Roadtrip

Češi si na podzim oblíbili Thajsko: Nechte se inspirovat cestou, na kterou vám stačí 14 dní dovolené

Národní park Ang Thong je perla mezi thajskými ostrovy / Shutterstock
Pomalu ale jistě se k nám blíží podzim a za ním následující zima. Nepříjemné sychravé a studené období, které si spousta z nás chce zpříjemnit dovolenou někde v teple. Jednou ze zemí, která se stále drží na špičce popularity zimních dovolenkových destinací, je Thajsko.
Reklama
Reklama

autor  Lenka Gazdová

Externí dopisovatelka TripManie. Blogerka, cestovatelka a zakladatelka blogu Na cestách za sny

04. září 2018   |   09:41

Ne každý chce ale navštěvovat místa, která jsou přeplněná turisty. Někteří chtějí také vidět pravé Thajsko, lokální život i nedotčenou přírodu. V průvodcích a na internetu se ale nejčastěji skloňují místa jako Krabi, Phuket nebo Phi Phi. Pokud se chcete podívat nejen na známé ostrovy, ale i na místa méně známá, nechte se inspirovat naší cestou, kterou hravě zvládnete i za 14 dní dovolené.

Začínáme v Bangkoku

Královský palác a další známé atrakce najdete v každém průvodci. Pokud jste zde již byli a chcete vidět něco jiného, anebo chcete vidět život obyčejných lidí v Bangkoku, vydejte se do Čínské čtvrti. Ta je sice také hodně navštěvovaným turistickým místem, nabízí ale pestrou a barevnou směs lidí, chutí i vůní. Kdo se nebojí, může ochutnat třeba polévku z vlaštovčích hnízd. Pro ty méně odvážné jsou zde restaurace s klasickou čínskou kuchyní.

Večer se na ulici rozkládají pouliční restaurace, kde si můžete dát výborné ryby a mořské plody. Až budete mít dost ruchu Čínské čtvrti, vydejte se až na její okraj vedle vlakového nádraží Hua Lamphong. Z toho ostatně pojedete dál do Prachuap Khiri Khan. V této čtvrti na turistu téměř nenarazíte, zato uvidíte, jak žijí obyčejní lidé v Bangkoku. Život zde probíhá v podstatě na ulici a to ve dne i v noci. Nebojte se usadit v některé z omšelých pouličních jídelen, jídlo zde je výborné a na rozdíl od turistického centra za pár korun.

Cesta vlakem do Prachuap Khiri Khan

Vlak je oblíbený dopravní prostředek spousty turistů, většina ale volí jízdu první nebo druhou třídou. Pro opravdový lokální zážitek si kupte lístek do třetí třídy a jeďte s místními. Lístek na vlak stačí koupit dva dny předem osobně nebo online na stránkách Thajských drah. Cesta trvá zhruba 6 hodin a jistá míra nepohodlí se výměnou za zážitek dá zvládnout. Ve vlaku si můžete koupit spoustu různých druhů jídla i pití.

Thajci jsou otevření, přátelští a zvědaví

Thajci jsou vcelku otevření, přátelští a zvědaví. Není neobvyklé, že si s vámi budou chtít povídat, i když neumějí anglicky. Často se s vámi rozdělí i o jídlo a pití. Díky milé povaze a pohostinosti Thajců budete vystupovat z vlaku možná trochu rozlámaní, zato však dobře a pozitivně naladění.

Lokální Prachuap Khiri Khan

Prachuap není vyloženě plážovou a válecí destinací, i když moře tu mají. Hlavní devizou jsou lidé, památky a jídlo. Dominantou Prachuapu je chrám postavený na kopci s nádherným výhledem na moře. K městu přiléhá na jihu vojenský prostor, který je volně přístupný a kam si můžete zajít na pláž. Největším lákadlem nejspíš nebude moře, ale brýlaté opice, které zde volně pobíhají.

Severním směrem si můžete užít vyjížďku na skůtru podél pobřeží do Khao Ta Mong Lai Forest Park, kde na vás dýchne klid a pohoda rybářské vesnice. O kus dál najdete nádherný dřevěný chrám Wat Ao Noi a nad ním ve skále ukrytá obrovská jeskyně se sochou ležícího Buddhy. V celém městě narazíte na restaurace se skvělým jídlem za lokální ceny, největším lákadlem je ale noční trh u hlavního přístavu. Turistů zde potkáte velice málo, místní obvykle nebudou umět anglicky. Jazykovou neznalost ale dohání vstřícnost lidí, kteří ještě nejsou zkažení turismem jako na jiných místech Thajska. Všude na vás bude dýchat příjemná, milá a pohodová atmosféra skutečného Thajska. 

Relax i poznávání na ostrově Ko Samui

Z Prachuapu se na Ko Samui přemístíme zhruba za šest hodin vlakem do Surat Thani. Z vlakového nádraží si můžete vzít taxi do přístavu, ze kterého jezdí lodě na Ko Samui. Kdo chce levnější variantu, popojde o kousek dál na autobusovou zastávku, ze které se dostane místní MHD do centra města. Z centra vás do přístavu odveze další autobus.

Ko Samui je už typickou turistickou destinací, i tady však máte na výběr mezi o něco klidnější částí u Lamai beach nebo rušnější Chaweng beach. Kromě těchto dvou velkých pláží je tu menší a krásná Silver beach, v sezóně však počítejte se spoustou lidí. Díky svojí rozloze nabízí Ko Samui spoustu možností k výletům. Můžete se vypravit k vodopádům, do rybářské vesnice nebo k Big Buddha temple. Nejlepší k poznávání ostrova je zapůjčení skůtru, se kterým se dostanete úplně všude a objevíte i další menší pláže. Každý den se v městečku u Lamai beach konají trhy s jídlem a můžete si užívat i pestrý noční život a zábavu.

Kdo má raději klidnější bary a pohodovou muziku, může zajet do reggae baru Samui Camp, který je ukrytý v džungli. A když už budete mít Ko Samui projeté, můžete se vypravit na výlety po okolních ostrůvcích. 

Příroda v národním parku Khao Sok

Na závěr trocha přírody v národním parku Khao Sok. Z Ko Samui se sem dostanete s jednou z mnoha agentur, které vám zajistí přepravu. V parku si můžete udělat vycházku džunglí kolem vodopádů, při které se budete obdivovat obřím bambusům rostoucím až do nebe. Vše je krásně zelené a svěží. Při troše štěstí narazíte i na opičky. V parku volně žijí i sloni, ale potkat je by bylo velké štěstí, většinou se ukrývají hluboko v džungli.

Nejkrásnější je projížďka po jezeře mezi monumentálními skalami, které se tyčí nad jezerem. Místní cestovní kanceláře nabízejí několik různých druhů výletů, ze kterých si vybere opravdu každý. Nezapomenutelným zážitkem bude přenocování v chatkách přímo na jezeře.

Národní park Ang Thong

Dvaačtyřicet vedle sebe hustě rozesetých ostrůvků vykukuje z moře. Tropický deštný prales, nádherné písčité pláže, jeskyně, zátoky a laguny. To vše můžete, vydáte-li se do národního parku Ang Thong ležícího v Thajském zálivu nedaleko ostrova Ko Samui.

Opravdu velkým lodím se tu těžko manévruje a také proto se tu možná kdysi ukrývali piráti. Ang Thong je ráj, podle něhož vznikla předloha k filmu Pláž s Leonardem DiCapriem.

Další zajímavé články
Reklama