Roadtrip

Krása, která vám vyrazí dech. Poznejte úchvatná místa slavné říše

Oáza v poušti Ica leží jen pár hodin jízdy autem na jih od hlavního města Limy / Pixabay Edward Quispe Collado
O Peru se říká, že je to nejbohatší země na světě. A nejsou tím míněny materiální statky, ale zážitky a vzpomínky, které si z návštěvy této země turisté odnášejí. V Peru si totiž na své přijde opravdu každý.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. září 2020   |   15:28

Když se řekne Peru, mnohým se vybaví Machu Picchu. Slavné ruiny městské civilizace Inků jsou však jen špičkou ledovce. Tato země vás uchvátí třeba červenými písečnými plážemi Paracas, úchvatnými jezery nebo velkolepými kaňony.

Malebné jezero 69

Malebné Jezero 69 v peruánském Národním parku Huascarán patří k přírodním divům této země. Akvamarínová vodní plocha se leskne pod zasněženými vrcholky pohoří Cordillera Blanca. V nedalekém městě Huaraz si můžete koupit jednodenní výlet k jezeru. Doporučujeme ale blízké okolí prozkoumat na vlastní pěst.

Staňte se na chvíli Indiana Jonesem, který se proplétá pralesem a objevuje staré památky

Huacachina

Nečekaná oáza v poušti Ica leží jen pár hodin jízdy autem na jih od hlavního města Limy. Toto místo je ideální pro víkendový útěk z rušného velkoměsta. Huacachina obklopená obřími písečnými dunami působí trochu jako fata morgana. Centrální jezírko, roztroušené palmy a malé domky tvoří společně městečko se stovkou obyvatel.

Colca Canyon

Colca Canyon se nachází na jihu země a nejlepší místo pro počátek výletu k němu je 100 km vzdálené město Arequipa. Jedno z nejhlubších míst na světě (hluboké 3270 m) je rájem milovníků trekkingu a domovem ohromného andského kondora, kterého můžete spatřit, jak poletuje nad údolími. Ideálním místem k pozorování je vyhlídka Cruz del Condor.

Vinicunca

Duhová hora Vinicunca září všemi barvami a je jedním z nejfotogeničtějších míst světa. Přístup k ní vyžaduje dvě hodiny jízdy z Cusca a asi 5 km chůze. Samotné Cusco, jehož historické centrum figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, rozhodně stojí za návštěvu.

Přírodní rezervace Paracas

Národní rezervace Paracas, pár hodin jízdy od Limy v regionu Ica, vás okouzlí nádhernou krajinou s červenými písečnými plážemi a tyrkysovými vodami, kde můžete spatřit různé druhy divoké zvěře, třeba tučňáky, kosatky nebo chilské plameňáky.

Maras

Starobylé solné doly Maras jsou oblíbenou destinací fotografů. Geometrické bazény s bílými a karamelovými vodami, umístěné na terasách obklopených zelenými svahy, vyplňují úzkou štěrbinu Posvátného údolí. Doporučujeme spojit tento výlet s návštěvou nedalekého archeologického naleziště Moray.

Tajuplné jezero Titicaca

Jezero uložené mezi horskými masivy je vůbec nejvýše položeným splavným jezerem na světě s nadmořskou výškou 3 800 m n. m. Legenda praví, že to bylo právě z hlubin tohoto jezera, odkud se zrodila božská dvojice potomků slunečního boha, kteří založili říši Inků.

Samotná hloubka jezera je také předmětem mnoha debat. Nejhlubší změřené místo má 283 metrů, i když domorodci věří, že je bezedné.

V jezeře či jeho blízkosti sídlí přes 500 zvířecích druhů, co se týče ryb, 90 % z nich jinde na světě nežije. O jezero se stejným dílem dělí Peru a Bolívie. Mnozí návštěvníci u jezera cítí zvláštní tajuplno. A nejsou sami, o jezeře se totiž zmiňuje v jedné ze svých prací i známý záhadolog Erich von Däniken.

A něco navíc...

Přírodní krásy podtrhuje ještě fakt, že Peruánci jsou jedni z nejpřátelštějších a nejmilejších lidí na světě. Téměř polovina z nich jsou potomky kmene Inků, kteří vytvořili jednu z největších civilizací předkolumbovské Jižní Ameriky. A navíc je to země, kde si můžete i vy sami připadat jako hrdinové z filmů. Třeba jako Indiana Jones, který se proplétá pralesem nebo objevuje památky starodávných civilizací.

Další zajímavé články
Reklama