Styl & Kultura

Úchvatná místa, která by měl navštívit každý fanoušek seriálu Hra o trůny

Alej prastarých stromů v severoirském Dark Hedges of Armoy, představovala v seriálu Královskou cestu / Shutterstock
Každá nová sezóna jednoho z nejúspěšnějších televizních seriálů všech dob, Hry o trůny, přináší nové lokace, na jejichž výběru si tvůrčí štáb dává zvlášť záležet. Mohli jsme tak putovat ze Španělska do Chorvatska, od Islandu do severního Irska či na Maltu. Je evidentní, že tvůrcům seriálu jde nejen o atmosféru oněch míst, ale i o jejich vizuální příbuznost s knižní předlohou. Vydejte se s námi po stopách míst, kde se odehrávají dramatické události seriálu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

11. října 2018   |   13:32

Putování po místech, kde byly natáčeny slavné filmy či seriály je nejnovější módou a tohoto trendu se chopila řada cestovních kanceláří a komerčních subjektů, které na zájmu fanoušků o tato místa vydělávají slušné peníze. Jen si vzpomeňme na úspěšné zfilmování románu Dana Browna Andělé a démoni, odehrávající se v Římě.

Z celého světa přijížděly do města zástupy fanoušků, pro které byly organizováno putování po místech, kde se film natáčel. Stejně tak chtějí dodnes vidět romantičtí fanoušci filmu Prázdniny v Římě lokace, kde se procházeli Audrey Hepburnová s Gregory Peckem, i když od natočení slavného filmu uběhlo už 65 let. Nejinak je tomu u seriálu Hra o trůny.

1. Island

Islandské ledovce i divoká a nezkrocená ledová krajina jsou jako stvořeny, aby představovaly nehostinné prostředí severně od Velké zdi. Filmaři si vybrali místa kolem sopečného jezera Mývatn na jehož zamrzlé ploše postavili ležení Wildlings.

Natáčelo se i v nedaleké jeskyni Grjotagja, v které se navzájem intimně „utěšují“ Jon a Ygrette. Jeskyně je známá svými horkými prameny, dosahujícími teploty až 50 °C. Filmaři si oblíbili i hornatou oblast Höfðabrekkuheiði na jižním pobřeží ostrova a ledovec Svínafellsjökull poblíž Skaftafellu

Jak se tam dostat

Na Island sice existuje přímé spojení i z Prahy, ale letenku pod 4000 korun jen těžko seženete. Nejlevněji se na ostrov dostanete s Wizzairem z polských letišť, například z Katovic byly nedávno k mání letenky už za 1200 korun. Po příletu do Reykjavíku stačí navštívit kteroukoliv místní cestovní kancelář a informovat se o cestě po stopách Hry o trůny. Nabídnou vám toho opravdu dost.

2. Španělsko

Španělsko je pro tvůrčí tým seriálu jednou nejoblíbenějších destinací. Nejen pro své úchvatné scenérie a architektonické skvosty, které přesně zapadají do scénáře Hry o trůny, ale je oblíbené i u herců a dalších členů štábu. To proto, že docela kruté podmínky natáčení na Islandu, kdy se některé scény točily ve více než desetistupňových mrazech, se alespoň ve španělských lokacích všichni ohřáli.

Maurská architektura ve Španělsku dokonale naplňuje představu orientu

Řada scén s Danerys se odehrává na skalnaté pláži Itzurun, poblíž města Zumaia. Natáčelo se v palácích Sevilly, Cordóby a dalších měst. Mnohé scény sedmé série se točily i ve španělských přístavech a středověkých pevnostech. Fandové Dothraků si přijdou na své v okolí bažin u Bardenas Reales, nebo na jihovýchodě Navarry, kde se natáčelo Dothracké moře.

Jak se tam dostat

Nejlevnější letenky nabízejí v akcích Rynair a Smartwings, u kterých se dostanete i pod 1300 korun za zpáteční cestu. Před pár dny byly k mání dokonce letenky z Vídně do Malagy od Rynairu za 775 korun. To je levnější než autobus například do Barcelony, který přijde nejméně na 1800 korun a na cestě byste strávili více než 14 hodin. Tak jako ve všech destinacích i zde najdete širokou nabídku putování po stopách slavného seriálu.

3. Severní Irsko

Tam vzniklo asi nejvíce scén v celém seriálu. Většina interiérových scén se točila v gigantických ateliérech Paint Hall v Belfastu, a tak nás nepřekvapí, že i za exteriéry vyráželi filmaři do blízkého okolí. Do místopisu seriálu perfektně zapadaly i staré irské hrady, jako Myra castle, Castle Ward či Shane’s Castle.

Všechna tato místa jsou ve scénách seriálu snadno rozpoznatelná. Úchvatná alej starých buků v The Dark Hedges of Armoy zase představovala Královskou cestu vedoucí do Králova přístavu. V Tollymore Forest Park můžete navštívit jeskyni, kde Melisandra porodila své stínové dítě.

Jak se tam dostat

Vzhledem k tomu, že easyJet zavedl novou přímo linku z Prahy do Belfastu, seženete letenky už od 1300 korun. Ještě levněji se tam dostanete s Wizzair nebo Rynair z polských měst Wroclavi a Katovic či z německého Berlína. To se pak dostanete i pod 1000 korun.

4. Chorvatsko

Členové výrobního štábu Her o trůny tvrdí, že jakmile viděli Dubrovník, okamžitě věděli, že našli to pravé místo pro Královo přístaviště. Město, zapsané na seznamu UNESCO, se už několikrát proměnilo ve snové kulisy seriálu, který mu vydělal nemálo milionů od filmařů. Natáčela se zde řada ikonických scén, jako krvavá svatební hostina, množství soubojů a městských bitev.

Poznat seriálové Královo přístaviště Přijíždějí do Dubrovníku statisíce turistů

Většina scén se natáčela na rozlehlých městských hradbách, obklopujících celý Dubrovník. Městská turistická rada nechala vyrobit praktického průvodce pro turisty, přijíždějící právě kvůli seriálu. Mnohé scény vznikaly i na dalších místech chorvatského pobřeží. Ve Splitu posloužil Diokleciánův palác jako trůnní sál Daenerys, Pevnost Klis se objevuje jako seriálový Meeren, točilo se i v Šibeniku.

Jak se tam dostat

V sezóně míří do Chorvatska stovky autobusů a je celkem snadné se do některého ze zájezdových dostat. Stačí využít nabídek last minute, kdy se doprodávají nevyužitá místa v autobusech. Jízdu tak můžete absolvovat už od 800 korun. Nejvýhodnější je samozřejmě využít své dovolené v Chorvatsku a navštívit seriálové lokace během ní. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

5. Malta

Ještě předtím, než produkce seriálu objevila Dubrovník, sloužilo maltské město Mdina jako Královo přístaviště. Hlavní maltské město Valetta představovala mnoho prosluněných míst Sedmi království a také se zde natáčely scény Dothrackého moře.

Bulvární tisk spekuluje, že filmaři se rozhádali s maltskou vládou, když udělali z krásné zahrady v hradní čtvrti Saint Dominic holou poušť. Je smutné, že jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů, skalní brána Azurové okno se vloni zřítila do moře. Zůstala po ní na památku jen svatební scéna Daenerys a Droga z první série Her o trůny.

Jak se tam dostat

Běžné ceny letenek na Maltu se pohybují okolo 4000 korun. V letošním lednu však nabízel například Rynair zpáteční letenky už za 680 korun. Chce to hlídat akční ceny letenek a pak je seženete určitě už kolem tisícovky.

Další zajímavé články
Reklama