sousedů skutečně užije. V Rakousku jsou desítky kouzelných tras, které je možné absolvovat vlakem, a přitom si užívat netradičních zážitků. Na mnoha tratích jezdí historické parní vlaky, cestovat můžete třeba za vínem, za historickými památkami, nebo se svézt císařským vlakem a užívat si pohodlí, plné luxusu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. října 2018   |   13:58

Posaďte se do pohodlné čalouněné sedačky, vychutnejte si šálek kávy a sledujte plynoucí krajinu, zatímco vagon klouže téměř neslyšně po kolejích. Nejkrásnější místa v Rakousku jsou na kolejích k dosažení pohodlně a zároveň šetrně k životnímu prostředí. Na mnoha místech je cestování po železnici také nostalgickým zážitkem, kdy jsou nejen vlakový personál, ale i mnozí cestující oblečeni v historických kostýmech. Zkrátka o nevšední zážitky není na rakouských železnicích nouze.

Vinárna na kolejích

V nostalgickém vlaku "Reblaus Express" můžete zažít krajinu Weinviertel a vychutnat si produkty regionálních vinařů. Souprava se skládá z dieselové lokomotivy z 60. let a z několika vagónů z 30. let s otevřenými plošinami. Vlak vždy doprovází Heurigenwaggon, takzvaná vinárna na kolejích, která je spravována vinaři z Weinviertel. Po dobu jízdy nabízejí poklady ze svých sklepů, stejně jako pikantní a sladké lahůdky.

Vlak zastaví na deseti stanicích. Vyplatí se z vlaku vystoupit. Můžete tak prozkoumat Thayatalský národní park s jeho původní flórou a faunou. Ve městě Retz stojí za návštěvu "Zážitkový sklep", podzemní labyrint hluboko pod městem. Oldtimerzug jezdí až do října každou sobotu, neděli a o státních svátcích třikrát denně z Retzu do Drosendorfu a zpět.

Po kolejích do Mariazellu

Pokud se rozhodnete cestovat po železnici Mariazellerbahn, zažijete cestou romantická jezera, idylické doliny a impozantní horské masívy. V roce 1907 otevřená horská dráha spojuje dolnorakouské hlavní město St. Pölten se štýrským městem Mariazell. Cesta vede malebnými viadukty, tunely, strmými lesními cestami, kolem horských masivů a podél idylického jezera Lassingstausee.

Z vlaku si nejlépe vychutnáte krásy okolní krajiny

Město Mariazell je známé především díky své velkolepé bazilice, ale také svými tradičními perníky a každoročně přitahuje tisíce poutníků. Cestou si můžete vychutnat úchvatný výhled na okolní krajinu v panoramatickém vagónu Himmelstreppe, který je na cestách o sobotách, nedělích a o svátcích od 5. května do 28. října.

Cestujte jako císaři

Ve vlaku "Majestic train" si do sytosti užijete atmosféru starých časů. Historie císařsko-královských dvorských vlaků se datuje do 19. století, které je zlatým věkem železniční dopravy. Pro evropské panovnické domy byly v této době vyrobeny nádherné vlaky. Vznikly tak jedinečné paláce na kolejích. Dochované plány posloužily jako předloha pro „Majestic train“, který si můžete užít pro skutečně luxusní cestování.

Zážitky začínají již na nástupišti: kdy se projdete po červeném koberci a jste osobně přivítáni sklenkou sektu. Ve vagónech vás čeká zářivý svět s přepychově prostřenými stoly. V pohodlí a luxusu téměř zapomenuté éry si pak můžete cestou vychutnávat kulinářské speciality.

Od východu na západ

Mezi Vídní a Bregenzem se pro milovníky cestování vlakem rozprostírá rozsáhlý zážitkový areál. Cesta začíná ve Vídni a přibližně hodinu trvá cesta vlakem do hlavního města Horního Rakouska – Lince. Dále vede cesta vlaku do Salcburku, kde můžete navštívit nádherné zámky ze 17. a 18. století a prohlédnout si Mozartovo město.

Alpské štíty, horská jezera a historické památky vás nadchnou

Za návštěvu stojí i nedaleké malebné městečko Hallstadt, které vděčí za svůj vzestup "bílému zlatu", jak byla dříve nazývána sůl. Po návratu do Salzburku vlak pokračuje do Jenbachu, kde můžete přestoupit do Achenseebahn - nostalgického vlaku, který se vydává z údolí Innu k jezeru Achensee, pokračuje do Innsbrucku a končí v Bregenzu, festivalovém městě u Bodamského jezera.

V rytmu dávných časů

Na výlet v historických parních vlacích, podél dobových železničních stanic se můžete vydat s "Wälderbähnle“, železnicí, uvedenou do provozu v roce 1902. Trasa, která vedla z Bregenzu do Bezau v Bregenzském lese, byla považována za mistrovské dílo železniční výstavby. Sesuv skály poblíž Kennelbachu v roce 1980 ale znamenal konec železničního provozu.

Dnes je zde provozován nostalgický vlak, místními láskyplně nazývaný "Wälderbähnle". Historické lokomotivy jej protáhnou celkem 5 kilometry původní trasy. Bähnle se můžete svézt o víkendech od 6. května do 17. října a od poloviny července do začátku září také ve středu.

Další zajímavé články
Reklama