autor Pavel Přeučil
08. září 2018 | 12:14
Filmová muzea najdete zcela určitě ve většině zemí na světě. Je ale málo takových, která se stala mekkou filmových fanoušků a míří do nich filmoví fandové z celého světa. Exponáty, které jsou v nich shromážděny, dokumentují počátky i celé dějiny filmu. Mnohá z těchto muzeí pořádají pravidelné výstavy, věnované nejvýznamnějším osobnostem filmu, a dokonce v nich můžete strávit celý den sledováním těch nejslavnějších snímků, které se zapsaly do historie.
1. La Cinémathèque Française
Paříž, Francie
Kde jinde začít naše putování než v Paříži, městě, které je navždy spojeno se vznikem kinematografie a nabízí pohled do filmové historie od jejích počátků v roce 1895, kdy bratří Lumiérové předvedli v Paříží svůj první kinematograf. Ti uvedli do praxe vynález Thomase A. Edisona a oživili do té doby statickou fotografii. Na muzeu vás upoutá už samotná budova, jakoby slepená z nejrůznějších geometrických tvarů, navržená slavným architektem Frankem Gehrym. Největší poklady muzea tvoří sbírka francouzského filmaře Henriho Langloise, který ji za 2. světové války zachránil před nacisty.
K nejslavnějším exponátům muzea patří například robot Art Deco ze slavného němého filmu Metropolis, strašidelná hlava paní Batesové z filmu Psycho či stovky kostýmů z těch nejslavnějších francouzských filmů. V muzeu se nachází i kino, promítající v návštěvních hodinách kultovní filmy světové kinematografie. Pravidelně zde probíhá i řada výstav, například od 10. října to bude retrospektivní výstava slavného režiséra Sergia Leoneho, listopad bude věnován Ennio Morriconemu a francouzskému režisérovi Jeanu Renoirovi.
Muzeum najdete v Paříží na Rue de Bercy 51. Otevřeno je denně mimo úterý od 10:00 do 22:00 hodin a vstupné dělá 5 euro.
2.Museum of the Moving Image
New York, USA
V překladu zní název muzea velmi příznačně, muzeum pohyblivých obrázků. Jeho futuristická budova se nachází se jen pár kroků od nejnavštěvovanějšího filmového studia v New Yorku, Kaufman Astoria Studios a stojí za to navštívit během jednoho dne oba objekty. Museum vystavuje více než 1400 filmových a televizních artefaktů, od kostýmů a rekvizit, až po historické filmové kamery a další filmovou techniku. V muzeu najdete i herní místnost, kde si návštěvníci mohou zahrát dnes již historické arkádové hry. Jednou z nejzábavnějších atrakcí je kino, ve kterém můžete pomocí moderní techniky vkopírovat svůj vlastní hlas do filmových dialogů v těch nejslavnějších snímcích. V muzeu neustále probíhají i filmové projekce slavných filmů, výstavy a diskuzní pořady s předními filmovými tvůrci.
Muzeum najdete v newyorském Queensu, 36-01 35th Ave, Astoria, NY 11106. Otevřeno je od středy do neděle od 10:00 do 18:00, a vstupné dělá 15 dolarů. V pátek od 16:00 do 20:00 můžete navštívit muzeum zdarma.
3. Cinecittà
Řím, Itálie
Cinecittà, neboli filmové město, je dodnes největším filmovým studiem v Evropě, i když dny jeho největší slávy jsou již pryč. Obří komplex studií a ateliérů byl postaven v roce 1937 na pokyn Mussoliniho a měl sloužit fašistickému režimu jako propagandistická továrna na sny. Po válce zde vznikala řada těch nejslavnějších italských filmů, v režii takových velikánů, jako byli Federico Fellini či Luchino Visconti, ale často jej využívali i hollywoodští tvůrci pro natáčeny celé řady velkofilmů. Vznikly zde takové hollywoodské blockbustery jako Ben Hur, Kleopatra, Gangy New Yorku a ateliéry Cinecittà dostaly přezdívku Hollywood nad Tiberou. Ateliéry Cinecittà jsou proslulé i jako místo vzniku slavných spaghetti westernů.
V ateliérech jsou denně organizovány prohlídky pro návštěvníky, nazvané Cinecittà Shows Off, během nichž mohou zájemci navštívit například rekonstruované starořímské fórum, depozity kostýmů ze slavných filmů a podívat se na právě probíhající natáčení. Součástí komplexu je dnes i zábavní tematický park Cinecittà World, vybudovaný z nevyužitých ateliérů.
Filmové město Cinecittà najdete na adrese Via Tuscolana 1055, Řím, nedaleko od stanice metra A, nesoucí také jméno Cinecittà. Otevřeno je denně mimo úterý od 9:30 do 18:30. Vstupné je 15 euro a provádí se v angličtině, italštině a francouzštině.
4. Deutsche Kinemathek
Berlín, Německo
Filmový průmysl má v Německu hluboké kořeny, a tak není překvapující, že je mu věnováno celé muzeum. Jeho sbírky zahrnují celou historii německé kinematografie od němého filmu, až po dobrodružné a vědeckofantastické snímky, kterým se německá kinematografie věnuje v posledních letech. Muzeum filmu a televize ilustruje více než 100 let německé filmové historie a 50 let německé televizní historie, tato koncepce je v Evropě jedinečná. Stejně velkolepé jsou i expozice, v nich objevíte zrcadlové sály, světelné instalace a kulisy z nejznámějších německých filmů.
V muzeu najdete i část věnovanou spolupráci německých tvůrců s hollywoodskými, expozici představující tvorbu a život jedné z nejslavnějších německých hereček Marlene Dietrichové, kostýmy a rekvizity ze slavných filmů. V budově se nachází také proslulá filmová škola, kino a velká filmová knihovna, přístupná veřejnosti. Speciální prostory muzea jsou věnovány i televizní tvorbě.
Muzeum najdete na adrese Potsdamer Straße 2, Berlín. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 . Vstupné je 8 euro, ve čtvrtek od 16:00 do 20:00 je vstup zdarma.
Hollywood Museum
Los Angeles, CA
Samozřejmě, že skutečnou mekkou světového filmového a televizního průmyslu je Hollywood a je tak jasné, že právě tam se musí nacházet i jedno z nejvýznamnějších filmových muzeí. Nachází se v budově postavené ve stylu Art Deco, která byla kdysi slavným kosmetickým salonem jednoho z průkopníků filmu Maxe Factora. Jemu jsou také v muzeu věnovány čtyři dobově zrekonstruované kosmetické salonky. Muzeum zahrnuje na 10 000 nejrůznějších sbírkových předmětů, od svatebních šatů Marilyn Monroe až po boxerské rukavice Rockyho, kterého představoval Sylvester Stallone.
V muzeu najdete i scénické artefakty, jako vězeňskou celu Hannibala Lectera z Mlčení jehňátek, rekvizity a scény z filmů o Harrym Potterovi, ze série Star Wars, Planety opic, Jurského parku a například i kultovní Rolls-Royce Garryho Granta, automobily dalších filmových hvězd, dále tisíce fotografií či největší sbírku kostýmů na světě.
Muzeum najdete na adrese 1660 N. Highland Ave., Hollywood, CA 90028 na adrese Hollywood Blvd. Otevřeno je středa až neděle od 10:00 do 17:00. Vstupné je 15 dolarů.